Karališkų rezidencijų prabanga ir pakelės kaimelių skurdas, įspūdingi dangoraižiai ir po karo likę griuvėsiai, auksuotos mečetės didybė ir kavinėse elgetaujantys vaikai – tokį vaizdą apsilankymo metu Čečėnijoje išvydo lrytas.lt žurnalistės.
Po idealiai švarių centrinių miesto alėjų, Grozno oro uoste laukė nemalonus siurprizas. Laukimo salėje buvo nuorodos į tualetus, bet jų pačių prieš įveikiant patikros postą rasti nepavyko. Salėje sukinėjosi gausus būrys ginkluotų pareigūnų. Pasiteiravome, kur būtų galima rasti tualetą. „Lauke. Štai ten pasuksite ir už 50 metrų rasite“, – mostelėjo iki dantų apsiginklavęs vyriškis ranka į kiemą.
Pagaliau vieną tokią patalpą, tik iš dalies primenančią tualetą, suradome. Jis buvo skirtas neįgaliesiems. Iš aprūdijusio bako nesustabdomai bėgo vanduo, o vamzdžiai buvo nukabinėti senais skudurais. Apie tualetinį popierių čia nebuvo nė užuominos.
Plakatų daugiau nei skrydžių
Grozno oro uostas tarptautinį statusą įgijo tik 2009-ųjų lapkritį, tačiau beveik per dešimtmetį šią kryptį pasirinko tik Turkijos oro linijos. Į Grozną per parą atskrenda vienas lėktuvas iš Stambulo ir du iš Maskvos.
Į Čečėniją kartu su mumis atskrido ir išskrido ne tik čečėnai bei rusai, bet ir indai, latviai, kinai, kitų šalių atstovai, tačiau vietoje, kur pirmiausia susipažįstama su šalimi, apie respublikos įvaizdį nepagalvota. Į oro uosto vidų investuota mažiau, nei į sovietiniais laikais dvelkiančius plakatus bei Vladimiro Putino bei Čečėnijos lyderio Ramzano Kadyrovo portretus, kuriais nukabinėtas oro uosto pastatas.
Neliečiamųjų klanas
Panašu, kad, be prezidento V.Putino, Rusijoje yra tik vienas žmogus, esantis gerokai aukščiau už bet kokius įstatymus. Čečėnijos lyderis R.Kadyrovas gali leisti sau daug daugiau už bet kurį kitą Rusijos regiono lyderį.
R.Kadyrovas garsėja didžiuliais turtais: jam priklauso trys prabangios rezidencijos, brangių automobilių kolekcija, pomėgis pirkti ristūnus ir tam sportui pastatytas 59 ha ploto hipodromas, privatus zoologijos sodas.
Į jo gimtadienių vakarėlius kviečiamos pasaulio įžymybės. Nuo Čečėnijos lyderio stalo neblogai nubyra ir jo artimiesiems bei prijaučiančiam klanui.
Čečėnijos elitui, kurį sudaro Kadyrovų klanas, suteiktas neliečiamųjų statusas.
V.Putino alėjoje vakarop prie restoranų rikiuojasi ne tik Maskvoje, bet ir Grozne mėgstami prabangūs automobiliai „Buick“ ir „Maybach“. Iš jų lydimos ilgabarzdžių tamsių vyrų lipa vienos už kitą gražesnės čečėnų merginos. Nors jos dėvi musulmoniškus apdarus, žvilgsnį traukia šių drabužių kokybė.
Vietiniai neslepia, kad turtingos čečėnės neretai renkasi prezidento R.Kadytovo žmonos Medni valdomos mados imperijos sukurtus modelius. Pasidaryti idealų makiažą ir patobulinti kūno formas galima neseniai atidarytame Grožio ir kosmetikos centre.
Pinigai – iš Alacho?
Čečėnijos vado R.Kadyrovo įžūlumas nieko nestebina. Jis ne kartą yra sakęs, kad Rusijoje jis yra pirmas asmuo po V.Putino, o kai kada iš jo elgesio ir pasisakymų atrodo, kad jaučiasi net pranašesnis už Rusijos prezidentą.
Ir pastarasis tam bent kol kas negali paprieštarauti. Nors antrajame Čečėnijos kare, vykusiame 1999–2005 m., formali laimėtoja buvo Rusija, Čečėnija, vėl tapusi Rusijos dalimi, už tai pareikalavo išskirtinių privilegijų, tad galima sakyti, kad Rusija Čečėnijos lojalumą iki šiol perka. Ir labai brangiai.
Skaičiuojama, kad Maskva Groznui moka milžinišką duoklę – dešimtis milijardų rublių kas mėnesį. Maskvos pinigai leido atstatyti karo metu sugriautą miestą ir net pastatyti čia didžiausią paauksuotą Rusijoje mečetę.
Rusijos federalinio biudžeto lėšų švaistymas Čečėnijoje – faktas, apie kurį žino visi, tačiau niekas viešai nekalba.
„O tu įrodyk, kad tai ne iš Alacho“, – tokią frazę, pasiteiravus iš kur Čečėnijoje tiek pinigų vienai žurnalistei yra driokstelėjęs R.Kadyrovas.
R.Kadyrovo „tvarka“
R.Kadyrovas leidžia sau pasiimti asmeninę duoklę.
Viename, apie Čečėniją sukurtame filme tvirtinama, kad R.Kadyrovas kontroliuoja federalines regiono dotacijas, ir „sau pasiima iki trečdalio biudžetinių pinigų, kuriuos skiria Maskva, už tai, kad būtų ramu“.
Skaičiuojama, kad tai yra beveik 20 mlrd. rublių (daugiau nei 283 mln. eurų) per metus. Šaltiniai už kadro pasakojo, kad be milijardinių biudžetinių dotacijų R. Kadyrovas susirenka papildomų lėšų per „sudėtingą duoklių sistemą“.
Minimas R. Kadyrovo motinos – Aimani Kadyrovos fondas, kuris vadinamas „alternatyviu Čečėnijos iždu“. Filmo autoriai tikina, kad kiekvienas čečėnas moka „įmokas“, kurių vertė „priklauso nuo čečėno statuso“.
Pavyzdžiui, tarnautojai pasirašo, kad gauna premijas, tačiau šių pinigų jie niekada nemato. O lėšos, skirtos labiausiai nepasiturintiems, išleidžiamos Kadyrovų klano prabangiam gyvenimui.
Pavyzdžiui, tarnautojai pasirašo, kad gauna premijas, tačiau šių pinigų jie niekada nemato. O lėšos, skirtos labiausiai nepasiturintiems, išleidžiamos Kadyrovų klano prabangiam gyvenimui.
Fotografuoti draudžiama
Kur yra Čečėnijos lyderio rezidencija gali parodyti kiekvienas Grozno gyventojas. Prabangių rūmų kompleksas išsidėstęs didžiulėje teritorijoje, esančioje vos už kelių šimtų metrų nuo miesto centro. Virš pagrindinio pastato iškelta ne Rusijos Federacijos, bet Čečėnijos respublikos vėliava.
Įspūdingas R.Kadyrovo valdas juosia aukšta metalo virbų tvora. Pro jos tarpus matyti kruopščiai prižiūrima veja, prašmatnūs lauko pavilijonai, tolėliau nuo įvažiavimo, teritorijos centre, išsidėstęs pagrindinių rūmų kompleksas.
Pro savo rezidencijos langus R.Kadyrovas gali grožėtis dar viena Grozno įžymybe – „Kapitolijaus“ pastatu (jame rengiami įvairūs priėmimai), kuris yra vos ne identiška statinio Vašingtone kopija.
Šalia „grozniškojo Kapitolijaus“ ant dirbtinai supiltos kalvos „ropinėja“ meška su jaunikliais – tokios skulptūros pasirinktos neatsitiktinai, mat meška nuo seno laikoma ne tik Rusijos, bet ir pačios Čečėnijos simboliu.
Pasivaikščiojimas su fotoaparatu gatve, kurioje įsikūrusi lyderio rezidencija baigėsi nemalonia akistata su jos apsaugininkais.
Staiga pastebėjome, kaip prie mūsų skubiu žingsniu pradėjo artintis automatu ginkluotas, maskuojančios medžiagos uniformą vilkintis apsaugininkas. „Tuojau pat ištrinkite visas nuotraukas“, – įsakė kiek nervingai ginklą rankoje spausdamas jaunas vyras.
Paaiškinome, kad nežinojome, jog šioje gatvėje fotografuoti negalima, juk čia miesto centras, be to, nuotraukų su lyderio rezidencijų vaizdais pilnas internetas. „Žinau, bet man apie jus per raciją pranešė. Jie ilgai jus stebėjo“, – lyg teisindamasis rusiškai su ryškiu kaukazietišku akcentu aiškino apsaugininkas ir ranka mostelėjo į už poros šimtų metrų stovintį apsaugos postą.
Nors jo tonas buvo mandagus, pažado, kad daugiau nefotografuosime ir jau eisime savais keliais neužteko – jis atkakliai reikalavo, kad nuotraukos, kuriuose užfiksuota rezidencija būtų ištrintos jam stebint.
Užtikrino sklandžius rinkimus
Čečėnams R.Kadyrovas kala į galvą, kad tik jo pastangomis čia įsivyravo taika ir stabilumas. Neva, vos jo nebeliktų, čia bemat atsirastų Rusijos kariuomenė ir prasidėtų žudynės, plėšimai bei prievartavimai. „Ar jums to reikia?“ – klausė policinės respublikos lyderis.
Taip R.Kadyrovas ne tik užtikrino savotišką stabilumą neramiame regione. Jo valdžioje – ir galinga smogikų armija. Čečėnijos vado privačią kariuomenę skirtingais duomenimis sudaro nuo 30 iki 80 tūkst. vadinamųjų kadyrovcų. Nors oficialiai „Kadyriovo gvardija“ priklauso Rusijos vidaus reikalų ministerijai, tačiau iš tikrųjų klauso tik R.Kadyrovo. Jos branduolį sudaro buvę separatistai, kuriems R.Kadyrovas suteikė amnestiją.
Tačiau analitikai perspėja, kad jau dešimtmetį trunkantis R.Kadyrovo ir V.Putino žaidimas eina į pabaigą. Viena priežasčių – sunkėjanti Rusijos ekonominė padėtis. V.Putinui vis labiau trūksta pinigų, o šalies gyventojai jį spaudžia nešvaistyti lėšų, turėdami galvoje ir Krymą, ir Čečėniją, ir kitus panašius Rusijos šalpos objektus.
Kol kas V.Putinas dar laviruoja su tais ištekliais, kuriuos turi. Ruošdamasis Rusijos prezidento rinkimams V.Putinas Čečėnijai atidavė visus vietinius naftos telkinius, kurie buvo atimti iš pačios bendrovės „Rosneft“.
Mainais už tolesnį bendradarbiavimą R.Kadyrovas savo valdomoje respublikoje užtikrino sklandžius rinkimus. V.Putino plakatais išdabindamas visą šalį, R. Kadyrovas davė aiškų signalą, už ką privalo balsuoti karų ir policinio valdymo įbauginta čečėnų tauta.