„Šią žiemą man pasisekė pamatyti geriausią šou visame Niujorke. Jis buvo daug labiau įtraukiantis nei bet koks Brodvėjaus spektaklis ar Holivudo hitas.
44 scenų teismo spektaklyje buvo užburiančių veikėjų, kurie atvėrė langą į žiaurų narkotikų mafijos pasaulį. Bet tai nebuvo fikcija, viskas šioje dramoje buvo tiesa“, – teigė naujienų agentūros AFP žurnalistė Laura Bonilla, dalyvavusi 61 metų J.Guzmano-El Chapo teismo procese.
Vyras buvo pripažintas kaltu dėl stambaus masto pinigų plovimo, narkotikų gabenimo ir nelegalaus ginklų arsenalo turėjimo.
Vasaros pradžioje Meksikos narkotikų baronas turėtų išgirsti ir nuosprendį. Tačiau jau dabar nėra abejonių – laisvės skonio žiaurus nusikaltėlis, užsakęs tūkstančius žmogžudysčių, nebepajus.
O tai, kas buvo papasakota Niujorko teismo salėje per posėdžių maratoną, ilgam įsirėš į atmintį tiems, kurie galėjo juos stebėti.
Išnarstė kiekvieną siūlą
„Mes negalėjome įsinešti telefonų ar kompiuterių, tad apie El Chapo teismą rašiau senoviniu būdu – viską žymėjausi tušinuku popieriuje, – pasakojo L.Bonilla, kuriai, priešingai nei daugybei žurnalistų, buvo duotas leidimas patekti į teismo salę. – Reikėdavo ateiti labai anksti, kad užsiimtum vietą. Kai kas atvažiuodavo 1 val. nakties, nors teismo pradžia būdavo numatyta tik 9 val. 30 min.
Vienas reporteris naktį atsivežė išlankstytą dėžę ir miegmaišį. Pasiklojo kartoną ir miegojo prie teismo durų. Kitas kolega nutarė pasišaipyti ir šalia jo padėjo lentelę: „Padėkite man, noriu, kad šita byla baigtųsi!“
Žurnalistai stebėdavo, kaip atvyksta prokurorai, advokatai. Niekada dėmesio nevengė ir blyksčių nesibaidė narkotikų barono žmona. 29 metų Emma Coronel kasdien atveždavo drabužius, kuriuos teismo salėje tądien turėdavo vilkėti jos vyras.
Teismo salėje nebuvo galima fotografuoti – būdavo piešiami eskizai. Tiesa, nebuvo galima piešti liudininkų ir teismo prisiekusiųjų portretų, kad niekas jų neatpažintų ir El Chapo bendrai neįvykdytų keršto ar nemėgintų jų papirkti. Neskelbtos ir prisiekusiųjų pavardės.
Visuomet aplink pastatą ir jame budėjo gausios policijos pareigūnų pajėgos, skraidė sraigtasparnis, o kai El Chapo buvo vežamas į teismo salę, eismas ant Bruklino tilto būdavo sustabdomas.
Tokių priemonių imtasi ne veltui – Sinaloa kartelio vadas prieš tai jau du kartus pabėgo iš kalėjimo.
Į teismo salę žmonės buvo įleidžiami tik du kartus perėję saugumo patikrą ir metalo detektorių. Galiausiai juos apieškodavo policijos šunys.
Užliejo įrodymų jūra
J.Guzmano-El Chapo advokatų komanda po patikros ir iki teismo proceso pradžios susirinkdavo mažame kambarėlyje pasitarti. Praėjus kelioms dienoms po pirmojo posėdžio tame kambarėlyje ant lentynos atsirado Jesuso Malverde – narkotikų prekiautojų šventuoju praminto meksikiečio – statulėlė.
Kai žurnalistai teiraudavosi, iš kur ji ten atsirado, advokatai tik gūžčiodavo pečiais ir šypsodavosi pro ūsą: „Atsirado pati. Tai – stebuklas!“
Medžiu ir raudonu marmuru išpuoštoje teismo salėje iš viso prabilo 56 liudytojai.
Juos JAV valdžia iškvietė, kad detaliai papasakotų apie vieno žymiausių pasaulyje nusikaltėlių gyvenimą ir veiklą.
Nors skambant baisiems pasakojimams J.Guzmanas-El Chapo sėdėdavo akmeniniu veidu, jo žmona Emma – praminta meksikietiškąja Kim Kardashian – papūtusi lūpas siųsdavo jam oro bučinius, šypsodavosi arba žaisdavo su ilgais išpuoselėtais plaukais juos sukdama tarp pirštų, kramtydavo gumą.
Kaltintojai pateikė 300 tūkstančių puslapių dokumentų ir 117 tūkst. garso įrašų su įrodymais apie J.Guzmano-El Chapo veiklą, taip pat šimtus nuotraukų.
Tikrai būtų užtekę ir mažiau medžiagos, kad nusikaltėlis būtų nuteistas, tačiau JAV tyrėjai ant jo galvos vertė viską, ką žinojo, – naudojosi proga, kad teisiamųjų suole atsidūrė tokio kalibro nusikaltėlis.
Narkotikų karalystė klesti
Ar El Chapo teismas reiškia ir Sinaloa kartelio saulėlydį? Toli gražu.
Kol tėvukas teismo salėje neramiai gniaužė rankas, Meksikoje El Chapo sūnūs ir buvę bendrininkai toliau sukosi. Ginklų kontrabanda į Meksiką iš JAV nesustojo, o narkotikų vartojimas Amerikoje ir toliau auga.
Tiesa, kai El Chapo buvo išsiųstas į Jungtines Valstijas ir neliko abejonių, kad jis nebevadovaus karteliui, Meksikoje užvirė narkotikų gaujų kovos.
Praėjusiais metais Meksikoje užfiksuotas rekordinis žmogžudysčių skaičius – 33 tūkstančiai. Dauguma jų susijusios su narkotikų mafija.
Žudomi ir korespondentai, rašantys užsienio spaudai apie karą su narkotikais, korupciją Meksikoje, narkotikų baronus ir kitus asmenis, kurie sukasi šiame versle.
Kai kurie šių asmenų mynė teismo slenkstį Niujorke. Posėdžių salėje pasirodė buvę El Chapo smogikai, sekretoriai, jo kompiuterius prižiūrėjęs programuotojas, buhalteris, du pilotai, asmens sargybiniai, kokaino tiekėjai iš Kolumbijos.
Vieną dieną prabilo ir buvusi meilužė – liudydama ėmė nevaldomai raudoti. Ji pasakojo, kaip spruko nuo Meksikos pareigūnų, kai jie įsiveržė į jų meilės lizdelį Kuljakano mieste. Abu su J.Guzmanu nuogi įšliuožė į tunelį, išraustą po vonia, ir pabėgo.
Teismo salėje El Chapo žmona, su panieka žvelgdama į meilužę, šypsojosi. Narkotikų baronas su sutuoktine tądien vilkėjo vienodos vyšninės spalvos megztukus, taip parodydami: „Esame komanda.“
Baronas mėgavosi gyvenimu
„Praėjusio amžiaus pabaigoje prekyba kokainu buvo pasaulinis verslas“, – teismo salėje sakė buvęs El Chapo iždininkas ir pilotas Miguelis Angelis Martinezas-Gordo.
Jis pasakojo, kad skurde gimęs baronas nebaigė netgi pradinės mokyklos, todėl kai gavo progą prisiliesti prie prabangos, ji jį užvaldė.
Atgauti jėgų El Chapo skrisdavo į Šveicarijos klinikas, turėjo rūmus Ramiojo vandenyno pakrantėje Akapulke ir jachtą „Chapito“, kiekvienoje iš 31 Meksikos valstijos – po rančą, o ypač prabangią – sostinėje Meksike.
Narkotikų kartelio bosas skraidė keturiais privačiais lėktuvais, jo rančoje įkurtame zoologijos sode ganėsi liūtai ir panteros, o po jį lankytojai galėjo važinėti traukinuku.
Viena tragikomiškiausių liudijimo dalių buvo tada, kai Gordo pasakojo, kaip buvęs bosas triskart užsakė nužudyti jį, buvusį pavaldinį, bet nė karto nepavyko.
Pirmiausia žudikas bandė Gordo subadyti peiliu, kitą kartą – uždaužyti beisbolo lazda.
Trečią kartą, kai vyrą pareigūnai perkėlė į saugesnį kalėjimą, mėginta įmesti granatą į jo vienutę.
Kai nė vienas mėginimas neišdegė, El Chapo pasiuntė prie kalėjimo tradicinių Meksikos dainininkų – mariačių – ansamblį. Jie kiaurą naktį iki pat ryto traukė dainą: „Kas įvyko šiame pasaulyje, nebeliko prisiminimų. Kai būsiu miręs, iš manęs teliks žemės saujelė.“
Taip El Chapo grasino buvusiam bendražygiui, kad jo dienos suskaičiuotos.
Veidą bjaurojo skalpeliu
Vienas šiurpiausių Niujorko salėje nuskambėjusių liudijimų buvo kolumbiečio Juano Carloso Ramirezo-Chupetos, kuris vienu metu buvo didžiausias El Chapo kartelio kokaino tiekėjas.
Slapstydamasis nuo pareigūnų Chupeta buvo pasidaręs begalę plastinių operacijų – keitė veido bruožus, ausų formą. Teisme jis mūvėjo pirštines, į jo veidą buvo sunku žiūrėti.
Vyras prisipažino, kad bendradarbiaujant su El Chapo į JAV buvo išsiųsta 400 tonų jo kolumbietiško kokaino.
Jis žinojo apie maždaug 150 užsakomųjų žmogžudysčių, o kai policija vyrą galiausiai sulaikė, iš jo buvo konfiskuota milijardai dolerių grynaisiais. Chupeta iš kiekvieno El Chapo sandorio susižerdavo 40 proc. pelno.
J.C.Ramirezas pasakojo, kad auksiniais laikais per vieną naktį iš Kolumbijos į Sinaloa valstiją nuskrisdavo 12–15 lėktuvų, prigrūstų kokaino.
Jis detaliai papasakojo apie susidorojimus su priešais arba pareigūnais, kurie mėgino kišti nosį į prekybos kokainu reikalus.
„Neįmanoma vadovauti karteliui Kolumbijoje ir nesiimti smurto. Šie du dalykai eina koja kojon“, – tvirtino vyras, paklaustas, ar nesigaili dėl savo nusikaltimų.
Plūdo smalsuolių minia
Teismo salėje skambant tokiems pasakojimams nenuostabu, kad kas kartą į posėdį verždavosi būriai žmonių, tarp jų – nemažai iš Meksikos pabėgusių El Chapo kraštiečių.
Viename posėdyje dalyvavo pora, kuri prieš 20 metų pabėgo iš Sinaloa valstijos ir apsigyveno San Fransiske. Jie teismo salėje minėjo 11-ąsias vedybų metines – tokią neeilinę pramogą šventės proga jie suplanavo specialiai.
Jiems taip patiko įžymybės teismo posėdis gruodį, kad sausį ne kartą atvyko pasižiūrėti dar kelių posėdžių, – kantriai laukdavo, kol bus įleisti nuo 4 val. ryto.
Į kelis posėdžius buvo atvykęs aktorius Alejandro Edda, įkūnijęs El Chapo garsiajame „Netflix“ seriale „Narkotikų prekeiviai: Meksika“ („Narcos: Mexico“).
Jis stebėjo J.Guzmano manieras, veido išraišką – taip ruošėsi savo vaidmeniui.
Kai tikrajam baronui advokatas parodė salėje sėdintį aktorių, teisiamasis atsisuko, nusišypsojo jam ir pamojavo.
Kai atėjo sprendimo diena, salėje tvyrojo įtampa. Jaudinosi ir El Chapo žmona, ir čia su bloknotais susirinkę žurnalistai.
Tiktai pats narkotikų baronas buvo ramus – buvo pasiruošęs tam, kas neišvengiama.
Prieš pasirodant teisėjams jo sutuoktinė E.Coronel atsisuko į žurnalistą ir ispaniškai paklausė: „Kaip angliškai skamba žodis „kaltas“?“
Parengta pagal AFP informaciją.