4 galimi „Brexit“ scenarijai: britų parlamentarai spręs, kuria kryptimi vesti šalį

2018 m. lapkričio 13 d. 12:06
Lrytas.lt
Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May puikiai įgyvendino vieną dalyką – suvienijo Konservatorių partijos skirtingas grupes, kurios šiandien oponuoja politikės siūlomam „Brexit“ planui.
Daugiau nuotraukų (6)
Th. May tvirtina, kad susitarimas su Briuseliu bus pasiektas greitu metu, tačiau šansai, kad britų parlamentas tai patvirtins, mažėja sulig kiekviena diena.
„Bloomberg“ išskiria keturis „Brexit“ scenarijus, kaip veiksmai gali vystytis ateityje.
Konservatoriai balsuoja už premjerės pasiūlymus
Vyriausybė tikisi, kad kai bus pasiektas susitarimas su Europos Sąjunga, jį palaikys ir Konservatorių partijos įstatymų leidėjai. Norintys palikti ES parlamentarai norės tai įgyvendinti, nes priešingu atveju šalis užstrigtų nežinioje.
Norintiems pasilikti ES parlamentarams bus bandoma įteigti, kad nepasiekus susitarimo pagrindinių šalies pramonės šakų laukia krachas.
Th. May pavaduotojas Davidas Lidingtonas tvirtina, kad tai sukurtų naują dinamiką.
„Tai nebebus hipotetinės baigties klausimas. Parlamentarai turės savęs paklausti ar tai atitinka interesus žmonių, kurie juos išrinko į parlamento rūmus. Tikiuosi, kad taip pavyks užsitikrinti daugumą balsuojant parlamente“, – tvirtino D. Lidingtonas.
Organizuojamas antras referendumas
Tačiau D. Lidingtono spėjimas neatitinka realybės. Dauguma parlamentarų prieštarauja Th.May siūlymams ir jų kiekvieną dieną tik daugėja.
Jo Johnsono atsistatydinimas iš premjerės stovyklos atima dar vieną svarbų balsą, o politiko noras siekti antro referendumo gali įkvėpti ir kitus valdžios atstovus.
Nepatvirtinus premjerės plano parlamente galimos 4 šio įvykio baigtys: dar vienas balsavimas, pirmalaikiai rinkimai, antras referendumas arba pasitraukimas iš ES be sutarties. Ketvirtu atveju šalis panirtų į chaosą, kuris greičiausiai visiškai suniokotų Jungtinės Karalystės ekonomiką.
Tad antro referendumo šalininkai čia mato gerą galimybę veikti. Nors parlamente nėra daugumos, kuri palaikytų antrą referendumą, tačiau yra dauguma nenorinti „Brexit“ be susitarimo.
Sušaukti dar vieną referendumą parlamente reikia paprastos daugumos, tuo tarpu naujus rinkimus – dviejų trečdalių parlamentarų balsų. Akivaizdu, kuris scenarijus yra lengviau įgyvendinamas.
„J. Johnsono pasitraukimas yra kartu ir priminimas, kad palaikymas referendumo idėjai yra didesnis nei atrodo. Tik devyni toriai iš daugiau nei 100 parlamentarų palaiko antro referendumo idėją, tačiau nepatvirtinus Th.May plano, vis daugiau jų atsigręš į žmonių balsą“, – tvirtino politikos analizės kompanijos „Eurasia“ direktorius Mujtabas Rahmanas.
Leiboristų lyderis Jeremy Corbynas praėjusią savaitę tvirtino, kad „Brexit“ yra nesustabdomas, tačiau net jis greičiausiai susilauktų spaudimo palaikyti antrą referendumą, jeigu to alternatyva būtų susitarimo nebuvimas.
Rinkos paveiks antrą balsavimą
Trečiasis scenarijus teigia, kad antras balsavimas dėl „Brexit“ būtų sėkmingas, nes jį paveiktų pokyčiai rinkose ir akcijų biržose.
„BlackRock“ strategas Rupertas Harrisonas tvirtina, kad parlamentui atmetus susitarimą rinkos greitai sureaguotų ir tai priverstų parlamentarus perbalsuoti už susitarimą.
„Parlamentas balsuos dar kartą ir palaikys Th. May poziciją, nes juos slėgs krentančios svaro sterlingo vertės našta“, – teigė R.Harrisonas.
Susitarimas nebus pasiektas
Ketvirtas scenarijus piešia niūriausią ateitį – parlamentarai atmeta Th. May susitarimą su ES ir joks teigiamas proveržis „Brexit“ derybose iki išstojimo datos nėra pasiekiamas.
Tokiu atveju Th. May tvirtintų, kad valdžia padarė viską, kas buvo jos valioje ir blogas susitarimas yra blogiau nei joks susitarimas.
Išsipildžius šiai įvykių sekai vyriausybė pradėtų ruoštis blogiausiam – maisto ar vaistų trūkumui, milžiniškoms eilėms pasienyje.
Th. May žodžiai apie ant popieriaus pagaliau nugulusį susitarimą gali nuskambėti jau visai netrukus, o tada viskas atsidurs parlamentarų rankose.
Beveik 80 jų galvoja, kad susitarimo nepasiekimas yra geras dalykas, tad likusieji turės užduoti juos sustabdyti.
Jungtinė Karalystė ES paliks kitų metų kovo 29 dieną. Ir nesvarbu bus ar nebus pasiektas susitarimas, kuris turėtų palengvinti skausmą po skyrybų.
Brexit^Instantscenarijai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.