„Jūsų šaliai nereikia mano patarimų apie tai, ką daro Rusija. Mes susiduriame su Rusijos keliamais iššūkiais – dezinformacija, neaiškios kilmės pinigų srautais, agresija prieš Ukrainą, kariniu spaudimu.
Tai – tikrovė. Tokia mūsų šiandiena“, – Vašingtone susitikęs su „Lietuvos rytu“ kalbėjo analitinio centro „Atlantic Council“ ekspertas D.Friedas.
Ankstyvojo V.Putino siela
George’o W.Busho kadencijos metu D.Friedas dirbo JAV valstybės sekretorės Condoleezzos Rice pavaduotoju Europos ir Eurazijos reikalams. Prieš tai ėjo JAV ambasadoriaus Lenkijoje pareigas.
Todėl patyręs diplomatas puikiai žino, su kokiais iššūkiais šiandien susiduria Rusijos kaimynės.
Vis dėlto kai kurie prezidento Donaldo Trumpo administracijos žingsniai net šiam politikos ekspertui tebėra mįslė.
JAV ir Rusijos vadovų bendravimas apsiriboja trumpu rankų paspaudimu, kaip nutiko pernai per iškilmingus pietus Azijos ir Ramiojo vandenyno ekonominio bendradarbiavimo (APEC) viršūnių susitikime Vietname.
Šalių lyderiai papozavo bendrai nuotraukai – bet tik tiek.
„Aš negaliu to paaiškinti. Galiu suprasti prezidentą G.W.Bushą, kuris yra pasakęs, kad žiūrėdamas Vladimirui Putinui į akis pamatė jo sielą, nes tai buvo „ankstyvasis Putinas“.
Bet tuo pat metu prezidentas G.W.Bushas padėjo Baltijos šalims įstoti į NATO. Tai buvo vienas geriausių jo sprendimų ir žinau, kad jis tuo didžiuojasi.
O štai prezidento D.Trumpo aš nesupratu: jo realių veiksmų klausantis jo retorikos neįmanoma nuspėti “, – kalbėjo D.Friedas.
Turi patarimą Lietuvai
Eksperto teigimu, principinga JAV ir Europos Sąjungos (ES) pozicija dėl sankcijų Rusijai jau davė teigiamų rezultatų.
„Daug žmonių sako, kad Europa silpna ir nieko negali nuspręsti. Tai netiesa. Mano patarimas Lietuvai – dirbti išvien su ES.
Europa užėmė stiprią principinę poziciją dėl sankcijų Rusijai ir tai – puikus ženklas.
V.Putinas nesitikėjo, kad Europa parodys tokią nuostatą.
Čia ir Lietuvos Vyriausybė suvaidino svarbų vaidmenį. Visos Vakarų Europos šalys – Jungtinė Karalystė, Vokietija, Olandija, Skandinavijos valstybės – pasirašė šį susitarimą.
Siūlo nenuvertinti grėsmės
D.Friedas pripažino, jog vis dar yra žmonių, kurie į Rusijos agresijos problemą žvelgia gana skeptiškai ir neskuba jos vertinti rimtai.
„Tikiuosi, tokie žmonės greitai supras savo klaidą, nes Rusija bando veikti visur – įsikišo į JAV ir Prancūzijos prezidentų rinkimus, – kalbėjo „Atlantic Council“ ekspertas. – Rusijos poveikio priemones jūs puikiai žinote. Tačiau šie veiksmai nereiškia, kad negali būti gerų santykių su Rusija.
Negalite pamiršti, kad Rusija gali būti gera partnerė – geresnė, nei yra šiandien.
Bet rusams reikia išmokti gyventi su Europa, kaimynais ir šalimis, kurios nori būti laisvojo pasaulio dalis.“
D.Friedo teigimu, JAV lyderiai ne kartą bandė ieškoti dialogo su Rusija, tačiau šios pastangos nebuvo įvertintos.
„Vakarai nėra grėsmė Rusijai. Nėra Hitlerio ir nėra Napoleono. Nėra baimės. Taiki ir klestinti Europa nebebijo Rusijos.
Rusija pradėjo du karus prieš savo kaimynus, ir man dėl to labai gaila.
Prezidentas D.Trumpas yra pasakęs, kad būtų puiku, jei mes galėtume bendradarbiauti su Rusija. Jis teisus – „būtų“, bet tai – ne mūsų kaltė. Tai bandė daryti prezidentas G.W.Bushas, bandė ir Barackas Obama“, – priminė ekspertas.
Pašnekovo teigimu, Rusija reikalauja tokių santykių, kad galėtų dominuoti prieš savo kaimynus.
Sprendimai lyderio rankose
2018-ųjų kovą Rusijoje vyks prezidento rinkimai. Bet ar įmanoma tikėtis pokyčių?
„Tikėtina, kad viskas priklausys nuo to, kokią kampaniją vykdys Rusijos prezidentas V.Putinas, – ar jis bus priešiškas Vakarams, ar norės su jais geresnių santykių. Tai turi nuspręsti jis“, – kalbėjo D.Friedas.
Apie opozicijos pyktį, kad būsimi rinkimai įgaus referendumo formą, kai šalies gyventojai dar kartą įteiks visas valdžios regalijas prezidentui V.Putinui, pašnekovas sakė: „Opozicija Rusijoje visuomet susiduria su labai sudėtingais sprendimais, nes rinkimai nebūna skaidrūs ir jiems telieka arba dalyvauti, arba juos boikotuoti.
Tai – sunkus sprendimas. Tačiau nė vienas amerikietis čia neturėtų dalyti patarimų, ir aš pats to nedarysiu.
Jei aš teisus, kad iš tiesų geresnė ateitis Rusijoje įmanoma, tada svarbu padaryti viską, kas tiktai įmanoma, net ir itin sudėtingomis aplinkybėmis.“
Ekspertas mano, kad tuo atveju, jei į Rusijos prezidento kėdę vėl sėstų V.Putinas, Europa išlaikytų savo nuostatas.
„Europiečiai parodė savo poziciją, ir tuo reikia džiaugtis. Vokietijos nuomonė išliks nepajudinama, o ir prezidentas E.Macronas lengvai Rusijai neatleis už kišimąsi į rinkimus.
Žinome ir britų poziciją. Europa išlaikys tvirtą nuostatą Rusijos atžvilgiu“, – tvirtino D.Friedas.
Jo nuomone, geresnių santykių tikimybė tikrai egzistuoja, bet ar ji išsipildys – parodys ateitis.