Beveik 150 metų džiuginęs cirko pasirodymas pralaimėjo kovą su laiku

2017 m. gegužės 20 d. 17:11
Justė Adakauskaitė („Lietuvos rytas“)
Galerija
Labai mažai kas pasaulyje trunka beveik pusantro šimto metų, ypač renginiai. Vienas jų – cirko artistų pasirodymas, kuris amerikiečius pradėjo žavėti prieš 146 metus. Jo uždanga sekmadienį nusileis paskutinį kartą.
Daugiau nuotraukų (22)
Junjondeile, Niujorko valstijoje, cirko „Ringling Bros. and Barnum & Bailey“ artistai šį sekmadienį paskutinį kartą atliks savo numerius.
Pasirodymas, skaičiuojantis 146 metų sukaktį, pavadintas nekukliai – „Didžiausias šou žemėje“ („The Greatest Show on Earth“).
Kelias amerikiečių kartas žavėję cirko numeriai išgyveno kelis savininkų pasikeitimus, Didžiąją depresiją, porą pasaulinių karų, daugiau nei 160 žmonių pražudžiusį gaisrą, televizijos atsiradimą, tačiau XXI amžiuje šiai pramogai, apie kurią Holivudas sukūrė net filmą, atėjo galas.
Sprendimą cirko savininkai teigė priėmę dėl mažėjančio bilietų pardavimo ir nebedžiuginančio pelno.
Traukė gyvūnais ir keistuoliais
Dabarties pramogų požiūriu cirkas gali atrodyti pasenęs ir keistas reiškinys. Bet visiškai kitaip buvo tada, kai aštuntajame XIX a. dešimtmetyje šis cirkas pradėjo keliones po Ameriką.
Sunku įsivaizduoti, kaip turėjo jaustis ramaus provincijos miestelio gyventojai, kurių visos dienos buvo panašios viena į kitą, pamatę plakatus, skelbiančius apie atvykstančius cirko artistus.
Kur daugiau tenykštis fermeris galėjo pamatyti iš už tūkstančių kilometrų – iš Afrikos ar Indijos – atgabentus tikrus dramblius?
Cirkas žadindavo smalsumą ir šokiruodavo – barzdotos moterys, neūžaugos ir milžinai, Siamo dvyniai, loterijos, kuriose laimėti, tiesą sakant, buvo neįmanoma, egzotiški gyvūnai ir išsidabinę muzikantai.
Be to, tamsioje palapinėje atsiverdavo ir uždraustas pasaulis.
Ilgų sijonų, rankovių ir pamaldų amžiuje cirkas leido amerikiečiams slapta žvilgtelėti į raumeningus pusnuogius akrobatus ir menkai prisidengusias jojikes.
Tokioje Amerikoje atsirado ir „Didžiausias šou žemėje“. Šį pasirodymą aštuntojo dešimtmečio pradžioje ėmė rengti verslininko Phineaso Tayloro Barnumo Viskonsine įkurtas „Didysis keliaujantis muziejus, žvėrynas, karavanas ir hipodromas“.
Vėliau ši įmantrybė kelis kartus keitė pavadinimą ir po dešimtmečio surėmė pečius su cirko šeimininku Jamesu A.Bailey, kad įkurtų kompaniją „Barnum and Bailey’s Circus“.
XX amžiaus pradžioje ją nusipirko penki iš septynių cirkininkų brolių Ringlingų, kurių specializacija buvo akrobatiniai triukai.
Modernaus cirko pradžia
Iš šio susijungimo ir atsirado modernus cirkas – gyvūnų, klounų ir akrobatų sąjunga.
1919 metais Niujorke cirko pasirodymai pradėti reklamuoti kaip „Didžiausias šou žemėje“, kurį pristato „Ringling Bros. and Barnum & Bailey“.
Laikui bėgant pasirodymo detalės keitėsi, jo trukmė mažėjo, bet cirkui pavyko atlaikyti ir labai sunkius laikus.
Padėjo ir valdžia. Antai JAV prezidentas Franklinas D.Rooseveltas 1942 metais leido cirkui naudotis šalies geležinkelių tinklu – kelionės juo tuo metu buvo apribotos dėl Antrojo pasaulinio karo.
Ne visi laikai buvo gražūs. 1944 metų liepą cirkui apsistojus Hartforde, Konektikuto valstijoje, per popietinį pasirodymą, kuriame dalyvavo daugiau nei 8 tūkst. žmonių, įvyko vienas didžiausių gaisrų per JAV istoriją.
Nors gaisrininkai reagavo žaibiškai, cirko palapinė, kuri nuo vandens buvo apsaugota itin degiu parafino ir benzino mišiniu, suliepsnojo akimirksniu. Per nelaimę žuvo 167 žmonės, dar šimtai buvo sužeista.
Dėl aplaidumo keli „Ringling Bros. and Barnum & Bailey“ vadovai atsidūrė kalėjime, o ateinantį dešimtmetį visas kompanijos pelnas buvo skirtas Hartfordo miestui ir gaisro aukoms.
Sunkus dramblių klausimas
Laikui bėgant cirkas parduodavo vis mažiau bilietų, tačiau 2016 metais jų pardavimas krito labiausiai. Mat artistai nustojo rengti pasirodymus su drambliais. Būtent dėl jų gerovės aktyvistai kovojo jau seniai.
Gyvūnų teisių gynėjai tikino, kad „Ringling Bros. and Barnum & Bailey“ pančioja dramblius grandinėmis ir kabliais.
Nors cirkas jiems iškeltas bylas laimėjo ir susižėrė 25,2 mln. JAV dolerių (22,8 mln. eurų) kompensacijas už šmeižtą, visuomenės teismas privertė atsisakyti didžiųjų gyvūnų.
Tiesa, daugelio cirko lankytojų jausmai dėl dramblių buvo dvilypiai: vieni žmonės žadėjo neiti į pasirodymus, jeigu juose jų nebeliks, o kiti, priešingai, grasino boikotuoti cirką, kol jis neatsisakys šių gyvūnų.
„Suprantama, kad viena priežasčių, kodėl žmonės ateidavo į „Ringling Bros. and Barnum & Bailey“, buvo noras pamatyti dramblius. Todėl vis dar esame įsitikinę, kad juos laikyti buvo teisingas sprendimas“, – teigė viena dabartinių cirko kompanijos vadovių Juliette Feld.
Long Ailande prieš cirko pasirodymą susirinkę protestuotojai piktinosi, kad liūtai toliau yra kalinami narvuose, talžomi botagais.
„Mums irgi nelinksma. Žmonės tyčiojasi iš mūsų, pyksta, aiškina, kad kenkiame jų vaikų pramogai. Bet gyvūnai nėra pramoga. Norime, kad žmonės tai suprastų“, – aiškino Junjondeile protestuojantis Michaelas O’Neillas.
Pražudė gigantiška apimtis
Bet 43 dramblių atsisakymas – ne vienintelė priežastis, dėl kurios „Didžiausias šou žemėje“ nutraukia savo veiklą. Cirko kompaniją valdančios įmonės „Feld Entertainment“ direktorius, J.Feld tėvas Kennethas Feldas mini ir besikeičiantį publikos skonį, ir mąžtantį pelną.
Regis, cirko laikai tikrai baigiasi. Nuoširdžiausi žiūrovai – smalsūs vaikai ir nostalgijos apimti jų tėvai – užsuka vis rečiau.
Televizijos, kompiuterinių žaidimų ir interneto amžiuje šio cirko auditorija vis mažėjo – iš penkių arenų greitai liko trys, bet ir jas išlaikyti pasidarė per sunku.
Kaltas ir cirko dydis. Per gastroles „Ringling Bros. and Barnum & Bailey“ prireikia net 60 traukinio vagonų, kad galėtų pervežti visą savo įrangą.
Kaip teigė vienas buvusių cirko vadovų, net keliaujančiai roko grupei prireikia 15 kartų mažiau vietos.
Dabar Feldų šeimai, kuriai priklauso cirkas, reikės spręsti naujus uždavinius. Liūtams, tigrams, kupranugariams, asilams, alpakoms, kengūroms ir lamoms bus surasti nauji namai.
Spėti su laiku nepavyko
O kai cirke nebeliko dramblių, naujus lankytojus „Ringling Bros. and Barnum & Bailey“ mėgino vilioti technologijomis – net paskutinis pasirodymas rytoj bus tiesiogiai transliuojamas per feisbuką.
Atsisveikinimo turą užbaigs visi trupės nariai: klounai, vaikščiotojai lynu, šokėjai, stipruoliai, motociklininkai, tramplino akrobatai, raiteliai ir žirgai, šuoliuojantys bengališkieji tigrai, šeši kupranugariai ir šokantys pudeliai.
Čia dar bus galima pamatyti kardų rijikus, pilvo šokėjas ir gyvačių užkalbėtojus.
Oro akrobatai paskutinį kartą suksis septynias tonas sveriančiame plieniniame aparate, primenančiame du žiurkėno ratus.
Visai šventei vadovaus pirmoji cirko šeimininko poziciją užimanti moteris Kristen Michelle Wilson – dar vienas mėginimas suspėti su pokyčiais visuomenėje.
Prieš ją šias pareigas – o tam reikia ir išraiškingo balso – ėjo Jonathanas Lee Iversonas, tapęs jauniausiu cirko šeimininku ir pirmuoju jam vadovavusiu juodaodžiu.
Operos solisto išsilavinimą turintis 41 metų artistas beveik 20 metų praleido cirke – čia sutiko būsimąją žmoną, susilaukė sūnaus ir dukters, kurie dabar taip pat dalyvauja pasirodymuose.
„Didžiuojuosi tapęs cirko keistuoliu. Žaviuosi tuo, kaip žmonės ištisas valandas, dienas ir metus skiria tam, kad parengtų tobulą pasirodymą, trunkantį aštuonias minutes“, – teigė J.L.Iversonas.
Jis, kaip ir 500 kitų „Ringling Bros. and Barnum & Bailey“ šeimos narių, nuo rytojaus turės dairytis kito darbo. Tačiau kompanijos vadovas įsitikinęs, jog to išvengti neįmanoma.
„Cirko gabenimas geležinkeliu, keliaujanti mokykla artistų vaikams – tai pradingusių laikų liekanos. XXI amžiuje jos pernelyg brangios“, – atsiduso K.Feldas.
Cirkasdrambliaiakrobatas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.