Pernai tik kas penktas geradarių lietuvių suaukotas euras atiteko afrikiečių vaikams. Tačiau kokia situacija yra tarptautiniu mastu? Kiek uždirba kompanijų vadovai ir kokia dalis paaukotų pinigų pasiekia savo tikslą?
Daug melagingų pareiškimų
Internete galima rasti daug kaltinimų, kad iš „UNICEF“ JAV skyriaus surinktų pinigų labdarai atitenka tik 14 proc. ar dar mažiau paaukotos sumos, o kitos organizacijos sau pasilieka dar didesnę aukos dalį.
Tačiau tai nėra tiesa.
Organizacijos internetiniame puslapyje yra skelbiama, kad „UNICEF“ JAV skyrius už savo atskaitingumą ir skaidrumą ne kartą yra pelnęs aukščiausius reitingus. 90 proc. nuo paaukotos sumos keliauja vaikų gelbėjimui, o tik 10 proc. administracinėms ir kitoms išlaidoms.
Taigi iš daugiau nei 510 mln. JAV dolerių (436 mln. eurų) surinktų iš geradarių žmonių praėjusiais metais 453 mln. JAV dolerių (387 mln. eurų), pasiekė vaikus.
„CNN Money“ tuo tarpu rašo apie „Raudonojo kryžiaus“ organizaciją JAV. Šios organizacijos 91 proc. surinktų pinigų keliauja tiems kam to labiausiai reikia.
Likusius 9 proc. pinigų organizacija naudoja savanorių ir darbuotojų algoms mokėti, organizuojant paramos rinkimo renginius.
„Mes didžiuojamės, kad sugebame tokią didelę dalį surinktų pinigų skirti humanitarinei pagalbai“, – teigė „Raudonojo kryžiaus“ atstovė spaudai.
Atiduoda kiekvieną centą
Organizacija „Feeding America“ (liet. Pamaitinkime Ameriką“) savo tikslinei grupei – alkstantiems pamaitinti panaudoja net 98 procentus visų surinktų pinigų.
Labdaros organizacija „The Salvation Army“ žmonėms skiria tik 82 proc. surinktų pinigų, tačiau nelaimių atveju 100 proc. turimo biudžeto keliauja į nukentėjusius kraštus.
Puslapyje „Charity Navigator“ galima rasti visą informaciją apie paramos organizacijas ir jų pajamas ir išlaidas. Tai gali padėti aukoti norintiems žmonėms lengvai išsirinkti organizaciją, kuri žmonėms paskirs kiekvieną surinktą centą.
Parama per puslapius, kaip „GoFundMe“ ar „Fundly“ taip pat ne 100 procentų pasiekia savo tikslą. Nuo 5 iki 8 proc. siunčiamos sumos pasiima ir paramos platformos įvairių mokesčių pavidalu.
Tačiau, kol didžiausios labdaros organizacijos yra ir atskaitingiausios ir skaidriausios, jų vadovai uždirba milžiniškus pinigus.
Algos – įspūdingos
Nors internete kalbant apie labdaros organizacijų vadovų algas taip pat gausu klaidingos informacijos, jos vis tiek yra milžiniškos.
Internete sklindanti informacija, kad „UNICEF“ JAV skyriaus vadovė uždirba virš milijono dolerių, vairuoja kompanijos duotą naujausią „Rolls Royce“ automobilį, ne visiškai atitinka tiesą.
„UNICEF“ skyriaus Amerikoje skelbiamais duomenimis vadovė Caryl Stern per metus uždirba beveik 570 tūkst. dolerių (487 tūkst. eurų). Moteris vairuoja asmeninį „Toyota“ hibridinį automobilį.
Amerikos „Raudonojo kryžiaus“ kompanijos vadovas uždirba 600 tūkst. dolerių (513 tūkst. eurų). Panašias algas gauna dar keli aukščiausi labdaros organizacijos darbuotojai. Tačiau tokios algos sudaro vos pora šimtųjų procento dalių nuo visos surinktos sumos.
Laukia dideli iššūkiai
Panašios vadovų algos vyrauja ir kitose labdaringose organizacijose, o tai kelia didžiulį žmonių nepasitenkinimą.
„Šiame laiške sakoma, kad jeigu pervesiu 4 svarus, padėsiu išgelbėti vieną gyvybę. Gal tegul įmonės vadovas susimažina algą 40 tūkst. svarų ir išgelbsti 10 tūkst. gyvybių“, – tokiais žodžiais nepasitenkinimą reiškė Jungtinės Karalystės gyventojai.
Dėl mokamų milžiniškų algų visuomenė į paramos fondus pradėjo žiūrėti neigiamai.
Tad labdaringų organizacijų ateityje laukia didelis iššūkis – vykdyti savo misiją ir kartu kurti žmonių pasitikėjimą savimi, kuris pastaruoju metu pradėjo rimtai šlubuoti.