Į skerdynes gėjų klube atvedė keli takai

2016 m. birželio 18 d. 05:00
Jorūnė Kazlauskaitė („Lietuvos rytas“)
Po atakos Orlando naktiniame klube karštligiškai ieškoma užuominų, kurios leistų suprasti, kas paskatino Omarą Mateeną griebtis ginklo. Siūlo galą vyro patirčių raizgalynėje atsekti yra sunkiau, nei atrodo.
Daugiau nuotraukų (7)
Šią savaitę visas pasaulis aptarinėjo Orlando naktiniame gėjų klube „Pulse“ įvykdytą masinę žmogžudystę.
Visiems svarstant, kodėl 29 metų O.Mateenas įvykdė skerdynes, per kurias pražuvo pusšimtis žmonių ir beveik dar tiek pat buvo sužeista, iškeltos kelios versijos.
Visi mėgino tempti antklodę į savo pusę: apie JAV prezidento postą svajojantis Donaldas Trumpas pasinaudojo proga, kad vėl bestų pirštu į islamo radikalus, dabartinis Amerikos prezidentas Barackas Obama prabilo apie būtinybę toliau griežtinti ginklų pardavimo sąlygas, o homoseksualai nuogąstavo dėl pavojų, kuriuos patiria, ir ragino dalyvauti šį mėnesį daugybėje pasaulio vietų vyksiančiuose paraduose.
Visų pusių argumentai, regis, buvo labai skirtingi, tačiau tai tik parodo, kaip stipriai O.Mateeno išpuolis paveikė visuomenę. O pažiūrėjus į šio teroristo gyvenimo detales akivaizdu, kad islamo radikalizmo, ginklų kontrolės ir homoseksualumo klausimai susiję labiau, nei gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio.
Prisiekė ištikimybę
Jokių tiesioginių sąsajų tarp O.Mateeno ir grupuotės „Islamo valstybė“ (IV) kol kas nebuvo nustatyta.
Tačiau žinoma, kad vyras prieš pat ataką paskambino pagalbos telefonu 911 ir prisiekė ištikimybę IV.
Be to, Federalinis tyrimų biuras (FTB) atskleidė, kad O.Mateenas socialiniame tinkle „Facebook“ ragino JAV ir Rusiją nutraukti atakas prieš IV Sirijoje, keikė Vakarus ir grasino, kad jų laukia daugiau išpuolių.
Apsauginiu dirbęs vyras taip pat žiūrėdavo IV egzekucijų vaizdo įrašus, o po to versdavo juos žiūrėti savo bendradarbius.
Neatrodo, kad musulmonas buvo tiesiogiai užverbuotas radikalų – greičiau pats susižavėjo jų idėjomis ir panoro vykdyti džihadą.
Daug metų vadinamąsias vienišų vilkų teroro atakas tiriantis Londono universiteto koledžo dėstytojas Paulas Gillas tvirtina, kad jų veiklą gali nulemti labai individualios ir net nebūtinai tik politinės ar religinės priežastys.
„Kaip žmogus atsiduria tokiame taške, labai sunku paaiškinti. Jei mėginsime išryškinti tiktai vieną priežastį, nepamatysime reiškinio sudėtingumo, – teigė P.Gillas. – Tik žvelgdami į visas priežastis bendrai suprasime, kas nutiko.“
Per sunki paslaptis
Po to, kai paaiškėjo, kad O.Mateenas jau ne kartą pats lankėsi naktiniame gėjų klube „Pulse“ ir naudojosi homoseksualams skirta mobiliąja pasimatymų programėle, imta svarstyti, ar vyras neturėjo paslapties, kuri jį kankino.
Vienas nuolatinis „Pulse“ lankytojas Ty Smithas tikino, kad O.Mateeną klube matė ne mažiau negu 12 kartų: „Kartais jis nueidavo, atsisėsdavo į kampą ir vienas ten tyliai gerdavo. O kartais stipriai padaugindavo ir šūkaudavo, būdavo karingai nusiteikęs.“
Buvęs jo bendramokslis policijos akademijoje, kurios O.Mateenas taip ir nepabaigė, prisiminė, kad kartą atakos rengėjas pakvietė jį į miestą ir abu vyrai kartu su dar keliais draugais nuo to laiko dažnai eidavo į gėjų klubus.
O.Mateeno buvusios žmonos Sitoros Yusufiy sužadėtinis pasakojo, kad moteris turėjo įtarimų, jog jos buvęs vyras – homoseksualus. Be to, Orlando šaulio tėvas Seddique’as Mateenas yra pavadinęs sūnų gėjumi girdint S.Yusufiy.
Tiesa, atrodo, kad iš Afganistano kilęs vyro tėvas homoseksualumo netoleravo: po sūnaus įvykdyto išpuolio jis tikino, kad „homoseksualus bausti gali tik Dievas“.
O kadangi S.Mateenas sūnui, kaip teigiama, turėjo didelę įtaką, O.Mateenas galėjo baimintis atskleisti savo seksualinę orientaciją, bijoti kitų musulmonų pasmerkimo ir galbūt sunkiai pats susitaikė su savo tapatybe.
Lengvai gavo ginklą
Bendradarbiai, policijos akademijos draugai ir buvusi žmona pasakojo, kad O.Mateenas lengvai įsiusdavo, o kai užvirdavo pyktis – imdavo siautėti.
„Praėjus keliems mėnesiams po to, kai susituokėme, pamačiau, kad O.Mateenas nestabilios psichikos, ir suvokiau, jog jis turi bipolinį afektinį sutrikimą ir gali pašėlti dėl nieko, – prie savo namų Boulderyje, Kolorade, reporteriams sakė S.Yusufiy. – Po kelių mėnesių jis ėmė prieš mane fiziškai smurtauti, neleisdavo man kalbėtis su savo šeima, laikė mane įkaite. Jis norėjo visiškai mane kontroliuoti.“
Pirmoji žmona S.Yusufiy su O.Mateenu išsiskyrė, nes jis dažnai prieš ją pakeldavo ranką. Kai 2011 metais teismas jų santuoką nutraukė, dokumentuose buvo užfiksuotas šeimoje vykęs buitinis smurtas.
Smurtas šeimoje buvo pirma raudona vėliava dėl galimų kitų agresijos aktų.
Juk nustatyta, kad tarp masinių šaudynių JAV ir smurto artimoje aplinkoje egzistuoja stiprus ryšys.
Amerikos teisių gynimo ir tyrimų grupė „Everytown for Gun Safety“ išsiaiškino, kad per 133 masines šaudynes, kurios įvyko šalyje nuo 2009 metų sausio iki 2015-ųjų liepos, 76 užpuolikai (kitaip tariant, 57 proc.) atakų metu pražudė savo sutuoktinį, mylimąjį ar kitą šeimos narį, o 21 žmogžudys turėjo buitinio smurto įrašų.
Šeimoje žudynės dažniausiai įvykdomos šaunamuoju ginklu, tačiau ne visose valstijose yra įstatymai, kurie reguliuoja ginklų pardavimą žmonėms, savo istorijoje turintiems įrašų apie smurtą artimoje aplinkoje.
Taip buvo ir O.Mateeno atveju: teisėsaugai buvo žinoma, kad vyras mušė pirmąją žmoną, o nuo 2013-ųjų FTB buvo dukart atvėrusi bylą dėl įtariamos O.Mateeno radikalizacijos.
Tačiau kai O.Mateenas panoro įsigyti ginklų išpuoliui „Pulse“ klube, leidimas jam be jokių trukdžių buvo išduotas.
Likus kelioms dienoms iki kraupių skerdynių jis, lydimas antrosios žmonos, nusipirko pusiau automatinį šaunamąjį ginklą AR-15 ir 9 milimetrų pistoletą. Į jokius pavojaus ženklus nebuvo atsižvelgta.
Vis dėlto šioje painioje išpuolio mozaikoje mėginti išskirti vieną priežastį – radikalumą, užslėptą homoseksualumą, protinę ligą ar pernelyg lengvai išduotą ginklą – nėra tikslinga ar teisinga, nors tai dabar ir bando padaryti interesų grupės ir politikai.
Kruviną ataką pakurstė rinkinys patirčių ir veiksmų, kurie nuvedė O.Mateeną į tamsą, o jo aukas – anapilin.
OrlandasŽudynėsJAV
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.