Jau anksčiau buvo skaičiuojama, kad Londone kas dešimtas namas, kurio vertė siekia daugiau nei 1,5 mln. svarų sterlingų (1,67 mln. eurų), priklauso Rusijos piliečiui.
Bet rusų veikla Londone neapsiriboja vien investicijomis. Saugumo tarnybų atstovai skaičiuoja, kad šiandien šiame mieste veikia ne ką mažiau slaptųjų Rusijos agentų negu Šaltojo karo metais.
Be to, teigiama, jog tie patys šnipai prisidėjo ir prie Aleksandro Litvinenkos nužudymo 2006 m.
Bet kartais nereikia ir agentų, veikiančių Maskvos labui. Jungtinėje Karalystėje yra ir aukšto rango politikų, turinčių ryšių su Rusijos verslininkais, kurie neretai gina Kremliaus poziciją.
Ausys kyšo sostinėje
Po to, kai buvo nužudytas A.Litvinenka, dar keli Kremliaus ir paties V.Putino priešininkai žuvo paslaptingomis aplinkybėmis. Tarp jų buvo ir Borisas Berezovskis – aršus prezidento kritikas. Jis buvo rastas negyvas savo vonioje.
Dabar įtariama, kad Londonas gali būti siejamas ir su kitu skandalu – įtariamais Rusijos ryšiais su respublikono Donaldo Trumpo rinkimų kampanija.
Kiek anksčiau šįmet paaiškėjo, jog Christopheris Steele’as, buvęs Jungtinės Karalystės karinės tarnybos MI6 darbuotojas, irgi įsipainiojo į ryšių su Rusija istoriją.
Tai įvyko po to, kai paaiškėjo, kad Londone įsikūrusioje jo įmonėje „Orbis Business Intelligence“ dirba autoriai, parašę 35 puslapių ataskaitą apie D.Trumpo ryšius su Rusija.
Toje ataskaitoje teigiama, kad rusai turi vaizdo įrašus, kuriuose esą 2013-aisiais D.Trumpas užfiksuotas su laisvo elgesio moterimis viešbutyje, kai lankėsi Maskvoje.
Taip pat tvirtinama, jog D.Trumpo patarėjai palaikė nuolatinį ryšį su oficialiais Kremliaus pareigūnais bei žmonėmis, susijusiais su Rusijos žvalgyba. Kontaktai, kaip teigiama, buvo palaikomi mažiausiai aštuonerius metus.
Dabar paaiškėjo, kad dar vienas asmuo iš Londono yra susijęs su šiuo skandalu. Tai – Josephas Mifsudas, Londono diplomatijos akademijos direktorius.
Įtariama, kad jis buvo tarpininkas, pasiūlęs pristatyti vieną iš prezidento D.Trumpo padėjėjų įtakingiems Rusijos pareigūnams, kurie esą turėjo nepalankios informacijos apie Demokratų partijos kandidatę į JAV prezidento postą Hillary Clinton.
JAV turima informacija rodo, kad J.Mifsudas pasiūlė padėti buvusiam D.Trumpo rinkimų štabo užsienio politikos patarėjui George’ui Papadopoului gauti minėtą informaciją.
Tiesa, J.Mifsudas šiuos kaltinimus neigia, o pats G.Papadopoulos prisipažino anksčiau sumelavęs JAV federaliniam agentui dėl savo ryšių su Rusija.
Sugeba apeiti sankcijas
Tačiau vien faktas, kad dar vienas britas pasirodė esąs įsivėlęs į D.Trumpo ryšių su Rusija skandalą, kelia klausimą: ar Jungtinės Karalystės valdžia pakankamai stebi Rusijai palankių žmonių veiksmus ne tik Londone, bet ir kitose šalies vietose?
JAV pareigūnams ypač neramu dėl to, kad Rusijos oligarchai, palaikantys glaudžius ryšius su V.Putinu, yra susiję su Londono organizacijomis.
Amerikiečiai prieš trejus metus, po to, kai Rusija aneksavo Krymą, įvedė sankcijas Maskvai.
Bet pastarajai pavyksta apeiti sankcijas – padeda Londone esančios finansų institucijos, susijusios su V.Putino aplinkos žmonėmis.
Vašingtoną nustebino planai Londono fondų biržoje leisti prekiauti energetikos kompanijos „EN+“ akcijomis.
Pastaroji priklauso Olegui Deripaskai – prieštaringai vertinamam Rusijos oligarchui ir V.Putino rėmėjui.
O.Deripaska britams tapo žinomas maždaug prieš dešimtmetį, kai George’as Osborne’as, tuometis šešėlinis iždo kancleris, buvo apkaltintas bandymu gauti finansinę paramą savo partijai iš šio Rusijos verslininko.
Dabar O.Deripaskos pavardė nuskambėjo ir JAV, kur leidinys „The Washington Post“ jį susiejo su Baltuosius rūmus krečiančiu skandalu dėl galimų ryšių su Rusija. Kaip paaiškėjo, buvęs D.Trumpo rinkimų štabo vadovas Paulas Manafortas pasiūlė O.Deripaskai informaciją apie JAV rinkimus.
Rusas aiškino, jog nepadarė nieko neteisėto.
Bet Amerikos diplomatai mano, jog O.Deripaska yra vienas pagrindinių V.Putino sąjungininkų.
Todėl keliamas klausimas, ar Jungtinės Karalystės finansų reguliavimo ir priežiūros tarnybai verta leisti šalies biržoje pardavinėti „EN+“ akcijas. Juolab kad tai būtų pirmoji Rusijos kompanija, kuriai leista tai padaryti po Krymo okupacijos.
Praeityje JAV draudė atvykti į šalį tokiems asmenims kaip O.Deripaska. Jeigu atsiras daugiau įrodymų, kad Rusijos oligarchų veiksmai prieštarauja įstatymams, neabejojama, jog Jungtinei Karalystei bus liepta uždaryti vadinamąjį Londongradą.
Britai turi savo interesų
Ryšių su Rusija ir jos kompanijomis turi ir britų politikai. Pavyzdžiui, lordas Robertas Skidelsky yra kompanijos „Rusnano Capital“ direktorių tarybos narys.
Pastarosios vienintelė akcininkė yra valstybinė Rusijos korporacija „Rusnano“.
R.Skidelsky ne kartą kritikavo Vakarų taikomas sankcijas Rusijai ir tikino, kad Ukrainos teritorijos, kuriose gyvena dauguma rusų, turėtų teisę atsiskirti nuo Kijevo.
2014 m. R.Skidelsky pareiškė, kad pasitrauks iš „Rusnano Capital“ direktorių tarybos tiktai tokiu atveju, jei „V.Putinas pademonstruos rimtą ekspansijos norą“.
Ginti Kremlių ne kartą stojo ir lordas Peteris Truscottas. 2013 m. jis siūlė Rusijos lyderį V.Putiną Nobelio taikos premijai už nuopelnus sprendžiant Sirijos krizę.
„Prezidentą V.Putiną mes prisiminsime kaip žmogų, kuris padėjo Krymui susijungti su motina Rusija“, – P.Truscottas kalbėjo leidiniui „Financial Times“.
Dar vienas britų lordas, turintis ryšių su Rusija, – Peteris Mandelsonas. Jis yra Rusijos kompanijos „Sistema“ valdybos narys.
Šiam koncernui priklauso mobiliojo ryšio kompanija MTS, vienas pagrindinių privačių medicinos įstaigų tinklų „Medsi“ ir didelė turizmo kompanija „Inturist“.
Nuo 2012-ųjų kompanijos „Megafon“ direktorių valdybai priklauso lordas Paulas Mynersas.
Būtent „Megafon“ 2015-aisiais laimėjo konkursą, pagal kurį sukurs radijo ir telefono tinklą Rusijos vidaus reikalų ministerijai.
„Megafon“ paslaugomis taip pat naudojasi Rusijos federalinė saugumo tarnyba, policija.
Pagrindinė „Megafon“ akcininkė yra kompanija, priklausanti rusų milijardieriui Ališerui Usmanovui.
Kelerius metus verslo ryšius su juo palaikė ir buvęs Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius Davidas Owenas.
Jis teikė konsultacijas Rusijos verslininkui, bet 2015 m. jų bendradarbiavimas buvo nutrauktas.
Kalbama, kad tokių sąsajų su Rusija turi ne vienas Lordų Rūmų narys. Tad pradedama kalbėti ne tik apie Kremliaus ir Vašingtono ryšius, bet ir interesų tinklą, besiraizgantį Londone.