Dešimtmetį trukę sovietų karinės intervencijos planai sustiprinti komunistinę Afganistano vyriausybę žlugo, tad Sovietų Sąjunga prieš lygiai 30 metų, 1989-ųjų vasario 15-ąją, iš šios šalies išvedė savo paskutinius kareivius.
Michailo Gorbačiovo įsaku įvykdytas pasitraukimas buvo laikomas didžiuliu pralaimėjimu Sovietų Sąjungai, kuris prisidėjo prie jos griūties. Dabar Raudonosios armijos veteranai minėdami metines organizuoja šventes ir dainuoja karo laikų dainas.
Metinių proga buvo organizuojamas roko koncertas, kuris atspindi Kremliaus pastangas perrašyti istoriją ir pralaimėjimą paversti didžia patriotizmo pergale, rašo „The Washington Post“.
„Ar tu, drauge, prisimeni Afganistaną? Degančius laužus, musulmonų verksmus?“ – dainavo grupė ant scenos.
Tai buvo tik vienas iš daugelio renginių, kuriuo Rusija pažymi prieš trisdešimt metų pasibaigusią karinę operaciją.
Operaciją, kuri išgręžė šalies karines pajėgas ir paliko didelę skylę finansuose.
Tačiau pasitraukimas turėjo ir didesnę reikšmę Kremliui. Raudonąją armiją iš Afganistano išstūmė JAV palaikomos pajėgos, taip užbaigdamos vieną svarbiausių Šaltojo karo regioninių konfliktų, o po 2 metų Sovietų Sąjunga sugriuvo.
Šalys prie Baltijos jūros pradėjo mažiau bijoti sovietinio aparato ir papūtė laisvės vėjai.
Laikė „politine klaida“
1989-aisiais Kremlius Afganistano karą pavadino „politine klaida“, tačiau dabar Rusijos valdžios pareigūnai nori šį teiginį apsukti 180 laipsnių kampu.
Šiandien Rusijos parlamentas ketina priimti įstatymą, kuriuo būtų pateisinamas karas Afganistane. Po šio sprendimo priėmimo V.Putinas Kremliuje surengs didžiule minėjimo puotą.
„Šie narsūs vyrai tarnavo tėvynei ir išpildė savo pareigą“, – teigė nacionalistinių pažiūrų politikas ir Afganistano karo veteranas Sergejus Baburinas.
Praėjusią savaitę politikas dalyvavo Maskvoje atidarytoje karo nuotraukų parodoje, kuriose matoma „gražioji karo pusė“.
Mėginimas pakeisti istoriją nėra retas reiškinys, tačiau daugelio nepageidaujamų įvykių nepaslėpsi. Neįmanoma pakeisti fakto, kad anti-sovietiniai kariai Afganistane padėjo atsirasti teroristinei grupuotei kaip Al-Qaeda ar Talibano judėjimui.
Bandymas pakeisti istoriją
Tačiau Rusijos pastangos perrašyti Afganistano karo naratyvą yra vienas didžiausių šiandienos bandymų „pakeisti istoriją“.
Tai yra dalis didesnio Kremliaus plano sukurti šalies istorijos naratyvą, kuris atitinka dabartinę V.Putino valdymo ideologiją.
Rusija yra vaizduojama kaip stipri šalis su nepriekaištinga praeitimi. Šalies parlamente šiandien bus atšauktas 1989-aisiais įvykęs karo pasmerkimas ir bus užfiksuota, kad „Sovietų Sąjungos veiksmai atitiko istorinio teisingumo principus“.
Kremlius mėgina parodyti, kad 1979-ųjų gruodį pradėta karinė operacija buvo skirta palaikyti komunistinę Kabulo vyriausybę.
Tiesa, istorija yra kitokia. Sovietų pajėgos nuvertė tą vyriausybę, nužudė šalies vadovą ir įkūrė alternatyvią komunistinę vyriausybę, kuri buvo visiškai priklausoma nuo Maskvos.
Didėjanti Maskvos įtaka
Karo naratyvo keitimas sutampa su vėl vis didėjančia Maskvos įtaka Afganistane. Per praėjusius kelis mėnesius Kremlius suorganizavo du didelius susitikimus tarp Talibano ir Afganistano vyriausybės.
Tačiau nepaisant pastangų išspręsti dabartinį konfliktą, šiandieninė Afganistano vyriausybė vargu ar palaiko ankstesnę sovietų agresiją, kurios metu per dešimtmetį žuvo daugiau nei milijonas afganų.
Kai kuriems karo veteranams taip pat nepatinka Rusijos valdžios nuomonės pokyčiai. Tai juose pažadina nevilties jausmą.
„Tokia rezoliucija yra siaubinga. – teigė kare vertėju dirbęs „Novaja Gazeta“ direktoriaus pavaduotojas Valerijus Širiajevas. – Mano draugai, kiti karo veteranai, tikrai nemano, kad šis karas buvo geras dalykas. Tai buvo klaiki klaida.“
Šalia milijono afganų civilių aukų, sovietų pajėgos konflikto metu prarado 15 tūkst. karių.
Žmonės žiūrėjo su neapykanta
Karas buvo slepiamas nuo sovietų visuomenės. Pašaukti ir Afganistane atsidūrę kareiviai dažnai nežinodavo, kur bus siunčiami.
Tik prasidėjus karių lavonų grąžinimui į Sovietų Sąjungą, kilo pasipiktinimo banga.
Karo veteranai Rusijoje dažnai susirenka prisiminti tarnybos laikus ir organizuoja įvairius atminimo renginius. Daugumą jų ilgus metus kankino košmarai.
„Kariai Afganistane svajojo tik apie vieną dalyką – saugiai ir sveikai sugrįžti namo“, – teigė karo korespondentu Afganistane dirbęs Michailas Kožuchovas.
Vyras važiavo priešpaskutinėje paskutinių išvykstančių karių mašinoje.
„Važiuojant mus stebėjo „žmonės vaiduokliai“, jie išlindo iš slėptuvių kalnuose ir žiūrėjo į mus. Jų akys buvo pilnos neapykantos ir pykčio. Jie buvo palikti likimo valiai“, – pasakojo M.Kožuchovas.