Britai, kaip ir bet kuri kita šiuolaikinė visuomenė, negali gyventi be televizijos serialų. Bet Jungtinė Karalystė turi ir dar vieną, unikalią, muilo operą.
Ji vyksta realiame gyvenime ir jos trukmė matuojama ne metais ir net ne dešimtmečiais, o ištisais amžiais.
Maža to, šis dinastinis serialas per ilgus šimtmečius yra tapęs ne vien nacionaline, bet ir globalia institucija.
Tos nesibaigiančios muilo operos pavadinimas yra „Karališkoji Windsorų šeima“.
Jau nuo IX a., kai pirmuoju anglosaksų žemių valdovu tapo Alfredas Didysis iš Wesseksų dinastijos, Anglija sėkmingai puoselėjo monarchinę sistemą. Ir įtariai šnairavo į bet kokią alternatyvą.
Per ilgus šimtmečius Jungtinės Karalystės valdovai suprato: jeigu nori išlikti, privalai žengti koja kojon su savo laiku.
Šiandienos šventė senojoje Vindzoro pilyje – geriausias pavyzdys, kaip britų karališkoji dinastija moka prisitaikyti.
Princo Henry Charleso Alberto Davido – pasauliui geriau žinomo tiesiog princo Harry vardu – jungtuvės su Rachel Meghan Markle seniausią pasaulio karališkąją dinastiją už pakarpos ištraukia į XXI amžių.
Laužo nerašytas taisykles
Prieš septynerius metus Windsorai žengė pirmą svarbų žingsnį: tada būsimasis šalies karalius princas Williamas vedė ne kokią nors aristokratę, bet savo universiteto laikų mylimąją iš vidurinės klasės, stiuardesės ir lėktuvo piloto dukterį – Kate Middleton.
Populiari pora jau susilaukė trijų vaikų – princo George’o, princesės Charlotte ir vos prieš mėnesį – princo Louis.
Tad dėl dinastijos įpėdinių XXI a. problemų nekils.
Bet gegužės 19-ąją karališkojoje muilo operoje bus atverstas dar vienas puslapis, neturintis precedento: pirmąkart svarbus vaidmuo Windsorų dinastijoje bus skirtas profesionaliai aktorei.
Be to, M.Markle, kuriai po kelių mėnesių sukaks 37-eri, sulaužys bent kelis nerašytus tabu tapdama karalienės Elizabeth II 33 metų anūko žmona.
„Firma“ – taip save įvardija patys Windsorų šeimos nariai – į savo glėbį priima moterį, kuri yra JAV pilietė, kuriai ši santuoka antroji ir kuri su pasididžiavimu kalba apie savo mišrią rasę.
Britų biografas Andrew Mortonas, prieš ketvirtį amžiaus milijoniniais tiražais po pasaulį pasklidusio bestselerio „Diana: jos tikroji istorija“ autorius, nė neabejoja: mūsų dienomis būtent Meghan tinkamesnė nuotaka Harry nei bet kuri išblyškusi nuo pernelyg mėlyno kraujo Anglijos aristokratė.
Meghan taps viena žinomiausių pasaulio moterų, tuo pat metu įlies šviežios energijos, kurios verkiant reikia Windsorams, jei „Firma“ nori išlikti gyvybinga ir reikalinga šiuolaikinėje demokratinėje britų visuomenėje.
Knyga apie būsimą nuotaką
Los Andžele gyvenantis A.Mortonas pusmetį rinko medžiagą savo naujai knygai „Meghan: Holivudo princesė“. Knyga abiejose Atlanto pusėse išleista likus mėnesiui iki princo Harry ir M.Markle vestuvių.
„Ši princo ir aktorės sąjunga yra savotiškas lakmuso popierėlis, įrodantis, kaip per Elizabeth II valdymo metus evoliucionavo tiek monarchija, tiek ir šalies visuomenė.
Pateiksiu trumpą pavyzdį: vos prieš trisdešimt šešerius metus karalienės sūnus princas Andrew irgi buvo įsimylėjęs amerikiečių aktorę Koo Stark.
Kiek vėliau pati princesė Diana man sakė, kad ši moteris būtų tiesiog idealiai tikusi jos vyro Charleso jaunėliui broliui.
Bet amerikietei užsivėrė visos durys į karališkąją šeimą, kai išaiškėjo, jog Koo Stark dar 1975 metais nusifilmavo mažai kam žinomame filme „Emili“ („Emily“), kuriame būta kuklių mūsų laikams erotinių scenų, – „Lietuvos rytui“ kalbėjo A.Mortonas. – Princas Andrew buvo priverstas nutraukti ryšius su amerikiete.
O dabar juk niekas nė nemirkteli, kad M.Markle populiariajame televizijos seriale „Kostiumuotieji“ („Suits“) dažnai pasirodydavo pusnuogė ar kad ji yra vaidinusi filme, kur jos įkūnyta herojė buvo įjunkusi į kokainą.“
Anot Ledi Di ir M.Markle biografo, faktas, kad Harry nuotaka yra mišrios rasės ir turi nemažą gyvenimišką bagažą, nėra joks neigiamas balastas, o atvirkščiai – didžiulis privalumas.
„Esame kitoje epochoje: užtenka pereiti Londono ar Birmingamo gatvėmis, kad pamatytum, kaip per pusę amžiaus pakito visuomenė. Princesė Diana tapo Širdžių Princese, nes laužė sustabarėjusias protokolo ir etiketo taisykles.
Ji mokėjo bendrauti ir su žvaigždėmis, ir su paprastais piliečiais, net atstumtaisiais. Nematau priežasčių, kodėl jos pėdomis negalėtų sekti M.Markle. Jau dabar jos populiarumas – fenomenalus, – tikino knygos autorius. – Pernai jos pavardė užėmė pirmąją vietą pasauliniame „Google“ ieškomų pavardžių sąraše.
Rinkdamas medžiagą šios gabios ir ambicingos moters biografijai dukart labai nustebau.
Pirmiausia ji nuo pat paauglystės buvo socialiai aktyvi. Socialiniais projektais ar kova už merginų teises užsiėmė dar gerokai iki tol, kol tapo įžymi.
Antrąkart nustebau, kai išsiaiškinau, jog itin apdairi ir veiksmus gerai pasverti mėgstanti moteris sutiko keliauti su Harry į kitą pasaulio pusę, į Afriką, vos po 24 valandų pažinties. Man tai buvo aiškus įrodymas, kad jie vienas kitą atrado kaip tikrus dvasinius bendražygius.“
Naujų judėjimų rėmėja
Princo Harry motinos ir jo nuotakos gyvenimą po kaulelį išnarstęs biografas vis dėlto mano, kad Meghan – „komandinis žaidėjas“. Ir jos komandoje bus ne tik jos vyras Harry, bet ir princas Williamas ir jo žmona Catherine.
„Galime kalbėti apie naują „fantastišką ketvertuką“, – reziumavo A.Mortonas.
Pirmuosius konkrečius žingsnius šis ketvertukas jau žengė.
Nuo praėjusio lapkričio, kai Harry ir Meghan pasauliui pranešė apie planus sukurti šeimą, jaunieji karališkosios dinastijos atstovai per labdaringą organizaciją „The Royal Foundation“ itin drąsiai parėmė dvi iniciatyvas, laužančias nusistovėjusius tabu.
M.Markle netgi viešai parėmė „Me Too“ ir „Time’s Up“ judėjimą prieš priekabiavimą, tuo nustumdama į šalį geležinę karališkosios šeimos taisyklę: niekuomet neišsakyti asmeninės nuomonės, jei ji gali sukelti politines prieštaras.
Iki sužieduotuvių M.Markle yra neigiamai atsiliepusi apie JAV prezidentą Donaldą Trumpą, bet nuo praėjusio lapkričio jį susilaiko nuo pastabų apie Baltųjų rūmų šeimininką.
Vis dėlto amerikietė aktorė per pusmetį protokolą laužė ne vien tiktai žodžiais, bet ir kasdieniais veiksmais.
Jungtinės Karalystės karališkosios dinastijos atstovai, ypač vyresnės kartos, nepakenčia nė mažiausio fizinio kontakto su paprastais mirtingaisiais.
Todėl M.Markle sukėlė audrą stiklinėje, kai pareiškė: „Esu amerikietė. Aš žmones apsikabinu.“ O per vizitus M.Markle nuskendo vaikų ir jaunimo glėbiuose.
Laukia didelės permainos
Per ateinančius kelerius metus ne viena jau sustabarėjusi taisyklė bus numesta ant atliekų krūvos, įsitikinęs Williamas Hansonas, britų karališkojo protokolo žinovas, įvairių pasaulio monarchų šeimų konsultantas etiketo klausimais.
„Manau, kad Meghan bus taisyklių laužytoja. Tik ji bus evoliucionistė: ji trauks karališkąjį dvarą į mūsų dienas. Aš tik tikiuosi, kad ji elgsis apdairiai ir nedarys permainų pernelyg dideliu greičiu. Nes tada gali atsirasti negatyvi reakcija „Firmos“ viduje.
Bet aš neturiu jokių abejonių: kaip ir velionė princesė Diana, Meghan bus ta moteris, kuri kovos už permainas“, – „Lietuvos rytui“ sakė W.Hansonas.
Pasak šio eksperto, amerikietei ir jos vyrui Harry bus kiek lengviau įgyvendinti savo idėjas, nes Windsorų šeimos nariai, esantys tolėliau nuo sosto, turi daugiau laisvės.
„Kai gimė, princas Harry buvo trečias eilėje į sostą. Bet dabar jis tik šeštas. Jį lenkia visi trys jo brolio Williamo vaikai. Tad būkime atviri, Harry galimybės tapti karaliumi, o Meghan – karaliene konsorte yra itin mažos.
Užtat šiai porai yra atrištos rankos: jos neslegia potencialios karūnos svoris ir ji galės įgyvendinti kur kas daugiau savo norų. Būsimi Sasekso kunigaikštis ir kunigaikštienė, spėju, kad būtent tokį titulą jiems vestuvių proga padovanos karalienė, turės unikalią galimybę tapti reformatoriais“, – tvirtino karališkosios dinastijos ekspertas W.Hansonas.
Beje, jis „Lietuvos rytui“ prisipažino, kad jau pusmetį turi bene kasdien iki užkimimo aiškinti JAV žiniasklaidos atstovams, kad jų tėvynainė nors ir ištekės už tikro princo, niekuomet pagal protokolą nebus „princesė Meghan“.
„Tai, kad Meghan niekad nebus princese, neturi nieko bendra su jos biografija, nei kad ji išsiskyrusi ar kad mišrios rasės.
Tiesiog princese gali vadintis tik karališkojoje šeimoje gimstanti mergaitė, tokios dabar yra karalienės anūkės princesės Eugenie ir Beatrice arba princo Williamo dukra Charlotte“, – paaiškino W.Hansonas.
Taigi pora turbūt bus Sasekso kunigaikščiai. Šis titulas jiems tiktų dar ir todėl, kad daugiau nei prieš du amžius gyvenęs pirmasis Sasekso kunigaikštis Augustus Frederickas buvo prekybos vergais panaikinimo šalininkas.
Turint omenyje, kad Meghan proproproseneliai iš motinos pusės buvo į Ameriką atvežti Afrikos vergai, toks titulas įgautų rimtą simbolinį atspalvį.
Sumažės monarchų šeima
Vis dėlto ar galima tikėtis radikalių permainų „Firmoje“, kol ją valdo pamažėl link šimtmečio jubiliejaus artėjanti matriarchė Elizabeth II?
„Karalienė iki šiol yra be galo gerbiama ir mylima tiek čia, tiek ir penkiasdešimtyje Tautų Sandraugos valstybių. Per 65 metus soste ji pati nė karto nėra padariusi jokios šiurkščios klaidos.
Būkime realistai: kol ji bus soste, vargu ar kas laukia greitų reformų, – „Lietuvos rytui“ sakė jau daugiau nei keturis dešimtmečius princą Charlesą, abu jo sūnus ir pačią karalienę gerai pažįstantis karališkasis fotografas Arthuras Edwardsas. – Kol tęsiasi antroji elžbietiškoji epocha, viskas turės būti taip, kaip ji nori.
Bet po jos mirties permainos bus žymios. Karaliumi tapęs princas Charlesas šeimos dydį sumažins iki minimumo, liks tik jis su žmona Camilla ir jo du sūnūs su savo šeimomis.
Visiems kitiems teks patiems savimi pasirūpinti. Nesakau, kad jiems teks persėsti iš limuzinų ant dviračių kaip Skandinavijoje, tačiau teks užmiršti gyvenimą rūmuose su tarnais, kai viskas apmokama iš valstybinių fondų.“
Daugiau nei 100 pasaulio valstybių kartu su Windsorais per 250 oficialių vizitų aplankęs ir monarchės asmeniškai apdovanotas A.Edwardsas neabejoja, kad pernai lapkritį Elizabeth II formalų palaiminimą Harry sprendimui vesti Meghan davė su nuoširdžiu pasitenkinimu.
„Kiek aš žinau iš savo šaltinių, džiaugsmas dėl Harry yra tikras, nuoširdus. Per savo gyvenimą šis jaunas žmogus patyrė labai daug smūgių: kaip gali išmatuoti vaiko psichologinę traumą, kai būdamas vos dvylikos jis netenka motinos?
Jis perėjo tikrą mėsmalę. Todėl dabar dėl jo tikrai džiūgaujama. Manau, kad Meghan yra unikaliai jam tinkanti asmenybė, – įsitikinęs fotometraštininkas A.Edwardsas. – Ji pati irgi užaugo su išsiskyrusiais tėvais, savo darbu ir pastangomis tapo televizijos žvaigžde.
Aš pro savo fotoaparato objektyvą esu matęs daugybę pasaulio galingųjų, politikų, aristokratų, Holivudo žvaigždžių. Iškart pamatau, kas yra tikras, o kas – apsimetėlis. Aš Meghan matau kaip nuoširdžią jauną moterį, o ne vaidmenį vaidinančią aktorę.
Manau, kad jos ir Harry tandemas bus labai sėkmingas ne tik Jungtinėje Karalystėje, bet ir visame pasaulyje.
Ilgai laukti neteks, – pirmasis jų didelis turas bus spalį, kelionė į Australiją ir Naująją Zelandiją.
Vyksiu kartu ir jau dabar jums garantuoju: juos abu pasitiks didžiulės minios.“
Visas miestelis sukrutęs
Kad Windsorams jau pats laikas įžengti į XXI a., parodė ir tarptautinės apklausos, paskelbtos vos savaitę iki sutuoktuvių, rezultatai. Britų kompanija „Ipsos Mori“ net 28 pasaulio šalyse kelių tūkstančių respondentų paklausė, su kokiu vienu žodžiu jiems asocijuojasi frazė „Britų monarchija“.
Tik kas dešimtas žmogus pasirinko žodį „moderni“. Užtat daugiau nei 50 proc. pasakė, kad „tradicinė“ yra pats tinkamiausias apibūdinimas.
Keturiuose pasaulio žemynuose atlikta apklausa nieko gera nežada sosto įpėdiniui Charlesui – vos kas dvyliktas užsienietis pozityviai vertina Velso princą.
O į populiarumo reitingo viršų 28 valstybių respondentai iškėlė monarchę Elizabeth II ir jos anūką princą Harry. Abiejų įvertinimas siekia plius 23 balus.
Kunigaikštienė Catherine surinko 18, o jos vyras princas Williamas – 17 populiarumo balų.
Tikimybė, kad jaunėlio Harry reitingas papildomai išaugs po pasaulinės vestuvių transliacijos, kai iki altoriaus nuotaką atlydės jo tėvas, tikrai nemenka.
Pačiame istoriniame Vindzoro miestelyje, kurio gyventojų skaičius vos peržengia 30 tūkstančių, metų vestuvių laukiama su pasididžiavimu ir nekantrumu.
Kasmet šis nykštukinis miestas ir jo apylinkės Berkšyro grafystėje sulaukia beveik aštuonių milijonų turistų. Miesto vadovai tikisi, kad Meghan ir Harry veiksnys iki 2020-ųjų šį skaičių kilstelės iki 10 milijonų lankytojų.
Būtent žvelgdami į tolimesnę perspektyvą Vindzoro vadovai nuo gegužės pradžios maldauja mažų restoranėlių, kavinių ir viešbutukų savininkų dirbtinai nesukelti kainų šeštadienį į vestuves atvykstantiems svečiams.
„Visiems sakome: gerai pasvarstykite, ar norite greito vienadienio pelno, ar gerų atsiliepimų ir rekomendacijų, kurios jūsų verslui duos kur kas daugiau naudos per ateinančius kelerius metus?
Ilgai turizmo versle esančios firmos mums pritaria. Deja, neišvengiamai atsiras ir vikruolių, kurie stengsis uždirbti greitą svarą. Jau teko girdėti, kad pilietis, gyvenantis šalia pilies, kambarį su geru vaizdu amerikiečių klientams nuomoja už keliolika tūkstančių svarų. Toks lupikavimas yra labai nebritiškas“, – „Lietuvos rytui“ sakė Vindzoro miesto tarybos vicepirmininkas Phillipas Bicknellis.
Nors miesto vadovai gavo iš Vindzoro pilies net 25 kvietimus dalyvauti Šv.Jurgio koplyčios religinėje ceremonijoje, politikai nusprendė, kad geriausia tuos kvietimus atiduoti vietos jaunimo labdaringoms organizacijoms.
„Harry ir Meghan yra jauni, tad jiems bus kur kas maloniau, jei jų vestuvėse bus ne žili politikai, o aktyvus jaunimas.
Aš žiūrėsiu vestuvių transliaciją per televiziją kartu su visa šeima. Nieko nėra geriau nei savaitgalį su saviškiais pasižiūrėti gerą realaus gyvenimo serialą su laiminga pabaiga“, – sakė vienas Vindzoro miesto vadovų.