Senovės manija: elektra gydė ir kūno, ir sielos negalavimus

2017 m. kovo 4 d. 10:50
BBC ir „Lietuvos rytas“ inf.
XIX a. dilgčiojanti elektros terapija buvo laikoma vaistu nuo daugybės ligų. Dabar neurologai iš naujo domisi tokio gydymo technika ir atskleidžia dar negirdėtų istorijų apie kultinį elektrinį diržą bei jo kūrėją.
Daugiau nuotraukų (4)
Nuolatos jauti nuovargį? Kankina migrena? Nuolatinis nerimas? Tuomet Isaacas Pulvermacheris turi atsakymą: „Padės elektrinis diržas.“
Šis prietaisas, primenantis kaubojišką šovinių dėtuvę, buvo sudarytas iš eilės baterijų ir sujungtas sagtelėmis. Diržu reikėjo apsijuosti vietą, kurią skauda: sakyta, kad per audinius sklindanti elektros srovė numalšins visus sopulius.
Pirmąkart šis prietaisas buvo pasiūlytas pirkėjams 1851-aisiais Pasaulio mugėje Londone. Netrukus viso pasaulio salonuose iš lūpų į lūpas sklido žinia apie šią medicinos naujovę.
Skaičiuota, kad nuo pasirodymo rinkoje jį kasmet įsigydavo vidutiniškai 50 tūkstančių žmonių. Net rašytojas Charlesas Dickensas, kuris per savo varginančius skaitymo turus kentėdavo kojų skausmus, 1870 m. išbandė šį diržą.
Nors buvo garsiausias šio metodo puoselėtojas, I.Pulvermacheris elektrą gydymui pasitelkė ne pirmas. Imperatoriaus Klaudijaus gydytojas Skribonijus Largus dar pirmajame amžiuje prieš Kristų ragindavo ant galvos užsidėti elektrinę rajožuvę, kad palengvėtų migreninis skausmas.
O XVIII a. jau pradėta tirti, kaip elektra veikia žmogaus organizmą.
Benjaminas Franklinas manė, kad ja galima išgydyti moterų isteriją.
Tiesa, tokie bandymai neapsiėjo be tragiškų pasekmių ar sužalojimų. Ne vieno elektroterapijos paciento drabužiai buvo užsidegę, o kartais būdavo neapskaičiuojamas ir pačios srovės stiprumas.
XIX a. atsirado pirmosios cheminės baterijos ir gydymo metodai bei prietaisai kiek pasikeitė.
Imta kurti prietaisus, kuriuos žmonės galėjo naudoti patys savo namuose. Vienas jų buvo I.Pulvermacherio diržas.
Šį ir kitus medicininius elektros prietaisus žmonės išsirinkdavo iš katalogo ir užsisakydavo paštu. Jie buvo naudojami viskam: kraujospūdžiui gerinti, sklandžiai organų veiklai palaikyti.
O I.Pulvermacherio diržas, kuris netgi aprašytas Gustave’o Flaubert’o romane „Ponia Bovari“, buvo naudojamas galvos skausmui, virškinimo sutrikimams, širdies permušimams, reumatui, vandenligei, hemorojui, nervingumui, nemigai, nuovargiui ir kitoms ligoms ar sutrikimams gydyti. Žmonės tiesiog tikėjo, kad jis – magiškas.
Apie kenksmingą šio diržo šalutinį poveikį informacijos mažai – rašoma tik apie dieglius ir skausmus, kurie apimdavo per ilgai panaudojus prietaisą.
Tačiau istorikai mano, kad didelė dalis gydytojų ataskaitų apie „stebuklingai dėl diržo naudojimo pagijusius“ pacientus buvo suklastota: I.Pulvermacheris daugybėje žiniasklaidos priemonių turėjo savo bičiulių, kurie perpasakodavo tik gražiausius žodžius apie elektrinį diržą.
Šis prietaisas tapo nebemadingas praėjusio amžiaus trečiajame dešimtmetyje, bet gydymas elektra visiškai neišnyko. Dar kelis dešimtmečius taikyta elektrokonvulsinė terapija: stipria srove sukeliant priepuolius bandyta gydyti depresiją ar psichikos sutrikimus.
Kartais tai sukeldavo baisų šalutinį poveikį – pavyzdžiui, atminties praradimą.
Medikai pasakoja, kad žmonės pastaraisiais metais vėl ėmė domėtis gydymu silpna elektros srove. Gyvuoja forumai, kuriuose internautai diskutuoja ar net dalijasi patirtimi.
ElektragydymasViktorijos laikai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.