Jonas Grinevičius. Pamoka mūsų politikams – laikas imti pavyzdį iš britų aristokratų

2017 m. kovo 2 d. 18:32
Jonas Grinevičius
Nors „Brexit“ mėsmalė tęsiasi toliau, britai vėl staiga tapo artimi širdžiai. Vyresnioji britų karta, panašu, vis dar turi pakankamai dvasios ir užsispyrimo, kad ištemptų Jungtinę Karalystę iš duobės. Lordų Rūmų balsavimas dėl „Brexit“ įstatymo projekto pataisų parodė, kad šios šalies aristokratams tautos likimas svarbesnis nei vyriausybei.
Daugiau nuotraukų (4)
Lordų Rūmuose trečiadienį 358 balsais prieš 256 buvo priimtos pataisos, įskaitant vieną, kuri vyriausybę įpareigos užtikrinti Jungtinėje Karalystėje gyvenančių Europos Sąjungos (ES) piliečių teisės. Mat jų čia net (o gal tik?) 3 mln. ir visi jie dreba dėl neaiškios savo ateities.
Lordai principingai pareiškė, kad jiems vyriausybės raginimai nevilkinti „Brexit“ proceso – nė motais. Žymiai svarbiau – parodyti ES piliečiams – tarp jų ir lietuviams, – kad britai vis dar draugiški ir nežais jų ateitimi būsimose derybose dėl išstojimo.
Tiesa, lordų pataisos nebūtinai turės būti priimtos – jas gali atmesti Bendruomenių Rūmai, lordų meiliai vadinami „Ta kita vieta“ („The other place“).
Tačiau, kai keli lordai iškėlė klausimą, kokia prasmė siūlyti pataisas, jei į jas greičiausiai nebus kreipiama dėmesio, buvo duotas griežtas atkirtis: todėl, kad taip elgtis – teisinga.
Prieš mėnesį vykusios diskusijos dėl įstatymo projekto, suteikiančio premjerei Theresai May galią aktyvuoti ES Lisabonos sutarties 50-ąjį straipsnį ir oficialiai pradėti dvejus metus trunkančias derybas dėl išstojimo, Bendruomenių Rūmuose buvo banalios ir kupinos baimės įžeisti vyriausybę.
Vienintelis konservatorius Kennethas Clarke'as išsiskyrė aistringu raginimu, kad parlamentarai atsibustų ir atsikratytų iliuzijų, esą išstojus iš Bendrijos pavyks patekti į Alisos Stebuklų šalį, kur visi puola ant kelių, kad tik galėtų prekiauti su kadaise iš tiesų didingai spindėjusia imperija.
O trečiadienį Lordų Rūmuose vykusios diskusijos būtų privertusios K.Clarke'ą šypsotis: skambėjo kalbos, kuriose buvo girdėti ne nuolankumo vyriausybei gaidos, o su britišku šmaikštumu ir aristokratiška elegancija išdėstyti argumentai, kad ES piliečių atžvilgiu privaloma elgtis moraliai, atsakingai ir žmogiškai.
Visiems aišku, kad Lordų Rūmai seniai neteko nemenkos dalies savo galių ir jiems ilgainiui greičiausiai nepavyks pažaboti fanatiškai „Brexit“ liaupsinančios premjerės Th.May, kuri, beje, anksčiau garsiai skambino varpais, kad Bendrijos palikimas yra pavojingas ir kenksmingas ekonomikai.
Tačiau, tarsi kokiame žaviame britiškame seriale, lordai pasipriešino vyriausybės spaudimui nesiūbuoti valties ir atliko savo parlamentinę pareigą aukštai iškėlę galvas. O tada turbūt susėdo atšvęsti pergalės prie arbatos puodelio.
Trečiadienį Lordų Rūmai laimėjo moralinę pergalę ir visai Europai įrodė, kad vis dar neišnyko senamadiški politikai, kuriems tiesa svarbiau už patogias iliuzijas, o pareigos – už aklą paklusnumą.
Belieka viltis, kad „Brexit“ procesas bus užvilkintas mažiausiai iki kito mėnesio. Tam, kad oficialus paskelbimas dėl traukimosi nesutaptų su 60-osiomis Europos Sąjungos steigiamosios Romos sutarties metinėms. Galbūt dėl to Th.May taip visus ir skubino viską sutvarkyti iki kovo galo?

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.