Neįtikėtinas sąmokslas nuversti Juodkalnijos valdžią: britai prabilo apie Kremliaus kaltę

2017 m. vasario 19 d. 11:49
Šaltiniai Jungtinės Karalystės vyriausybėje atskleidė daugiau detalių apie paslaptingą sąmokslą nuversti Juodkalnijos valdžią, užimti parlamentą ir nužudyti narystę NATO palaikantį ministrą pirmininką, skelbia „The Sunday Telegraph“.
Daugiau nuotraukų (5)
Rinkimų dieną planuotą perversmą organizavo Rusijos žvalgybos pareigūnai su Maskvos palaiminimu ir parama. Kaip aiškėja dabar, planas buvo sužlugdytas likus vos kelioms valandoms iki jo įvykdymo.
Pernai spalio 16 dieną organizuotas sąmokslas yra vienas iš labiausiai stebinančių pavyzdžių, kaip Rusija stengiasi kištis į Vakarų šalių vidaus politiką, „The Telegraph“ teigė šaltiniai Jungtinės Karalystės vyriausybėje.
Rusija jau seniai kritikuoja NATO, o šalies užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas neseniai pakartojo, kad Aljansas yra Šaltojo karo laikų institucija, kurios plėtra per pastaruosius tris dešimtmečius lėmė naują įtampą Europoje.
Kaip teigia šaltiniai, užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas ir JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas nepavykusį perversmą aptarė ir pirmajame savo dvišaliame susitikime praėjusią savaitę.
Interpolas dabar ieško dviejų rusų, kurie, kaip teigia Juodkalnijos vyriausybė, yra žvalgybininkai, organizavę perversmą.
Šie pareigūnai kelis mėnesius praleido prižiūrėdami pasiruošimą ir padėdami nedidelei serbų nacionalistų grupei, kuri ruošėsi užpulti Juodkalnijos parlamento rūmus apsimetę vietos policininkais.
Viduje perversmininkai ketino nužudyti tuo metu premjero pareigas ėjusį Milo Djukanovičių.
Kremlius griežtai neigė savo vaidmenį šioje istorijoje, o Juodkalnijos specialusis prokuroras viešai taip pat išvengė tiesioginių kaltinimų Maskvai, viešai apkaltindamas Rusijos nacionalistus.
Juodkalnijos prorusiška opozicija teigia, kad perversmo nė nebuvo planuota, o įrodymai – tik melagingi gandai. 
Tačiau britų ir amerikiečių žvalgybos agentūros, kurias į pagalbą pasikvietė Juodkalnijos valdžia, aptiko įrodymų, bylojančių apie aukšto lygio Rusijos pareigūnų įsitraukimą į sąmokslą.
Įslaptinti telefonų pokalbiai, elektroniniai laiškai ir su pareigūnai bendradarbiauti sutikusių perversmininkų parodymai leido pradėti kriminalinį tyrimą dėl 21 sąmokslo organizatorių, kurie yra kaltinami planavę teroro aktą ir veiksmus, nukreiptus prieš Juodkalnijos konstitucinę sąrangą.
Juodkalnijos gynybos ministras Predragas Boskovičius „The Telegraph“ teigė neturinti abejonių, kad perversmą organizavo ir finansavo Rusijos žvalgyba kartu su vietos radikalais.
Šaltinių teigimu, planas buvo sukurptas taip, kad kaltę dėl perversmo būtų galima suversti atsiskyrusiems Rusijos agentams ir nacionalistams, bet įrodymai byloja, kad be aukšto lygio pareigūnų paramos jis nebūtų įmanomas.
„Tai sąmokslas sudrumsti ramybę ir perimti valdžią. Neįmanoma, kad jo nepatvirtino kažkas iš aukščiau“, – teigė dienraščio šaltinis.
Vienas įtariamųjų perversmo organizavimu Nemanja Rističius buvo neseniai nufotografuotas stovintis visai greta Rusijos užsienio reikalų ministro S.Lavrovo, kai pastarasis viešėjo Serbijoje.
Apie sąmokslą prabilo ir Jungtinės Karalystės gynybos sekretorius Michaelas Fallonas, kuris įspėjo apie pernai sustiprėjusį Kremliaus kišimąsi į Vakarų šalis.
„Rusija aiškiai išmėgina NATO ir Vakarus, siekdama išplėsti savo įtakos zoną, destabilizuoti šalis ir susilpninti Aljansą“, – vasario mėnesį teigė M.Fallonas.
Spalio sąmokslas buvo suplanuotas po kelių Maskvos išsakytų grasinimų, kad Juodkalnija turėtų atsisakyti planų prisijungti prie NATO.
Rusija neslėpė norinti, kad 600 tūkst. gyventojų turinti šalis išliktų jos įtakos zonoje ir anksčiau aktyviai kovojo už teisę naudotis jos uostais Adrijos jūroje.
Likus keliems mėnesiams iki sąmokslo, Kremlius, kaip įtariama, milijonus eurų išleido prorusiško opozicijos bloko „Demokratijos frontas“ rinkimų kampanijai.
Specialusis prokuroras Milivoje Katničius teigė, kad sąmokslo rengėjai planavo laukti įsimaišę į prorusiškų protestuotojų minią prie parlamento pastato Podgoricoje, kai buvo paskelbti rinkimų rezultatai.
Sulaukę sutarto ženklo, sąmokslininkai būtų įsiveržę į parlamento pastatą, o sąmyšiu pasinaudoję policijos uniformomis persirengę jų sėbrai būtų pradėję šaudyti į minią, kad žmonės manytų, kad policija juos puola.
„Jeigu planas būtų pavykęs, scenarijus būtų pasibaigęs neprognozuojamai“, – teigė prokuroras.
M.Katničius teigė turintis įrodymų, kad planas taip pat apėmė ne tik valdžios perversmą, bet ir tuometinio premjero žmogžudystę.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.