39,8 tūkst. JAV dolerių (36 tūkst. eurų) H.Clinton rinkiminei kampanijai surinkęs E.Manatosas neseniai pradėjo dirbti Rusijos valstybinio VTB banko lobistu.
Šį banką valdo Rusijos lyderio V.Putino artimiausi draugai, įskaitant buvusį slaptosios policijos „Štazi“ agentą Matthiasą Warnigą. Po to, kai 2014 metais Rusija aneksavo Ukrainai priklausantį Krymą, JAV vyriausybė ir Europos Sąjunga VTB bankui pritaikė sankcijas.
Per pirmus tris šių metų mėnesius E.Manatosas iš savo draugų ir pažįstamų H.Clinton kampanijai surinko jau minėtą sumą, o taip pat jos kampaniją pernai parėmė 2,95 tūkst. dolerių (2,7 tūkst. eurų) bei 2,3 tūkst. (2,1 tūkst.) dolerių 2008 metais.
Juokiasi puodas, kad katilas juodas
E.Manatoso lobistų kontora „Manatos & Manatos“ pasirašė kontraktą su Rusijos VTB banku, kad būtų aptariamas sankcijų panaikinimo klausimas, nes dėl jų bankas patyrė didžiules finansines netektis.
Pasak kontrakto, VTB E.Manatoso įmonei kas mėnesį mokės 17,5 tūkst. dolerių (16 tūkst. eurų) bei padengs reikiamas išlaidas.
Pernai „Manatos & Manatos“ JAV Senatui skirtuose dokumentuose atskleidė, kad VTB bankas įmonės klientu tapo 2015 metų balandžio 2 dieną, nors kontraktas tarp jų buvo pasirašytas tik šių metų gegužę.
Tuo tarpu H.Clinton vis smarkiau kritikuoja verslo magnatą D.Trumpą dėl jo finansinių ryšių su Rusija. Praėjusią savaitę H.Clinton kampanija žiniasklaidos atstovams nusiuntė informaciją apie tai, kad D.Trumpas glaudžius santykius su Rusija turėjo jau nuo devintojo dešimtmečio.
„D.Trumpo keistų ir pavojingų santykių su Kremliumi negalima atsieti nuo gilių finansinių ryšių, kuriuos jis ir keli jo vyriausieji patarėjai turi su Rusija“, – rašoma H.Clinton kampanijos paplatintame pranešime spaudai.
Rusijos vyriausybei priklauso didžioji dalis VTB banko akcijų, o jo vadovas Andrejus Kostinas nuolatos susitinka su V.Putinu ir kitais svarbiausiais Kremliaus pareigūnais, rašo „The Wall Street Journal“.
„Iš esmės VTB bankas yra Rusijos vyriausybės atšaka“, – teigė Hjustono universiteto finansų profesorius Craigas Pirrongas. – Vyriausybė paskiria direktorių valdybą ir valdo banko politiką.“
Žūtbūt siekia panaikinti sankcijas
NATO ekonomistas ir Rusijos ekspertas Andersas Aslundas tikino, kad A.Kostiną pažįsta gerai, nes kartu su juo dalyvauja tarptautinėse konferencijose nuo pat XX amžiaus paskutiniojo dešimtmečio.
„A.Kostinas yra labai nuolankus V.Putinui – aiškino A.Aslundas. – Jis dabar dar nuolankesnis, nes VTB bankas yra tragiškoje padėtyje.“
Pernai interviu televizijos vedėjui Charlie'ui Rose'ui metu VTB banko vadovas A.Kostinas vengė tiesiai atsakyti, kokie yra jo ir Rusijos lyderio V.Putino santykiai.
„Žinote, Rusijoje, kai esi didžiausio banko pirmininkas karts nuo karto aplankai prezidentą“, – šnekėjo beveik du dešimtmečius V.Putiną pažįstantis A.Kostinas.
„Jis mane pažįsta labai gerai arba bent jau aš jį labai gerai pažįstu, – pasakojo A.Kostinas. – Tačiau mano santykiai su juo apsiriboja darbo reikalais – mes neaptarinėjame kitų temų.“
VTB banko vadovybėje dirba ir buvęs „Štazi“ agentas M.Warnigas, kurį „The New York Times“ įvardijo kaip vieną artimiausių V.Putino sąjungininkų. M.Warnigas tariamai susikrovė turtus, kai V.Putinas tapo prezidentu.
Lobistams nėra nieko švento?
M.Warnigas taip pat yra buvęs kelių didelių Rusijos įmonių direktorių valdybos nariu. Jis dirbo valstybinėje naftos įmonėje „Rosneft“, o iki 2012 metų buvo „Rossiya“ banko direktorių valdybos nariu.
Pastarąjį banką JAV prezidento Baracko Obamos administracija vadina svarbiausių Kremliaus pareigūnų „asmeniniu banku“, todėl jam buvo pritaikytos dar griežtesnės sankcijos nei VTB bankui.
VTB banko pelnas smarkiai krito po to, kai JAV iždo departamentas uždraudė amerikiečiams šiam bankui suteikti naujas paskolas. Taip pat pelną sumažino ir besitraukianti Rusijos ekonomika.
Dėl to VTB bankas siekia žūtbūt panaikinti jai pritaikytas sankcijas. Nenuostabu, kad įmonės vadovybė dėl to kreipėsi į žinomą lobistą E.Manatosą.
Vis dėlto E.Manatosas nėra vienintelis gerai žinomas lobistas, kuris yra susijęs su H.Clinton kampanija bei atstovauja abejotinus klientus iš užsienio.
Pernai du buvę H.Clinton vyro ir buvusio prezidento Billo Clintono patarėjai Joelis Johnsonas, ir Susan Brophy tapo įmonės „Glover Park“ lobistais.
Šie buvę B.Clintono sąjungininkai ir H.Clinton kampanijai pinigų surinkę žmonės atstovauja Egipto vyriausybę, kurią žmogaus teisių organizacija „Human Rights Watch“ įvardijo kaip karinę diktatūrą.
Taip pat 2011-2013 metais H.Clinton patarėju dirbęs Davidas Adamsas tapo įmonės „Podesta“ lobistu. Jis pradėjo atstovauti klientus iš šalių, kurios yra žinomos dėl žmogaus teisių pažeidimų: Pietų Sudaną, Keniją, Azerbaidžaną.