Ugniaplaukė ir ginkluota rusė slaptais Maskvos čiuptuvais apraizgė JAV politikus

2018 m. rugpjūčio 13 d. 10:23
„Der Stern“ ir „Lietuvos ryto“ inf.
Marija Butina daug metų buvo infiltruota į JAV respublikonų partiją ir lobistinę organizaciją Nacionalinę ginklų asociaciją (NRA). Tai nauja gija Donaldo Trumpo komandos raizgalynėje su Rusija.
Daugiau nuotraukų (7)
Kai 45-asis JAV prezidentas skrido iš susitikimo Suomijos sostinėje Helsinkyje su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu, jis buvo džiaugsmingai nusiteikęs, gyrė sėkmingą ir vaisingą dialogą.
„Veiksmingas dialogas gerai ne tik JAV ir Rusijai, bet ir pasauliui“, – taip D.Trumpas rašė savo socialinio tinklo „Twitter“ paskyroje.
Maždaug tuo pat metu Vašingtone įsikūrusi Teisingumo ministerija pranešė, kad suimta rusų šnipė M.Butina. Ji taip pat ieškojo veiksmingo dialogo su JAV, tačiau jis turėjo būti naudingas tik Rusijai.
29 metų rusė M.Butina buvo dar vienas Kremliaus instrumentas, pasitelktas išpuoliuose prieš JAV politiką.
Tuo metu, kai vyko įsilaužimai į Hillary Clinton komandos kompiuterius ir buvo JAV vadovo rinkimų kampanija, M.Butina buvo infiltruota į įtakingą lobistinę ginklų organizaciją NRA ir į Respublikonų partiją.
Sėkmingai – jai buvo ypač lengva pasiekti tikslinius asmenis. M.Butinos istorija atskleidžia, kaip giliai Rusijos šnipų čiuptuvai prasiskverbė į Respublikonų partiją.
Ryški medžiotojo duktė
Jaunos rusės atvejis vienas iš daugelio, kurie rodo, kad per prezidento rinkimų kovą D.Trumpo aplinkoje būta ryšių su Rusija.
Vyrai, su kuriais M.Butina bendravo per NRA susirinkimus ar respublikonų susitikimus, apibūdina ją kaip draugišką, smalsią jauną moterį ryškiais ugniniais plaukais, kuri visuomet truputį koketavo.
Jie prisimena įspūdingą M.Butinos gyvenimo istoriją, kurią su ryškiu rusišku akcentu moteris 2015-aisiais išklojo interviu.
„Mano istorija paprasta. Mano tėvas – medžiotojas, esu gimusi Sibire“, – pasakojo M.Butina.
Ji tikino puikiai žinanti, kad ginklai būtini žmogui išlikti.
Persikėlusi gyventi į Maskvą 2011-aisiais M.Butina įkūrė asociaciją „Teisė turėti ginklą“.
Ji pasisakė už Rusijos ginklų įstatymų sušvelninimą, tikino norinti Amerikoje mokytis iš savo bendraminčių NRA narių.
„Teisė turėti ginklą“ buvo finansuojama oligarcho Konstantino Nikolajevo, kurio sūnus vėliau įsitraukė į D.Trumpo rinkimų kovą.
Ir turėjo įtakingą globėją Aleksandrą Toršiną – Rusijos Federacijos Tarybos narį ir V.Putino partijos draugą, vėliau tapusį Centrinio banko direktoriaus pavaduotoju, kuris ieškomas Ispanijos policijos dėl pinigų plovimo.
Mezgė įtakingus ryšius
A.Toršinas – pirmasis rusas, tapęs NRA nariu iki gyvenimo pabaigos. Be to, jis labai pamaldus žmogus, palaikantis gerus ryšius su krikščioniškų konservatyvių pažiūrų žmonėmis JAV.
M.Butina pradėjo dirbti A.Toršino vertėja ir asistente. Ji buvo nepaprastai sumani, mezgė pažintis su svarbiais amerikiečiais.
2013 m. M.Butina ir A.Toršinas pakvietė NRA prezidentą ir aukštus funkcionierius į Maskvą.
Čia buvo surengtas asociacijos „Teisė turėti ginklą“ metinis susitikimas.
Suruoštas ir kvapą gniaužiantis pokylis. Mini sijonėlius segintys ilgakojai modeliai. Akinamai blizgantys keliaraiščiai, atrodę kaip pistoletų dėklai.
„Norėčiau, kad JAV turėtume tiek daug žavių jaunų moterų mūsų ginklų asociacijose!“ – žavėjosi vienas susitikimo svečių.
M.Butinos globėjas A.Toršinas tuo metu gyrė savo asistentę, apibūdindamas ją kaip labai jauną ir talentingą. Ji esą „tapo dar gražesnė ir idealiai liekna“.
Susitikimuose užsimezgė svarbūs ryšiai. 2013 m. pabaigoje Johnas Boltonas vienam Rusijos ginklų asociacijos renginiui į vaizdo juostą įrašė kreipimąsi.
Joje buvęs JAV ambasadorius Jungtinėse Tautose ir dabartinis prezidento D.Trumpo nacionalinio saugumo patarėjas liaupsino Rusijos konstituciją, vadindamas ją „varomąja pasaulio demokratijos jėga“.
Neigia gavę pinigų
NRA vadovų postuose ir politikoje – beveik vien vyresnio amžiaus vyrai. Rusai nutarė, kad geriausiai jais manipuliuoti galėtų jauna moteris – tokia kaip M.Butina.
Savo seksualumą ji stengėsi rodyti visomis progomis. 2014 metais M.Butina pozavo per fotosesiją rusiškam žurnalui „GQ“: odinė striukė, aukštakulniai, apatiniai „Dolce & Gabbana“ drabužiai, abiejose rankose – po pistoletą.
Maždaug tuo metu ji susibičiuliavo su Paulu Ericksonu. 56-erių Respublikonų partijos veikėjas iš Pietų Dakotos laikomas pilkuoju kardinolu, turinčiu daug pažinčių ir dar daugiau ambicijų.
Savo pažinčių knygelę jis paslaugiai atvėrė savo jaunajai simpatijai.
Vėliau Federalinis tyrimų biuras (FTB) M.Butinos dokumentuose atrado jos siųstų žinučių.
Ji labai baisėjosi dėl priverstinio gyvenimo su juo perspektyvos.
„Atrodo, kad santykius su Respublikonų partijos funkcionieriumi ji laikė tik galimybe pasiekti savo tikslą“, – darė išvadą tyrėjai.
Nuo 2014-ųjų dėl P.Ericksono ryšių M.Butina kartu su savo globėju A.Toršinu garbės svečių teisėmis dalyvaudavo NRA metiniuose susirinkimuose.
Nuolat sėdėjo prie iškilmingų vakarienių, į kurias kviečiami tik dėl ginklų pamišę labdariai, kurie aukoja NRA milijonus dolerių, stalo.
NRA tvirtina, kad M.Butinai ir A.Toršinui iš dėkingumo už pakvietimą į Maskvą ir parodė tiek daug garbės – esą jokių pinigų iš jų negavo.
Įdomu, kad būtent iš NRA į D.Trumpo rinkimų kovos sąskaitą buvo pervesta 30 mln. dolerių (26 mln. eurų). Dar niekada ši organizacija niekam nesuteikė tokios dosnios paramos.
Ekspertai įtaria, kad suma galėjo būti didesnė – 70 mln. dolerių, tačiau įplaukė per kitus kanalus.
Iš kur NRA gavo tokius pinigus, nenurodoma.
Asociacija įregistruota kaip labdaros organizacija ir savo finansinių reikalų neprivalo atskleisti. Ar šie pinigai atkeliavo iš Rusijos, dabar tiria FTB.
Priartėjo prie partijos
Nuo NRA šventinių stalų M.Butinai nebuvo toli iki Respublikonų partijos vadovybės. 2015 m. rusė pozavo nuotraukai šalia gubernatoriaus Walterio Scotto. Anuomet įtakingo, teikiančio vilčių ir veiklaus žmogaus Respublikonų partijos aplinkoje.
Vėliau Las Vegase M.Butina klausėsi partijos kandidatų Marco Rubio ir D.Trumpo kalbų.
Jos „Facebook“ paskyroje augo asmenukių su žymiais Respublikonų partijos nariais archyvas.
2015-aisiais ji susitiko su svarbiais JAV centrinio banko atstovais tarpininkaujant Rusijos atžvilgiu draugiškai nusiteikusiam analitikų centrui. Pastarasis vėliau organizavo pirmąjį D.Trumpo viešą pasirodymą užsienio politikos klausimais.
Ir 2016-aisiais M.Butina gavo mikrofoną, kai ką tiktai iškeptas kandidatas į prezidentus Las Vegase po savo kalbos atsakinėjo į klausimus.
„Aš esu iš Rusijos. Jeigu jūs būsite išrinktas prezidentu, ar pratęsite sankcijų politiką?“ – paklausė M.Butina.
„Manau, kad labai gerai sutarsiu su Vladimiru Putinu.
Nemanau, kad mums reikėtų sankcijų“, – nuskambėjo D.Trumpo atsakymas.
Tuo laiku M.Butina įstojo į Vašingtono Amerikos universiteto magistro studijų programą ir gavo studentišką vizą.
„M.Butina dabar yra JAV. Ji rašo, kad D.Trumpas, NRA narys, tikrai pasisako už bendradarbiavimą su Rusija“, – savo socialinio tinklo „Twitter“ paskyroje rašė jos globėjas A.Toršinas.
Komunikacijos kanalas
Netrukus viename elektroninių laiškų M.Butina pareiškė, kad A.Toršinas gavo V.Putino vyriausybės pritarimą sukurti komunikacijos kanalą su Amerika.
Respublikoną P.Ericksoną ji pastūmėjo panaudoti savo ryšius. Jis rašė elektroninį laišką aukšto rango D.Trumpo rinkimų komandos nariui dėl „Kremlin Connection“ – „Kremliaus ryšio“.
Esą jam per NRA pavykę sukurti slaptą kanalą, vedantį iki pat Kremliaus: „V.Putinas tikrai nori gerų santykių su ponu Trumpu.“
Savo ruožtu M.Butina organizavo vakarienę, kad rusus suartintų su respublikonais. Ji elektroniniame laiške rašė, kad A.Toršinas ją informavęs, jog V.Putino pusė pritaria jos planui.
Vėliau per NRA susirinkimą Kentukyje rusė ir A.Toršinas dar kartą bergždžiai bandė susitikti su D.Trumpu, tačiau sėdėjo greta jo sūnaus Donaldo Trumpo jaunesniojo.
Pastarasis JAV Kongreso slaptosios tarnybos komisijai prisipažino trumpai kalbėjęsis su A.Toršinu, tačiau ne apie bendradarbiavimą su Rusijos vyriausybe.
Įdomu tai, kad M.Butinos ir A.Toršino bandymai užmegzti ryšius vyko tuo metu, kai Rusijos vyriausybė D.Trumpo komandai siūlė H.Clinton kompromituojančios informacijos. Ir kaip tik tuo metu „Trump Tower“ įvyko rusės advokatės ir D.Trumpo jaunesniojo susitikimas.
Neįprastas rusės artumas
Rinkimų naktį 2016 metų lapkritį M.Butina triumfavo: Baltuosiuose rūmuose įsikurs jos kandidatas su žmonėmis, kuriuos ji pažinojo.
„Einu miegoti. Čia trečia valanda ryto. Aš esu pasirengusi tolesniems nurodymams“, – rašė M.Butina A.Toršinui.
M.Butina tapo vis labiau susireikšminusi. Ji didžiavosi, kad sukūrė ryšį tarp D.Trumpo aplinkos žmonių ir Rusijos.
Sausio mėnesį M.Butina siuntė A.Toršinui asmenukę, kur ji per prezidento D.Trumpo inauguraciją juokiasi į kamerą.
Jos globėjas rašė: „Tu, velnio moterie!“ Ji atsakė: „Turiu gerą mokytoją!“
Tačiau 2017-ųjų pradžioje žiniasklaidoje pasirodė pirmieji pranešimai apie neįprastą M.Butinos artumą NRA ir galimą A.Toršino ryšį su Rusijos slaptosiomis tarnybomis.
Tuomet sunerimusi M.Butina susisiekė su savo globėju. Jis rašė, kad Rusijos žiniasklaida apie ją nepraneš.
„Tai svarbu. Atrodo, kad yra įsakymas mūsų neliesti. Manau, kad tai geras ženklas“, – rašė ji A.Toršinui.
Užtat M.Butina atsidūrė amerikiečių taikiklyje. 2018 m. balandį ji aštuonias valandas buvo apklausiama Senato slaptosios tarnybos komitete. A.Toršinas tuo metu jau buvo išsiųstas kaip priešiškas agentas.
Šią vasarą draugai matė, kad M.Butina prislėgta. Ji beveik nesirodė viešumoje ir neatėjo į savo magistro studijų baigimo šventę.
Tą liepos dieną, kai M.Butina buvo suimta, jos butas buvo užkrautas dėžėmis. Rusė jau planavo persikelti pas P.Ericksoną į Pietų Dakotą.
Rusijos užsienio reikalų ministerija aiškina, kad M.Butina tapo sąmokslo auka tų žmonių, kurie pakurstė rusams priešišką nuotaiką ir sukurpė kišimosi į JAV prezidento rinkimus istoriją.
Kai kam pro akis nepraslydo tai, kad praėjus dienai po M.Butinos liudijimo teisme JAV prezidentas D.Trumpas pakvietė V.Putiną į susitikimą Baltuosiuose rūmuose jau šį rudenį.
Maskva^InstantJAV
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.