Kremliaus Trojos arklys stuksena į Europos Sąjungos duris

2018 m. birželio 10 d. 14:09
Lrytas.lt
Austrai į Vieną antradienį atvykusiam Vladimirui Putinui išvyniojo raudonąjį kilimą dar kartą parodydami, kad besitęsiant konfliktui su Vakarais Maskva turi sąjungininkų.
Daugiau nuotraukų (5)
Tai buvo pirmasis V.Putino užsienio vizitas po perrinkimo ketvirtajai kadencijai ir šeštas oficialus vizitas apskritai.
Šį kartą Rusijos prezidentas Vienoje užsibuvo tik 8 valandas, per kurias susitiko su prezidentu Alexanderu Van der Bellenu ir kancleriu Sebastianu Kurzu, tačiau abi pusės suspėjo išreikšti simpatijas viena kitai ir ketinimus puoselėti glaudesnius santykius ateityje, rašo „Politico“.
„Santykiams tarp Rusijos ir Austrijos visada buvo būdingi partnerystės požymiai“, – kalbėjo V.Putinas.
Susitikimo metu buvo pasirašyta kelios dvišalio bendradarbiavimo sutartys. Austrų naftos bendrovė OMV pratęsė bendradarbiavimą su „Gazprom“ iki 2040 metų.
V.Putino vizitas taip pat sutapo su 50-omis Sovietų Sąjungos dujų tiekimo Austrijai pradžios metinėmis.
Austrija buvo pirmoji Vakarų Europos valstybė pradėjusi pirkti dujas iš Sovietų Sąjungos.
Rusijos tiltas į Europą
Tokį vizitą galėtume pavadinti įprastu, tačiau santykiai tarp Rusijos ir Europos Sąjungos yra žemiausiame taške, o Austrija liepos mėnesį pusmečiui perims pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai. Toks Vienos elgesys kitas bendrijos šalis verčia sunerimti.
Austrijos vyriausybė yra išreiškus norą tapti tiltu tarp Vakarų ir Rusijos ir ne kartą elgėsi draugiškai su Kremliumi, kai kitos valstybės buvo priešiškos.
Austrai Maskvai siūlo galimybę ištrūkti iš tarptautinės izoliacijos. Antai ir savaitgalį, V.Putinui užsiminus, kad mielai pasimatytų su Donaldu Trumpu, jeigu to norėtų JAV prezidentas, Viena suskubo pasisiūlyti surengti šį dvišalį susitikimą. 
Kremlius Austriją laiko sąjungininke siekiant ES sankcijų panaikinimo. Nors kancleris S.Kurzas nekomentavo sankcijų panaikinimo klausimo, jis išreiškė viltį, kad „žingsnis po žingsnio sankcijos ateityje galėtų būti panaikintos“.
O vicekancleris Heinzas-Christianas Strache, kurio vadovaujama kraštutinių dešiniųjų Laisvės partiją gruodį prisijungė prie vyriausybės sudėties, ne kartą ragino ES panaikinti sankcijas Rusijai.
Laisvės partija viena iš keleto Europos partijų, kuri oficialiai bendradarbiauja su V.Putino „Vieningąja Rusija“.
Antai 2014 metais Austrijos kontržvalgybininkas paskelbė, kad Rusija per Laisvės partiją bando pasiekti aukščiausius politinės sistemos sluoksnius.
Degtinės diplomatija
Laisvės partija, kaip ir kitos populistinės Europos partijos, jau seniai flirtuoja su Maskva, tačiau socialdemokratai ir S.Kurzas – ne ką geresni.
Jau nuo 2006 metų socialdemokratai naudojasi prieš Europos Sąjungą nukreipta retorika, kad padidintų savo reitingus. Jie taip pat visada palaikė Rusiją.
Prezidentas A.van der Bellenas, kurio tėvai kilę iš Estijos ir tarpusavyje šnekėjo rusiškai, tvirtino, kad Rusija yra Europos dalis, o pasitikėjimas Maskva nėra sumažėjęs.
Tačiau draugiški santykiai ir palankus abipusis požiūris užsimezgė žymiai seniau.
Dar 1955 metais Austrijos atstovai skrido į Maskvą derėtis dėl sovietų karinių pajėgų išvedimo iš Vienos, kurioje jie dar buvo užsilikę.
Anot legendos, derybas išgelbėjo tuometinio austrų užsienio reikalų ministro Leopoldo Figlio austriškas žavesys ir palankus požiūris į degtinę. Bet iš tiesų austrai derybose prižadėjo išlikti neutralūs ir taip įtikino rusus pasitraukti.
Austrija yra giliai įsitvirtinusi Bendrijoje, tačiau nepriklauso NATO ir stengiasi išlaikyti neutralumą.
Laikosi priešingos nuomonės
Sankcijos Rusijai dėl Krymo aneksijos nėra vienintelis klausimas, kuriuo Austrija turi priešingą poziciją nei kitos Europos šalys.
Austrija draugiškumą Rusijai parodė dar 2011 metais, kada liepos 14 dieną pagal Europos arešto orderį buvo sulaikytas Sausio 13-osios byloje įtariamas Michailas Golovatovas.
Nors buvo prašomi, austrai neišdavė M.Golovatovo Lietuvai. Praėjus parai sulaikytasis jau buvo paleistas, o vėliau sugrįžo į Maskvą.
Kitaip nei daugelis bendrijos narių, Austrija taip pat neišsiuntė Rusijos diplomatų dėl buvusio dvigubo rusų šnipo Sergejaus Skripalio apnuodijimo Jungtinėje Karalystėje.
Paklaustas, kodėl nepasielgė kaip kitos ES valstybės, S.Kurzas atsakė, jog jo šalis norėtų būti tiltas tarp Rytų ir Vakarų ir neužverti bendravimo su Rusija kanalų.
Austrija su Rusija glaudžiai elgiasi ne vien tarptautinėje arenoje, bet ir didina tarpusavio prekybos pajėgumus.
Net ir paskelbus sankcijas Rusijai, Austrijos eksportas 2017 metais į šią šalį išaugo iki 16 procentų.
Daugiausiai prekiaujama mašinų ir maisto pramonės sektoriuose.
Seni ryšiai
Beje, V.Putinas taip pat turi daug asmeninių ryšių Austrijoje. Rusijos prezidentas šioje šalyje slidinėja nuo tada, kai dar buvo Sankt Peterburgo mero pavaduotojas.
2001 metais poilsiaudamas Tirolyje jis savo asmeniniu treneriu pasamdė slidinėjimo legendą Karlą Schranzą. Nuo tada jie yra artimi draugai.
Šiltus ryšius V.Putinas palaiko ir su buvusio Austrijos prezidento Thomaso Klestilio našle Margot Klestil-Löffler.
Ji iki 2015 metų buvo dažna viešnia Kremliuje, kadangi buvo Austrijos ambasadorė Maskvoje.
Nors šis rusų Trojos arklys iš Europos Sąjungos greitu metu neišvyks, ES turi ir savų svertų.
S.Kurzas išlaiko šiltus santykius su Rusija, tačiau jis dažniau konsultuojasi su ES ir klauso Briuselio nuomonės.
Konservatyvus dienraštis „Die Presse“ sekmadienį rašė: „Respublika solidariai orientuojasi į Briuselį, o ne į Maskvą. Dėl to nekyla klausimų.“
Nesvarbu, ką į kanclerio ausį kužda Laisvės partijos atstovai, ES jam yra būtina siekiant įvykdyti užsibrėžtą vidaus politiką.
Trojos arklys^InstantRusija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.