Kūčių vakaro simbolis mini 200 metų jubiliejų: taiką atnešė net ir karo lauke

2018 m. gruodžio 24 d. 12:05
Lrytas.lt
Kiekvieną Kūčių vakarą šimtai žmonių iš viso pasaulio susirenka Oberndorfo mieste Austrijoje ir sustoję ratu aplink vieną aštuoniakampę koplyčią sugieda vieną gražiausių kalėdinių giesmių „Tyli naktis“ (vok. Stille Nacht).
Daugiau nuotraukų (5)
Pirmą kartą ji buvo sugiedota 1818 metų Kūčių vakarą, rašo BBC. Ją atliko du vyrai. Nuo tada giesmė plačiai paplito po pasaulį kaip taikos ir ramybės simbolis.
Šiais metais giesmė „Tyli naktis“ švenčia savo 200 metų jubiliejų, kurį ypatingai mini Oberndorfo ir kitų Salzburgo provincijos miestelių žmonės.
Mažuose muziejuose gausu ekspozicijų, kuriose gali sužinoti viską apie kunigo Josepho Mohro ir vargonininko bei mokytojo Franzo Xavero Gruberio sukurtą kūrinį.
Salzburgo teatre buvo sukurtas vaidinimas, kuriame žmonėms yra pasakojama giesmės kilmė.
Per pastaruosius du amžius šis kūrinys tapo kultūriniu fenomenu ir Kalėdiniu simboliu visuose pasaulio kampeliuose.
„Tyli naktis“ buvo išversta į daugiau nei 300 skirtingų kalbų ir dialektų, o 2011 metais įtraukta į UNESCO nematerialaus pasaulio paveldo objektų sąrašą.
Šią giesmę dainavo nesuskaičiuojama daugybė atlikėjų nuo Bingo Crosby iki Mariah Carey. Ji netgi įkvėpė taiką mūšio lauke.
1914 metais vykstant Pimojo pasaulinio karo kovoms kariai apkasuose sudėjo ginklus ir Kūčių vakarą giedojo šią ir kitas kalėdines giesmes.
Salzburgo regione kalėdiniu laikotarpiu tikimasi sulaukti per milijoną turistų.
„Ši sukaktis yra puiki proga žmonėms parodyti giesmės istoriją ir šaknis“, – teigė Salzburgo turizmo agentūros vadovas Leo Bauernbergeris.
Giesmės ištakos slypi mažame Oberndorfo kaimelyje už 20 kilometrų į Šiaurę nuo Salzburgo.
1818 metų Kūčių vakarą kunigas J.Mohras paprašė savo draugo F.X.Gruberio, kad parašytų muziką giesmei, kurią jis sukurė prieš pora metų.
Ši giesme nuskambėjo ir to vakaro pamaldų metu. J.Mohras giedojo tenoro balsu ir grojo gitara, o jo draugas bosu.
Europa tik atsigaudinėjo po Napoleono karų, kurie truko nuo 1803 iki 1815 metų. Jie sukėlė daugybę ekonominių problemų ir sunkumų daugeliui šalių.
Tuo metu Europa išgyveno „metus be vasaros“. Oras buvo šaltsnis nei įprastai. 1816 metais užaugo mažiau grudinės produkcijos, vyravo badas. Tokius orus sukėlė prieš metus įvykęs galingas ugnikalnio išsiveržimas Indonezijoje.
Istorija nutyli ir kaip giesmė buvo sutikta pirmąjį kartą ir ar buvo giedama po metų. Oberndorfe koplyčia, kurioje buvo pirmąjį kartą atlikta giesmė nėra išlikus. Jos vietoje buvo pastatyta kita bažnyčia, kurioje nuo 1953-ųjų kiekvieną Kūčių vakarą 17 valandą yra giedama ši giesmė.
Kad ir kokia bebūtų istorija už šios giesmės sukūrimo, jos paprasta melodija ir taikos žinia pamažu pradėjo sklisti po pasaulį ir ją išgirdo vis daugiau žmonių.
Keli metai po giesmės pirmojo atlikimo koplyčios vargonus tvarkę vyrai giesmės žodžių kopiją išsivežė su savimi į kitus miestus ir kaimus, taip giesmė pradėjo savo kelionę. Vokiečių ir austrų migrantai šią giesmę nuvežė į Jungtinė Karalystę ir JAV.
„Tyli naktis“ kiekvieną Kūčių vakarą jungia milijonus žmonių.
„Kvapai, patiekalai, papuošimai – visa tai atsispindi šioje giesmėje. Ji mums leidžia sugrįžti į vaikystę“, – tvirtina Salzburgo muziejaus atstovė spaudai Natalie Fuchs.
Giesmė^InstantKalėdos
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.