„Twitter“ paskyros, kurios įtariamos ryšiais su Kremliumi, pradėjo skleisti pranešimus apie šaunamųjų ginklų kontrolę.
Mat šis klausimas Amerikoje yra vertinamas itin prieštaringai, o Maskva siekia skaldyti JAV visuomenę, supriešinti amerikiečius, naikinti jų pasitikėjimą demokratinėmis institucijomis, rašo „The New York Times“.
Praėjusį trečiadienį 19-metis Nikolas Cruzas surengė išpuolį Parklando miesto Marjory Stoneman Douglas mokykloje, iš kurios anksčiau buvo išmestas. Vaikinas nužudė 17 žmonių, tarp žuvusiųjų buvo ir mokinių, ir mokytojų.
Apie N.Cruzo polinkį į smurtą ir galimas psichines problemas žinojo daugelis žmonių, su kuriais jis mokėsi, bei Federalinio tyrimų biuro (FTB) agentai. Tiesa, jie nesureagavo ir išpuolio išvengti nepavyko.
Vos šaudynės įvyko, Rusijos valdžiai pavaldžios „Twitter“ paskyros puolė rašyti apie būtinybę apriboti šaunamuosius ginklus. Prieš išpuolį tos pačios paskyros aptarinėjo specialiojo prokuroro Roberto Muellerinio vykdomą tyrimą dėl Rusijos kišimosi į 2016 metų JAV prezidento rinkimus.
Skaldyk ir valdyk?
Viena opiausių temų Amerikoje – kaip elgtis su šaunamaisiais ginklais. Yra dvi pagrindinės pusės: tie, kurie gerbia Konstitucijos antrąją pataisą ir aukština savo teisę laikyti šautuvus ir tie, kurie siekia apriboti arba visiškai panaikinti šią teisę.
Automatiškai valdomų Kremliaus „Twitter“ paskyrų tikslas buvo įplieksti audringą diskusiją apie ginklus ir apsunkinti bet kokį bandymą susitaikyti, pasiekti kompromisą.
Rusijos botai išnaudoja bet kokią naujieną, net tragediją, kad skleistų dezinformaciją. Tiesa, dezinformacija skleidžiama ne tik per „Twitter“.
Seka Kremliaus paskyras
Pernai Demokratijos saugojimo aljansas kartu su Vašingtone įsikūrusiu Vokiškuoju Marshallo fondu sukūrė tinklalapį, kuris seka šimtus „Twitter“ paskyrų – jas valdo įtariami agitatoriai arba botai, turintys ryšių su Kremliumi.
Atpažinti tokias paskyras galima įvairiais būdais, pavyzdžiui, naudotojas visą dieną dalijasi informacija, be to, turinys itin glaudžiai atitinka tai, ką rašo ir šimtai kitų paskyrų.
Tyrėjai aiškino, kad stebėjo, kaip „Twitter“ botai pradėjo rašyti apie Parklande surengtas šaudynes iškart po to, kai jos įvyko.
Maskva kišasi toliau
Su Maskva siejamos „Twitter“ paskyros taip pat kišosi į užpernai vykusių JAV rinkimų procesą, tarpusavyje kiršino amerikiečius.
Šimtai „Twitter“ paskyrų skleidė dezinformaciją apie respublikono Donaldo Trumpo priešininkę demokratę Hillary Clinton.
Be to, šios paskyros skleidė propagandą, naudodamos nutekintą Demokratų partijos informaciją, kurią pavogė Rusijos programišiai.
Keičia politinį peizažą?
Po JAV prezidento rinkimų Kremliaus paskyros užsikabino už kiekvieno skandalo, kuris kilo Amerikoje, pavyzdžiui, įnirtingai aptarinėjo barnį tarp D.Trumpo ir Nacionalinės amerikietiško futbolo lygos.
Kremliaus paskyros taip pat prisidėjo prie internetinio judėjimo, spaudusio atskleisti prieštaringai vertinamą dokumentą, kuriuo FTB kaltinamas šališkumu ir piktnaudžiavimu įgaliojimais.
„Botai taikosi į bet kokią prieštaringai vertinamą temą. Vietoje to, kad turėtume galimybę rasti kompromisą arba susitarti, jie klausimą paverčia neišsprendžiamu iššūkiu, aplinkui kurį kunkuliuoja įniršis“, – aiškino Pietų Kalifornijos universiteto dėstytoja Karen North.
Strategijos vis dar nėra
JAV žvalgybininkai perspėjo, kad Amerikoje prieš 2018 metų tarpinius Kongreso rinkimus toliau bus skleidžiama dezinformacija. Socialinių tinklų įmonės žadėjo, kad įdės daugiau pastangų, jog šiemet propagandą užsienio agentams būtų skleisti sunkiau nei 2016 metais.
Tačiau „Twitter“ kampanija, susijusi su Floridos šaudynėmis yra įrodymas, kad rusų agentai ir toliau beveik nestabdomi darbuojasi JAV panosėje.
„Turėjome daugiau nei metus susiimti ir sureaguoti į Rusijos keliamą grėsmę. Galėjome pritaikyti strategiją, kuri ateityje neleistų vykti tokioms atakoms, bet, manau, vis dar neturime nuoseklaus plano.
Žaidė su jausmais
Po šaudynių Floridoje automatiškai valdomos rusų „Twitter“ paskyros išnaudojo psichinių problemų temą, kad sukurstytų prieštaringus amerikiečių jausmus apie šaunamuosius ginklus.
Rusų agentai skleidė žinią, kad 19-metis N.Cruzas buvo protiškai nesveikas ir „pavienis žudikas“. Botai taip pat dalijosi informacija, esą N.Cruzas prieš išpuolį internete ieškojo arabiškų frazių.
Dezinformacijos kampanijas internete sekančios įmonės „New Knowledge“ vadovas J.Morganas aiškino, kad rusų botai elgiasi nuspėjamai: jie aptarinėja tokias opias temas kaip ginklai arba santykiai tarp skirtingų rasių.
Melą verčia tiesa
Rusų agentai dažnai internete atstovauja dvi radikaliai skirtingas nuomones, kad amerikiečiai netektų pasitikėjimo tokiomis institucijomis kaip policija ar žiniasklaida. Anot J.Morgano, sąmokslo teorijas agentai daro vis labiau priimtinesnes publikai.
Po Floridos šaudynių rusų agentai skleidė dezinformaciją, kad išpuolis tariamai buvo slapta vyriausybės operacija.
JAV specialusis prokuroras R.Muelleris užsiminė apie vieną konkrečią su Kremliumi siejamą „Twitter“ paskyrą @TEN_GOP. Naudotojas apsimetė Tenesio valstijos respublikonu ir pritraukė daugiau nei 100 tūkst. pasekėjų.