„Aš buvau atstumta savo tėvo vos gimusi, – pasakojo Tanzanijoje gyvenanti Christina Wagulu. – Mano dėdės grasino mane nužudyti, nes esu albinosė. Vyrai mane žemina ir manęs nemėgsta.“
Kaip ir kiti Tanzanijoje gyvenantys albinosai, Ch.Wagulu kasdienybė pilna pavojų. Mat albinosai dažnai nužudomi, o jų kaulai ir organai parduodami raganiams, kurie iš jų gamina amuletus ir tariamai stebuklingus gėrimus.
Be to, kai kurie žmonės įsitikinę, kad albinosų kauluose slypi aukso. Todėl albinosai dažnai medžiojami žmonių, kurie siekia greitai pralobti.
Nekenčiami beveik visų
Tanzanija yra viena iš šalių, kur gimsta daugiausiai albinosų pasaulyje. Šioje Afrikos šalyje vienas iš 1,5 tūkst. kūdikių yra albinosas.
Tačiau nepaisant didelio albinosų skaičiaus, Tanzanijos gyventojai nedaug ką apie juos žino ir bendraudami su jais vadovaujasi prietarais ir stereotipais.
Todėl dalis Tanzanijos albinosų, įskaitant Ch.Wagulu, pasitraukė gyventi į Ukerevės salą, Viktorijos ežere, šalies šiaurėje. Šioje saloje jau ilgai gyvuoja albinosų bendruomenė, o dabar čia gyvena 75 žmonės.
Kai kurie albinosai Ukerevės saloje atsidūrė, kai jie buvo nuo smurto išgelbėti kitų žmonių. Dar kiti albinosai buvo nugabenti į salą dar maži savo tėvų, kurie juos ten paliko.
„Aš visuomet gyvenau labai vienišą gyvenimą, – prisipažino Ch.Wagulu. – Tačiau man pavyko susirasti širdies draugą, kuris irgi yra albinosas, visai kaip aš.“
Afrikoje albinosų patiriamas patyčių ir smurto sąrašas yra milžiniškas. Antai daliai jų kaimuose neleidžiama gerti vandens iš šulinio, o kai kurie būdavo priversti valgyti lauke kaip gyvūnai, o ne šeimos nariai.
Sukūrė albinosų ansamblį
Prestižinį „Grammy“ apdovanojimą laimėjęs muzikos prodiuseris Ianas Brennanas apsilankė Ukerevės saloje norėdamas pamokyti albinosus dainuoti.
Tačiau jis pakraupo sužinojęs, kad kai kurie iš jų nė karto gyvenime nėra dainavę. Mat jiems tai daryti buvo uždraudę jų artimieji – albinosams ypač buvo griežtai liepiama nedainuoti bažnyčioje.
„Iš jų buvo atimta net tokia esminė laisvė, – teigė I.Brennanas. – Tai stulbina, nes dainavimas yra dalykas, kuris visuomet būdavo leidžiamas – net vergams. Kai atvykau į salą, pradėjau beveik nuo nulio.“
Tačiau I.Brennano pastangos nenuėjo veltui ir jis greitai įkūrė ansamblį, kurį pavadino Tanzanijos albinizmo kolektyvu.
18 albinosų dainos buvo įrašytos ir išleistos muzikos albumo – „Baltoji afrikietiška galia“ („White African Power“) – pavidalu. Šiame albume esančios dainos turi galingus pavadinimus, pavyzdžiui, „Niekados nepamirškite skerdynių“ ir „Jie skleidė paskalas, kai gimiau“.
„Nesitikiu, kad visiems dainos patiks, tačiau man jos paliko milžinišką įspūdį. Dainos yra nuostabios ir drąsios“, – tvirtino muzikos prodiuseris I.Brennanas, kuris vertino, kad dainose albinosai dalijasi savo tikraisiais jausmais.“