XX amžiuje Vatikano protokolas reikalavo, kad katalikiškos šalies vadovas negali į oficialią audienciją su popiežiumi ateiti su antrąja puse, jeigu jų nesieja bažnytinė santuoka. Vietoj to pontifikas turėtų pasitikti šį žmogų kitam kambaryje, po oficialaus susitikimo.
Tačiau prieš dvejus metus lankydamasis Argentinoje šią taisyklę sulaužė. Su prezidentu Mauricio Macri susitikti Vatikane susiruošęs pontifikas teigė, kad tai yra nesąžininga poros atžvilgiu.
Todėl kai M.Macri ir trečioji jo žmona Juliana Awada atvyko į Vatikaną, juos popiežius priėmė bibliotekoje abu.
Nusilenkė karalienei
Vatikano protokolą popiežius Pranciškus sulaužė ir susitikę su Jordanijos karaliene Rania.
Šventojo Sosto vadovas ir 1,2 mlrd. katalikų lyderis dažniausiai yra pripratęs, kad per susitikimus jam lenkiasi kitų šalių lyderiai.
Tačiau kai Vatikane apsilankė Jordanijos karalius Abdullah II ir karalienė Rania, jis pastarajai linktelėjo.
„Iki XIX amžiaus lankytojai iš viso bučiuodavo popiežiaus batus, o iki dabar laikomasi tradicijos, kad visi svečiai, įskaitant moteris, turi jam nusilenkti. Tačiau Pranciškus elgiasi taip, kaip elgėsi iki tapdamas popiežiumi ir jam visai nerūpi protokolas“, – aiškino vienas Vatikano pareigūnas.
Su moterimis lyderėmis pontifikas dažnai elgiasi neformaliai. Susitikęs su buvusia Argentinos prezidente Cristina Kirchner jis pabučiavo ją į skruostą, kai ji jam padovanojo specialų argentinietiškai arbatai matei gerti skirtą indą.
O Brazilijos prezidentė Dilma Rousseff pati ėmėsi iniciatyvos ir pabučiavo popiežių į abu skruostus.
Gelbėjo nugriuvusią pareigūnę
Kartais popiežiaus nukrypimai nuo protokolo vyksta ir dėl liūdnesnių aplinkybių.
Kai popiežius šių metų pradžioje lankėsi Čilėje, gatvę, kurioje tarp užtvarų papamobiliu važiavo Pranciškus, saugojusi raita pareigūnė nukrito nuo žirgo.
Pontifikas tada staiga sustabdė kortežą, puolė prie moters, kuri sužeista gulėjo ant žemės. Popiežius liko su moterimi, kol atvažiavo greitoji pagalba ir policininkė buvo išvežta.
Vatikanas pranešė, kad moteris buvo sąmoninga ir sulaukė nuraminimo žodžių iš Šventojo Tėvo.
Gali būti, kad užuojautą popiežius išreiškė ir dėl užuojautos, nes pats 2016 metais patyrė viešą nuopuolį – eidamas į mišias nugriuvo stebint milijonams.
Čilėje popiežius tikinčiuosius nustebino ir dar vienu užmoju. Skrydžio iš Santjago į šiaurinį Ikiko miestą metu jis sutuokė orlaivio įgulos narius Paulą Podest ir Carlosą Ciuffardi.
Viešai priėjo išpažinties
Protokolo nesilaikyti popiežius linkęs ir namie. Vatikane jis dar 2014 metais nustebino kitus dvasininkus viešai priėjęs išpažinties šv. Petro bazilikoje.
Per mišias perskaitęs pamokslą jis, kaip ir 60 kitų kunigų, turėjo išsivaikščioti po klausyklas didžiulėje bažnyčioje, kad išklausytų tikinčiųjų išpažintis.
Ceremonmeisteris monsinjoras Guido Marini parodė jam eiti link tuščios klausyklos, tačiau popiežius netikėtai jam nepakluso, nuėjo link kitos ir pats atsiklaupė prie nustebusio kunigo, kuriam kelias minutes išpažino nuodėmes. Tada jis nuėjo prie tuščios klausyklos ir pats išklausė kitų išpažinties.
Tai buvo neįprasta, nes popiežius eina išpažinties dažnai, tačiau visada privačiai.
Kai popiežius lankėsi itin katalikiškuose Filipinuose, nuo protokolo nukrypo itin daug kartų. Visų pirma, jis tiesiogine to žodžio prasme privertė apsaugos darbuotojus pašokti, kai į Manilos katedrą įėjo ne per pagrindinį įėjimą, prie kurio jo laukė dvasininkai, o per šoninį.
Tuomet pakeliui į Apaštališkoji nunciatūrą jis sustojo susitikti su 300 gatvėje gyvenančių vaikų.
O vietoj iš anksto paruoštos kalbos anglų kalba Pranciškus nusprendė su vertėjo pagalba kreiptis į filipiniečius savo gimtąja ispanų kalba.
Mianmare popiežius Pranciškus sulaužė tradiciją pirmiausia į šalį susitikti su valstybės ir vyriausybės vadovu ir pirmiausia susitiko su šalį kontroliuojančios kariuomenės generolais.