Virėjas, stalius, kolūkietis, o pačioje genealoginio medžio viršūnėje – Vladimiras Vladimirovičius Putinas.
Visą šia informaciją surinko ir iš nebūties prikėlė tolimas prezidento giminaitis Aleksandras Putinas.
Jo knyga „Prezidento V.Putino giminė“ – tikra bibliografinė retenybė, kurią ne taip jau lengva rasti. Beje, savo genealoginius tyrimus autorius, su kuriuo kalbėjosi Rusijos portalas mk.ru, pradėjo dar 1986 m., kai apie V.Putiną niekas nieko nebuvo girdėjęs.
– Aleksandrai Michailovičiau, daugelis archyvų darbuotojų ir istorikų norėtų atsekti Rusijos prezidento genealogiją, tačiau jūs šias paieškas pradėjote tolimais 1986-aisiais. Kodėl ėmėtės šio darbo? Vedė nuojauta?
–Nuojauta – dalykas vienadienis. Varomąja jėga tapo asmeninis noras. Mano tėvas tragiškai žuvo kai jam buvo 38 metai, o man – 12 metų. Ši aplinkybė smarkiai pastūmėjo mane prie giminaičių: artimų ir tolimų.
Jie smulkiai atsakinėjo į mano klausimus, patikimai pasakojo apie daugelį dalykų. Jie suprato mano susidomėjimo priežastis ir stengėsi priartinti prie savęs.
Priminsiu, kad tolimais 1986 m. panašūs tyrinėjimai nebuvo skatinami. Tuomet veikiančioje sistemoje valstiečiai vaizduoti kaip beraščiai, nekultūringi. Tačiau pirmajame paieškų etape pavardė netrukdė, į ją niekas nekreipė dėmesio. Ši aplinkybė leido sulaukti atsakymu daugelyje federalinio lygio struktūrų be klausimų prokuroro tonu.
–Iš kur kilo Putinų pavardė? Putinas – tai žmogus, žengiantis į savo tikslą tiesiai, nenukrypstantis nuo kelio? Būtent tai ji reiškia? (rusų kalboje pavardė siejasi su kelią reiškiančiu žodžiu – past.)
– Visuomet maniau, kad reikia remtis specialistų nuomone. Tokie specialistai dirba SSRS Mokslų akademijos Kalbotyros institute. Susipažinau su filologinių mokslų daktare akademike Aleksandra Superanskaja. Žurnale „Mokslas ir gyvenimas“ ji buvo atsakinga už rubriką „Jūsų pavardė“.
Išaiškėjo, kad yra kelios pavardės kilmės versijos: nuo slaviškų vardų Putimiras, Putislavas ar nuo Putivlio miesto. Tiksliai į šį klausimą negali atsakyti net profesionalai. Tai – amžių paslaptis.
– Šiandien beveik kiekvienas siekia atrasti kilmingas giminės šaknis. O jūs pripažįstate, kad Putinai – tvirta valstietiška giminė.
–Siekis žūtbūt atrasti aristokratiškas šaknis – klaidingas. Pirmiausia, aristokratų neužteks visiems norintiems.
Žvelgiant objektyviai, 1900 m. valstiečiai šalyje sudarė 85% visų gyventojų. Į faktais paremtą genealogiją ambicijų neįstatysi. Aišku, už tam tikrą mokestį galima nusipirkti fantazijų apie tolimus savo protėvius Jaroslavą Išmintingąjį ir Aleksandrą Nevskį. Yra paklausa, yra kaina, yra fantazijų specialistai.
Nemenkas geneologinis atradimas
– Ar galima bent apytiksliai suskaičiuoti visus Putinus, tikruosius prezidento giminaičius?
– Remiantis Rusijos Federacijos vidaus reikalų ministerijos struktūrų duomenimis, šalyje gyvena apie 3 tūkst. Putino pavardę turinčių žmonių. Į prezidento genealoginį medį įtraukta apie 150 asmenų dvylikoje kartų.
– Remiantis Rusijos Federacijos vidaus reikalų ministerijos struktūrų duomenimis, šalyje gyvena apie 3 tūkst. Putino pavardę turinčių žmonių. Į prezidento genealoginį medį įtraukta apie 150 asmenų dvylikoje kartų.
– Dvylika Putinų kartų – 300 metų kaip ant delno. Tai daug ar mažai?
– Labai mažai. Deja, istorikai tvirtina, kad atrasti dar ankstesnius dokumentus neįmanoma. Valstiečių giminei dvylikos kartų genealoginis medis – labai geras rezultatas.
– Seniausias Putinų giminės protėvis Jakimas Nikitovičius (1630–1677), Gurijaus, Mino, Fadėjaus (tolimojo Putino protėvio), Tito ir Fomos tėvas. Jis ir buvo pirmasis šią pavardę gavęs asmuo?
– Pirmasis pagal žinomus archyvų šaltinius. Bet genealoginėje schemoje visgi pirmuoju įvardinau jo tėvą Nikitą. Kol kas nežinome, ar jie jau turėjo Putinų pavardę. Reikia papildomų tyrimų.
– Briansko, Permės, Tverės gubernijos – gyvenamasis Putinų giminės regionas. Kaip ir kada jūsų protėviai atsidūrė tuose kraštuose? Kas tai lėmė?
– Briansko, Permės ir Tvėrės srityse gyvena daugiausia Putino pavardę turinčių žmonių. Atitinkamai 82, 43 ir 34 asmenys vienam milijonui kiekvienos srities gyventojų. Kokiu maršrutu judėjo tolimi prezidento protėviai? Tai kol kas paslaptis.
– Jūsų tyrimai vyko daugiau nei dešimt metų. Ar V.Putinui atsidūrus valdžioje darbas palengvėjo? Ar atvirkščiai – duomenis įslaptino?
– Sutartį pasirašiau 1992 metais. Tyrimas užregistruotas paskelbtas visuomenei 1994 m. Pirmas dokumentinis patvirtinimas užsakovui pristatytas 1998 m. Su sunkumais susidurdavau kiekviename žingsnyje. Juk tai nebuvo standartinis tyrimas. Ėjosi sunkiai.
Prezidento senelis – Lenino virėjas
– V.Putino senelis Spiridonas, kaip paaiškėjo, dirbo Lenino virėju. Savo darbą jis pradėjo „Astorijos“ restorane ir kartą auksinį červoncą jam padovanojo pats Grigorijus Rasputinas. Ar tai giminės legenda?
– Tas restoranas pastatytas 1913 m. Seniau čia buvo įsikūrę nedideli nakvynės namai, viename iš kurių ir dirbo jaunasis Spiridonas Putinas. Tais laikais, norint dirbti aukštos klasės aptarnavimo įstaigoje, reikėjo pereiti nemažai laiptelių. Paprastai berniukų tėvai atiduodavo juos mokyti nuo dvylikos metų.
Červoncas iš tiesų buvo padovanotas. Tai ne legenda, o tikras įvykis. Spiridonas pasakojo apie jį pats, tačiau artimieji šiam įvykiui neteikė didelės reikšmės.
– Rašote, kad Putinų giminė galėjo nutrūkti kelis kartus. Pavyzdžiui, tolimas prezidento protėvis Alioša Putinas tik per stebuklą išgyveno 1771 m. maro metu.
– Šią istoriją senelis pasakojo man ir mano tėvui. 1771 m. siaučiant maro epidemijai trylikametis Alioša liko vienintelis savo giminės vyriškos lyties asmuo.
Mirus daugeliui vyrų jų kaime buvo perskirstoma žemė, bet tame perskirstyme galėjo dalyvauti tik suaugę vyrai. Berniukas tokios teisės neturėjo.
Tuomet Alioša buvo pristatytas vietos cerkvės dvasininkui. Susitarta dėl ankstyvos jo santuokos. Į žmonas parinko šešiolikmetę merginą Agafiją. Vedęs Alioša buvo pripažintas šeimos galva ir gavo žemės.
A.Putinas sulaukė 79 metų. Agafija pagimdė jam du sūnus – Ivaną ir Michailą. Putinų giminė nenutrūko. Tai ne vienintelis, nors ir retas atvejis. Pirmaisiais metais po maro Tverės metropolitas leisdavo ankstyvas santuokas, nors jos ir prieštaravo liaudies papročiams.
Giminės ir užsienyje
– Putinų istorija tiesiogiai susijusi su Rusijos istorija. Bet iš esmės juk nieko ypatingo: gyveno žmonės, mylėjo, dirbo žemę, gimdė vaikus. Ar buvo jūsų giminėje kažkas išskirtinio?
– Remiantis ilgamete giminės analize visi Putinai buvo tvirti, žalingų įpročių neturintys vyrai, aktyviai dalyvavo visuomenės gyvenime.
– Bet iš kur žinote tiek daug detalių? Pavyzdžiui, apie Jevdokiją Putiną, kurios motina mirė gimdant. Ji nenorėjo tekėti „už proletaro“ ir privertė savo būsimą vyrą, kažkokį Barsukovą, pasirinkti Putino pavardę. Iš kur tokios asmeninės detalės?
– Smulkmenas žinau todėl, kad visi mūsų giminės atstovai pagarbiai žvelgė į mokytojų specialybę. Senais laikais mokytojas buvo pats gerbiamiausias kaimo žmogus. Mokiniai mokėsi „kraštotyros“, į savo sąsiuvinius užrašinėjo artimųjų istorijas. Todėl liudijimai išliko.
– Putinai gyveno ne tik Rusijoje, bet ir užsienyje. Ar buvote susisiekęs su jais?
– Išorinės aplinkybės neleidžia ieškoti Putinų kitose šalyse, analizuoti jų gimines. Žinau, kad Putinų yra Kazachstane, Uzbekistane, Gruzijoje, Moldovoje, Italijoje, Austrijoje. Iš viso 20-30 žmonių.
– Išorinės aplinkybės neleidžia ieškoti Putinų kitose šalyse, analizuoti jų gimines. Žinau, kad Putinų yra Kazachstane, Uzbekistane, Gruzijoje, Moldovoje, Italijoje, Austrijoje. Iš viso 20-30 žmonių.
– Kokia jūsų asmeninė giminystė su prezidentu?
– Mes esame ketvirtos eilės giminės. Nepaklaustas pats apie tai niekada neprabylu. Tokiam slaptumui daug priežasčių.
– Ar atsiranda V.Putino giminaičiais besiskelbiančių apsišaukėlių?
– Taip, būta tokių atvejų.