Visos popiežiaus kelionės pasižymėjo trumpumu ir intensyvumu. Popiežius dažniau keliauja po skurstančias valstybes, nei Europą.
Tačiau tiek Europoje, tiek kitose šalyse pasiruošimui yra skiriamas milžiniškas dėmesys.
Ir nors popiežius kuklus ir gyvena Apaštališkosiose nunciatūrose, vizitai šalims kainuoja milijonus eurų, o saugumą užtikrinantiems pareigūnams kelia didelį galvos skausmą.
Popiežių sutiko plieno žiedas
Paskutinis popiežiaus Pranciškaus užsienio vizitas buvo organizuojamas 2018-ųjų rugpjūčio 25-26 dienomis Airijoje. Ten jis dalyvavo Pasauliniame šeimų susitikime.
Šis vizitas Katalikų Bažnyčios vadovui nebuvo lengvas. Airija tapo su Katalikų Bažnyčia susijusios lytinės prievartos krizės epicentru.
Popiežius Pranciškus čia susitiko su lytinio išnaudojimo ir prievartos aukomis. Jis jų ir kitų šimtų aukų viešai atsiprašė už Airijos bažnyčios padarytas skriaudas.
Dar prieš prasidedant vizitui airių spauda skelbė, kad popiežių pasitiks „plieninis žiedas“. Aplink Fenikso parką, kuriame popiežius laikė mišias buvo pastatyti milžiniški barjerai. O šimtai tūkstančių į mišias atvykusių katalikų nuo popiežiaus buvo atskirti per daugiau nei šimtą metrų.
Žinoma, popiežius tradiciškai papamobiliu keliavo per susirinkusią žmonių minią, tačiau jį lydėjo ir gausios apsaugininkų pajėgos.
Saugumu popiežiaus vizito metu Airijoje rūpinosi tūkstančiai policininkų ir karių. Taip pat į pagalbą buvo pasitelktas specialiųjų operacijų būrys ir oro pajėgos.
Iš pradžių buvo skelbiama, kad popiežiaus vizitas kainuos 20 milijonų eurų, tačiau vėliau suma išaugo lyg ant mielių.
Vos 32 valandas trukęs popiežiaus vizitas Airijai atsiėjo 32 milijonus eurų. Tad kiekviena apsilankymo valanda kainavo po milijoną eurų.
„Tai daugiau, nei kainavo Karalienės Elizabeth II ar buvusio JAV prezidento Baracko Obamos vizitai“, – pasakojo vienas vyriausybės atstovas.
Lankė protestantizmo šventovę
Prieš vizitą į Airiją popiežius lankėsi Šveicarijoje. Jo tikslas buvo Ženevoje vykusios iškilmės, kurios buvo skirtos 70-osioms Ekumeninės bažnyčių tarybos gyvavimo metinėms paminėti.
Ši taryba vienija 350 stačiatikių, liuteronų, anglikonų, baptistų ir kitokių bažnyčių tikinčiuosius. Katalikų bažnyčia į šią tarybą neįeina.
Popiežius taip pat Šveicarijos katalikams aukojo mišias, jose dalyvavo 41 tūkst. tikinčiųjų.
Bažnyčios vadovas Šveicarijoje kvietė žmones nepaisyti tikėjimo skirtumų.
„Aš čia atvykau skleisdamas vienybės ir taikos žinią“, – kalbėjo popiežius Pranciškus.
Šis popiežiaus vienos dienos vizitas atsiėjo gerokai pigiau, nei Airijoje.
Išlaidos siekė 2,2 milijonus Šveicarijos frankų (2 milijonus eurų). Pusė šios sumos buvo skirta saugumui užtikrinti.
Ženevos kantono policijai į pagalbą atskubėjo 200 Šveicarijos armijos karių.
Susilaukė ir grasinimų mirtimi
2018 metus pontifikas pradėjo vizitu į Čilę ir Peru.
Čia kelios dienos prieš vizitą popiežius Pranciškus susilaukė grasinimų, kas privertė pareigūnus griežčiau pasižiūrėti į saugumo šalyje situaciją.
3 dienos iki vizito pradžios prie keturių bažnyčių Santjago mieste buvo susprogdintos savadarbės bombos, šalia jų buvo palikti rašteliai su grasinimais. Dar prie dvejų bažnyčių buvo rasti nesusprogę savadarbiai sprogmenys.
„Popiežiau Pranciškau, kitos bombos bus ant tavęs“, – skambėjo raštelis.
Viena iš bažnyčių buvo netoli Apaštališkosios nunciatūros Čilėje, tad pareigūnai skubiai ėmėsi papildomų saugumo priemonių.
Iš viso vizitas kainavo 7 mlrd. Čilės pesų (apie 9 mln. eurų). Paskutinėse mišiose, kurias popiežius laikė Peru dalyvavo per milijoną tikinčiųjų. Visas vizitas praėjo be grasintų incidentų.
Mišiose lankėsi per 6 milijonus žmonių
Tačiau mišios Peru nebuvo didžiausios popiežiaus Pranciškaus laikytos mišios.
Pavyzdžiui vizito Pasaulio jaunimo dienose Lenkijoje metu 2016 metais į mišias skelbiama, kad susirinko per 3 milijonus tikinčiųjų.
Lenkijos pareigūnai skelbia, kad šio renginio metu popiežiaus ir tikinčiųjų saugumui užtikrinti buvo išleista 3 milijonai eurų.
Vizito Lenkijoje metu popiežius taip pat apsilankė Aušvico koncentracijos stovykloje.
Tuo tarpu didžiausios kada nors popiežiaus Pranciškaus laikytos mišios įvyko Filipinų sostinėje Maniloje.
Didžiausioje Azijos katalikų šalyje 2015 metais apsilankiusį popiežių Pranciškų gyvai pamatyti ir jo pamokslą išgirsti susirinko beveik 7 milijonai žmonių.
Tai saugumą užtikrinantiems pareigūnams buvo tikras išbandymas.
Beveik 40 tūkst. karių ir policijos pareigūnų užtikrino popiežiaus saugumą 5 dienų trukmės vizito metu.
Skelbiama, kad saugumui užtikrinti buvo išleista 200 mln. Filipinų pesų (apie 3,1 mln. eurų).