JT atstovė R.Kuleš atskleidė, kaip išspręsti pabėgėlių krizę

2016 m. birželio 20 d. 22:11
Jonas Grinevičius
Pasaulyje pabėgėlių yra daugiau nei bet kada, o siekiant surasti sprendimą globalaus lygio problemai yra būtinas visų pasaulio šalių bendradarbiavimas, solidarumas ir žmogiškumo kaip vertybės puoselėjimas.
Daugiau nuotraukų (5)
Pirmadienį, Pasaulinės pabėgėlių dienos proga Jungtinių Tautų Pabėgėlių agentūra (UNHCR) paskelbė savo kasmetinę ataskaitą apie tendencijas pasaulyje.
UNHCR atstovė Lietuvoje Renata Kuleš pasakojo, kad Pasaulinė pabėgėlių diena pradėta minėti 2001 metais. Ji skirta pagerbti nuo konfliktų ar persekiojimo bėgančių žmonių „drąsą ir ištvermę“. Lietuvoje Pasaulinė pabėgėlių diena paminėta 11 val. Rukloje ir 19 val Kaune.
Deja, UNHCR ataskaitoje skelbiama informacija optimistiškai nenuteikia. Savo namus palikusiųjų skaičius dabar yra didesnis nei kada nors anksčiau – net 65,3 mln, nors prieš metus jų buvo beveik 6 mln. mažiau.
„Žmones iš namų išstumiantys konfliktai tęsiasi ir toliau, pabėgėliams yra mažai galimybių grįžti į gimtinę, o Europoje vis stiprėja prieš juos nusiteikusiųjų pozicijos, nors dabar labiausiai reikia solidarumo“, – pabrėžė UNHCR atstovė R.Kuleš.
Vienintelis sprendimas – solidarumas
Pasak R.Kuleš, pastaruosius penkerius metus pabėgėlių skaičius sparčiai augo, nes prasidėjo Sirijos pilietis karas, o Afganistane ir Somalyje padėtis išlieka nestabili.
„Pabėgėlių ir žmonių priverstų palikti savo namus skaičius sparčiai didėja, – kalbėjo UNHCR atstovė R.Kuleš. – Šiais metais vienas žmogus iš 113 pasaulyje yra arba prieglobsčio prašytojas, arba jau pripažintas pabėgėlis, arba turėjo persikelti į kitas vietoves savo šalyje.“
R.Kuleš teigė, kad pasaulis nebepajėgia susitvarkyti su milžinišku nuo karo ir neramumų bėgančių žmonių srautu ir negali galutinai išspręsti konfliktų, dėl kurių užsienyje prieglobsčio prašantys žmonės negali sugrįžti į gimtinę.
„Tik 200 tūkst. pabėgėlių pavyko grįžti namo, – aiškino R.Kuleš. – Žmonės bėga iš šalių, situacija kuriose ne taip greitai išsisprendžia, kad jie turėtų kokias nors galimybes sugrįžti.“
Anot R.Kuleš, į situaciją derėtų žvelgti kaip į iššūkį, kuris tikrina ar pasaulio šalys sugeba dirbti kartu, o problemas įveikti pavyks tik bendromis visų tautų pastangomis. Dėl to dabar kaip niekad anksčiau yra reikalingas solidarumas, o ne atsakomybės numetimas kam nors kitam.
Europa nebetiki žmogiškumu?
Didelė dalis visų pasaulio pabėgėlių yra iš trijų šalių – Sirijos (4,9 mln. pabėgėlių), Afganistano (2,7 mln.) ir Somalio (1,1 mln.), o 2015 metais į Europą Viduržemio jūra atvyko daugiau nei milijonas pabėgėlių.
Daugiausiai visame pasaulyje pabėgėlių priėmusi šalis yra Turkija – ji priglaudė 2,5 mln. žmonių. Daugiausiai pabėgėlių pagal gyventojų skaičių priėmė Libanas: šioje šalyje net 183 pabėgėliai tenka tūkstančiui gyventojų.
Europa priima mažiausiai pabėgėlių visame pasaulyje: didžioji dalis – net 86 proc. – jų yra žemų ir vidutinių pajamų šalyse esančiose netoli konfliktų zonų.
„Pagal regionus Europai tenka mažiausiai pabėgėlių“, – tvirtino UNHCR atstovė R.Kuleš.
Jos teigimu, Europoje pastaruoju metu išaugo populizmas ir ksenofobija pabėgėlių atžvilgiu, kurie nepadeda spręsti esamos problemos. Pasak UNHCR atstovės, yra svarbu kovoti su baimėmis ir nepamiršti žmogiškumo.
„Ar padėti žmogui vis dar yra vertybė? Ar solidarumas ir veikimas kartu yra vertybė? Ar mes leisime, kad baimės mus nugalėtų?, – svarstė R.Kuleš. – Žmogiškumas yra universali vertybė, kuri neturi nei sienų, nei kalbų. Žmogiškumą turime saugoti ir puoselėti, nes kitaip mes galime nukrypti nuo teisingo kelio ir artėsime prie baimių.“
Mūsų veiksmai sulauks atgarsio
Pasak UNHCR atstovės R.Kuleš, tai kaip šalies gyventojai elgiasi su pabėgėliais atsiliepia jiems patiems. Teigiama visuomenės nuomonė, dalijimasis informacija, patarimais ir pagalbos suteikimas įsiliejant į darbo rinką yra labai svarbūs veiksniai, kurie smarkiai pagelbėja į Lietuvą ar kitur atvykstantiems pabėgėliams.
„Tai, kaip visuomenė priima pabėgėlius, yra labai svarbu jų integracijai. Iš pradžių pabėgėliams reikia didelės pagalbos, nes jie nežino kaip veikia visuomenė, kurioje atsidūrė, – aiškino R.Kuleš. – Jiems reikia pažinti daugelį aspektų, kurie mums yra savaime suprantami. Jeigu visuomenė yra atvira, linkusi padėti, pabėgėliams yra lengviau integruotis.“
Tačiau lygiai tokias pat pasekmes turi ir neigiamas požiūris į pabėgėlius bei nenoras jiems padėti. Esą, jei pabėgėliai neturės padorių galimybių išlaikyti save ir savo šeimą, o iš visuomenės sulauks tik engimo ir paniekos, jiems bus labai sunku integruotis ir tai paveiks jų elgesį.
Šiuo metu UNHCR vykdo internetinės peticijos kampaniją „#WithRefugees“, kurios tikslas yra parodyti visų šalių vyriausybėms, kad piliečiai palaiko pabėgėlius. Ši peticija bus pristatyta rugsėjo 19 dieną prieš Jungtinių Tautų Generalinę asamblėją Niujorke.
UNHCR atstovė taip pat paaiškino, kodėl neretai baiminamasi pabėgėlių. Esą jie dažnai yra painiojami su ekonominiais migrantais. Pastarųjų bijoma dėl to, kad jie bėga ne nuo karinių konfliktų, o vedami kitų tikslų. Po teroristinių išpuolių Paryžiuje, Briuselyje baiminamasi, kad atvykėliai taip pat vykdys atakas, nusikaltimus. 
„Yra grėsmė, kad mes pradedame tapatinti pabėgėlius su žmonėmis, kuriais jie nėra, – teigė R.Kuleš. – Būtų labai neteisinga, kad dėl tų keletos nusikaltėlių nukentėtų didžiulė pabėgėlių bendruomenė, kuri visiškai nėra susijusi su jiems primetamomis charakteristikomis.“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.