Michailas Chodorkovskis: „Gyvenu su taikiniu ant nugaros“

2018 m. spalio 3 d. 11:30
Lrytas.lt
Michailas Chodorkovskis puikiai žino aršių Kremliaus kritikų lemtį. Didžioji dalis Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir šalies slaptųjų tarnybų oponentų buvo nužudyti, mirė nepaaiškinamomis aplinkybėmis ar vos išvengė mirties.
Daugiau nuotraukų (10)
Tačiau taip paprastai M.Chodorkovskio neužtildysi. Pavojus jį verčia tik kalbėti dar garsiau.
Juos nuodijo neaiškiomis cheminėmis medžiagomis, likviduodavo šūviais į nugarą ar pašalindavo kitais būdais. Tačiau M.Chodorkovskis, turbūt didžiausias V.Putino kritikas išeivijoje, toliau gyvena sveikas ir gyvas Londone.
Kritikai, kuriems Kremlius kelia pavojų, elgiasi dvejopai: arba veikia tyliai, arba stengiasi kalbėti kuo garsiau. M.Chodorkovskis naudojasi antrąja taktika, rašo „The Daily Beast“.
Kadaise jis buvo turtingiausias Rusijos žmogus, „Jukos“ naftos kompanijos vadovas, kol nestojo skersai kelio V.Putinui.
Apkaltintas daugybe nusikaltimų jis dešimtmetį praleido kalėjime Sibire. Išėjęs į laisvę pasitraukė į užsienį ir pradėjo vadovauti projektui „Atvira Rusija“ bei aktyviai kritikuoti Kremlių.
Aukoms siekia įvaryti baimę
Daugiau nei 10 tūkst. pareigūnų ir biurokratų dirba Kremliaus ir saugumo tarnybų pastatų labirintuose, tačiau M.Chodorkovskis pabrėžia, kad ne visi jie palaiko slaptųjų tarnybų nebaudžiamą veiklą ir opozicijos aktyvistų žudynes Rusijoje bei užsienyje.
„Neseniai gavau informaciją apie planuojama pasikėsinimą į mano gyvybę. Kai ryšininkai Maskvoje man perdavė šitą informaciją aš jiems pasakiau: „Tai neliks nepastebėta“, taip ir kovoju prieš Kremliaus informacinį karą“, – kalbėjo M.Chodorkovskis.
Prieš Rusijos savivaliavimą bandant užčiaupti kritikus stojo net ir draugiškai į V.Putiną žiūrintis JAV prezidentas Donaldas Trumpas, kuris šaliai paskelbė ekonomines sankcijas.
Tuo tarpu V.Putinas stengiasi savo aukoms įvaryti baimę, kad jie yra sekantys, tačiau tuo pačiu ir atsiriboja nuo vykdomų nužudymų.
Mažiausiai du kartus slaptieji agentai slaptųjų operacijų metu panaudojo chemines medžiagas, kurios tyrėjams aiškiai pasakė – kaltininkas yra Kremlius.
Pirmą kartą 2006 Londone radioaktyviu polonio izotopu buvo nunuodytas V.Putino kritikas Aleksandras Litvinenka. Antras atvejis įvyko šių metų kovą, kada chemine medžiaga „Novičiok“ Solberio mieste buvo pasikėsinta į buvusio Rusijos dvigubo agento Sergejaus Skripalio ir jo dukros Julijos gyvybes.
Jungtinės Karalystės tyrėjai jau prieš kelias savaites nustatė du rusų slaptųjų tarnybų agentus, kurie apsimetę turistais atvyko į šalį su tikslu nužudyti S.Skripalį.
Tuo tarpu nužudant Borisą Nemcovą nuodų neprireikė. Jis buvo nušautas šalia Kremliaus sienų 2015 metais. Panašių atvejų yra dar daugiau.
Žinojo apie nutekintą informaciją
Nors nei vienas iš šių atvejų tiesiogiai nerodo, kad V.Putinas prie to prisidėjo, kritikams tai varo didelę baimę.
M.Chodorkovskis įsitikinęs, kad Kremliaus šeimininkas žinojo apie nutekintą informaciją ir jo tikslas buvo parodyti, jog opozicionierius nėra pamirštas, o jam ant nugaros yra nupieštas taikinys.
„Maskvoje yra daug žmonių, kurie nori mane apsaugoti. Jie supranta, kad sprendimų priėmėjai Kremliuje yra pakvaišę. Jėgos struktūros supranta, kad aš nesu buvęs šnipas, kurį jos turi užtildyti. Tačiau kontroliuoti opoziciją yra jų darbas, tad jie vykdo prezidento nurodymus“, – kalbėjo M.Chodorkovskis.
Nuo pat pirmų Skripalių nunuodijimo Solsberyje dienų M.Chodorkovskis kaltino V.Putiną.
„Arba jis pats įsakė nužudyti buvusį dvigubą agentą arba slaptosios tarnybos pasidarė nebekontroliuojamos, o tai irgi yra jo kaltė“, – tvirtino M.Chodorkovskis.
Konfliktas kilo 2003 metais
Konfliktas tarp M.Chodorkovskio ir V.Putino prasidėjo 2003 metais, kada Kremliaus kritikas televizijos eteryje apkaltino valdžios atstovus imant ir reikalaujant kyšių.
V.Putino atsakas buvo greitas. Patikrinus „Jukos“ mokesčių mokėjimus M.Chodorkovskis buvo suimtas ir pareiškus kaltinimus mokesčių vengimu įkalintas 10 metų.
2013 metais išėjęs į laisvę jis pasitraukė į Šveicariją. Gyvendamas užsienyje jis ne kartą sulaukė grasinimų mirtimi, ypač po to, kai buvo apkaltintas B.Nemcovo nužudymu.
Šiandien M.Chodorkovskis ir „Atviros Rusijos“ grupė užsiima Rusijos visuomenės švietimu, gina suimamus opozicijos aktyvistus ir padeda regione veikiančioms nevyriausybinėms organizacijoms.
Nori apsaugoti nepriklausomus žurnalistus
Praėjusį mėnesį opozicionierius įkūrė organizaciją „Teisingumas žurnalistams“, tai padaryti jį paskatino trijų rusų žurnalistų nužudymas Centrinėje Afrikos Republikoje tiriant slaptos Kremliaus armijos „Vagner“ veiklą.
„Atlikus tyrimą galime teigti, kad su šias žmogžudystes įvykdė patys rusai. Jie pirmiausiai nušovė vieną žurnalistą, o tada gavo nurodymus nužudyti ir kitus“, – teigė M.Chodorkovskis.
Jo tvirtinimu, bet kas tiriantis šių žurnalistų nužudymą yra pavojuje. „Pussy Riot“ aktyvistas Piotras Verzilovas buvo apnuodytas prieš paskelbdamas savo versiją apie trijų žurnalistų nužudymą.
M.Chodorkovskis tikina, kad žiniasklaidos atstovus būtina apsaugoti. Vien Rusijoje V.Putino valdymo metais jų žuvo dešimtys.
„Žurnalistai yra paskutinė gynybinė linija, kuri saugo pilietinę visuomenę kovoje prieš autoritarinį režimą“, – tvirtino M.Chodorkovskis.
kritikai^InstantKremlius
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.