Ar „Euro 2016“ čempionate futbolo fanai bus saugūs nuo teroro?

2016 m. balandžio 29 d. 21:42
Artėjant Europos futbolo čempionatui „Euro 2016“ tūkstančiai sporto aistruolių keliaus į Prancūziją palaikyti savo mylimiausių komandų. Tačiau visų futbolo gerbėjų galvose greičiausiai knibžda opus klausimas: ar po kruvinų teroristinių išpuolių Paryžiuje ir Briuselyje tokio masto renginyje pavyks garantuoti saugumą? Laimei, tikimybė nukentėti teroro išpuolyje yra labai maža, rašo „The Local“.
Daugiau nuotraukų (27)
Net 16 milijonų futbolo fanų bandė įsigyti bilietus į „Euro 2016“ čempionatą, kuris vyks Prancūzijoje visą mėnesį, nuo birželio 10 dienos iki liepos 10 dienos. Nors pasaulio aistra futbolui toli gražu neišblėso, vis dėlto, galima suprasti nuogąstaujančius dėl savo ir artimųjų saugumo, ypač po dviejų teroristų atakų Paryžiuje ir išpuolių Briuselyje.
Nerimą dėl saugumo didino pranešimai, kad tikrasis Briuselio teroristų taikinys buvo „Euro 2016“ ir žinios apie šešis „Islamo valstybės“ (IV) džihadistus, kurie vis dar slapstosi Europoje.
Paryžiaus merės pavaduotojas Jean'as Fracois'as Martinsas tvirtino, kad Prancūzijos sostinė čempionatui buvo „pasiruošusi ir pasiryžusi“, o tai, jog lapkričio 13 dieną sprogdintojai mirtininkai nesugebėjo patekti į Prancūzijos stadioną reiškė, kad saugumo patikros ir apsaugos sistemos veikė efektyviai.
„Čempionatui ruošiamės jau daugelį metų, įskaitant kaip susitvarkyti su teroro grėsmėmis“, – kalbėjo J.F.Martinsas, pabrėžęs, kad negali smulkiau aptarti saugumo sumetimų, nes jie privalo išlikti slapti.
Nematytos saugumo priemonės
Nors niekas negali garantuoti, kad fanai atvykę gyvai stebėti „Euro 2016“ čempionatą bus šimtu procentų saugūs, vis dėlto, saugumo priemonės bus žymiai didesnės nei iki šiol pritaikyta bet kokiame futbolo turnyre.
„Kalbai pasisukus apie terorizmą ir turint omenyje tai, kas nutiko per pastaruosius mėnesius, „Euro 2016“ negalima laikyti renginiu, kuris būtų visiškai be rizikos, – aiškino vidaus saugumo ekspertas Olivieris Renaudie'as. – Prancūzija įdės daugiau pastangų į saugumą nei esame matę iki šiol.“
Prancūzijos vyriausybė ketina iki futbolo čempionato pabaigos pratęsti nepaprastąją padėtį, kuri buvo paskelbta iš karto po žiaurių lapkričio 13 išpuolių, kurie pareikalavo 130 žmonių gyvybės.
Tam, kad apsaugotų „Euro 2016“ fanus, turnyro metu Prancūzijos miestuose patruliuos tūkstančiai policijos pareigūnų, o gatvėse taip pat bus galima matyti 10 tūkst. kareivių. Kad būtų sustiprintas saugumas taip pat bus įmontuotos papildomos filmavimo kameros ir bus nusamdyti tūkstančiai privačių apsaugos darbuotojų.
Šiuo metu jau yra sustiprintos palei šalies pasienį patruliuojančios pajėgos ir per pastaruosius mėnesius tūkstančiams žmonių buvo neleista įžengti į Prancūzijos teritoriją. Šią savaitę paaiškėjo, kad Paryžiaus policija nusipirko dronų, kad jų pagalba galėtų ištobulinti saugumo užtikrinimo galimybes.
Daug galimų taikinių
Čempionato organizavimo komitetas SAS Euro 2016 apskaičiavo, kad turnyrą surengti gali kainuoti apie 15 proc. daugiau dėl papildomų apsaugos išlaidų.
Apie 900 apsaugos darbuotojų ir tvarkdarių dirbs kiekvienoje iš 51 futbolo rungtynių, o pačias sportininkų komandas saugos elitinės kovos su terorizmu grupuotės. Taip pat bus imamasi ypatingų pastangų, kad bilietų neturintys žmonės negalėtų nė iš tolo prisiartinti prie stadionų. Fanų zonos irgi sulauks griežtesnių saugumo priemonių, nes manoma, kad jos gali būti ypač pažeidžiamos.
Nors policijos pareigūnų ir kareivių pagrindinis vaidmuo bus nuraminti nuogąstaujančius futbolo gerbėjus, vidaus saugumo ekspertas O.Renaudie'as teigė, kad teisėsaugos ir ginkluotosios pajėgos tuo pačiu metu sugebės atgrasyti bet ką, kas galvotų surengti teroristinį išpuolį. Tačiau reali situacija yra tokia, kad galimi užpuolikai galės rinktis iš daugybės vadinamųjų „minkštų taikinių“.
„Mums reikės stebėti ne tik stadionus, bet ir miestų centrus ir fanų zonas – šnekėjo Prancūzijos teroro ekspertas Bernardas Francois'as Huyghe'as. – Kaip galima apginti tiek daug žmonių?“
„Euro 2016“ čempionato organizatoriai taip pat parengė planus dėl nenumatytų aplinkybių, jei būtų įvykdytas teroristinis išpuolis. Tokiu atveju futbolo rungtynės galėtų būti žaidžiamos uždarose patalpose arba paskutinę akimirką perkeltos į kitas šalies dalis.
Pareigūnų pratybos
Prancūzijos valdžia pasauliui demonstravo, kad yra visiškai pasiruošusi blogiausiems įmanomiems atvejams. Buvo rengiamos įvairios pratybos, kuriose teisėsaugos pareigūnai reagavo į netikras teroro atakas fanų zonose ir stadionuose.
Taip buvo užtikrinama policijos ir kariuomenės parengtis, jei įvykiai nutiktų iš tikrųjų. Pareigūnai taip pat dalyvavo galimo cheminio išpuolio pratybose.
„Pratybos visuomenei parodė, kad mes esame pasirengę“, – paaiškino teroro ekspertas B.F.Huyghe'as.
Pasak eksperto, tokios teroristinės grupuotės kaip IV labai norėtų įvykdyti teroristinį išpuolį „Euro 2016“ metu, nes tai joms garantuotų „prestižą“ ir padėtų susikurti visiems žinomą reputaciją.
Tačiau atsižvelgdama į galimą teroristų aktyvumą, Prancūzijos vyriausybė įdėjo milžiniškas pastangas, kad pasauliui įrodytų, jog šalis yra saugi.
Maža tikimybė žūti
„Ar tai beprotystė, kad iš viso svarstau vykti į čempionatą?“ – „The Local“ žurnalistų klausė vienas nerimaujantis futbolo sirgalius iš Anglijos.
Tačiau teroro ekspertas B.F.Huyghe'as atkreipė dėmesį į tai, kad tikimybė žūti teroro atakoje vis dar yra labai maža, net jei bus keliaujama į Prancūzija, kai vyks svarbus futbolo čempionatas.
„Yra žymiai didesnė tikimybė, kad žmogus gatvėje bus partrenktas automobilio, – tikino B.F.Huyghe'as. – Prieš kažkiek metų Paryžiaus metro įvyko sprogimas, bet pusvalandis po to aš vis tiek važiavau traukiniu.“
Ekspertas pabrėžė, kad jei žmonės pradėtų galvoti apie kiekvieną savo baimę, „visų gyvenimas paprasčiausiai sustotų“.
Kadangi Prancūzijoje saugumui skiriama labai daug dėmesio, yra labiau tikėtina, kad vasarą atvyksiančius futbolo gerbėjus paveiks kasdienės prancūzų problemos – streikai ir protestai.
Neseniai streikavusios geležinkelių darbuotojų sąjungos jau spėjo prigrasinti padarysiančios tą patį „Euro 2016“ čempionato metu, jei nebus išpildyti jų reikalavimai.
Grasina streikais
Po visą šalį keliaus tūkstančiai sporto sirgalių, todėl darbuotojų sąjungos ketina pasinaudoti šia situacija, kad skleistų sumaištį. Kai Prancūzijoje 1998 metais vyko pasaulio futbolo čempionatas, oro linijų bendrovės „Air France“ pilotai nusprendė surengti 10 dienų streiką, dėl kurio buvo atšaukti šimtai skrydžių.
Dėl to, kad „Air France“ bando sumažinti savo išlaidas, šių oro linijų pilotai vis dar derasi dėl darbo sąlygų bei gali nuspręsti pakartoti ir 2014 metais vykusius streikus. Tačiau šią vasarą futbolo fanų ir Prancūzijos vyriausybės planus gali sujaukti ne vien tik pilotai ir traukinių darbuotojai.
Prancūzijos skrydžių vadovai taip pat pastaruoju metu vykdė protestus dėl to, kad jiems neužtenka darbuotojų ir jiems tenka naudotis pasenusia įranga. Dėl to yra tikėtina, kad jie gali nuspręsti demonstruoti ir pradėjus vykti „Euro 2016“ futbolo turnyrui.
Deja, tai dar nėra viskas, kas gali apsunkinti gyvenimą čempionato stebėtojams. Manoma, kad ir toliau tęsis protestai prieš darbo reformas, dėl kurių ketvirtadienį Paryžiaus Orli oro uoste bus atšauktas kas penktas skrydis.
Prancūzijos taksi vairuotojai irgi nėra patenkinti vyriausybe dėl „nesąžiningos konkurencijos“ iš keleivių pavežėjimo bendrovės „Uber“. Nors taksi vairuotojai kol kas nėra suplanavę jokių streikų, ši situacija gali greitai pasikeisti bet kurią dieną iki čempionato pradžios.
Solidarumas ir vienybė
Futbolo gerbėjams Prancūzijos darbuotojų streikai gali sukelti ypatingai daug problemų, nes kuo didesnis renginys, tuo didesnė tikimybė, kad dėl demonstrantų sukelto sąmyšio vyriausybė išpildys visus reikalavimus. Tačiau tai, kad į „Euro 2016“ buvo parduota 2,5 mln. bilietų parodė, kad futbolo sirgaliai nė iš tolo neišsigando nei teroro atakų, nei protestuojančių prancūzų.
„500 mūsų sirgalių asociacijos narių keliaus į Prancūziją ir vienintelis dalykas, apie ką jie šneka yra futbolas“, – tvirtino Airijos futbolo sirgalių asociacijos Londono skyriaus atstovas Martinas Prendergastas.
Paryžiaus merė Anne Hidalgo pareiškė, kad „Euro 2016“ gali būti „vienijantis“ renginys ir nėra abejonių, kad tai suteiks futbolo gerbėjams galimybę išreikšti solidarumą ir vienybę su Prancūzija ir Paryžiumi, jei tik sirgaliai sugebės nugalėti savo baimes dėl saugumo.
„Žiūrėkite, kas įvyko nuo lapkričio: pas mus be jokių problemų buvo rengiama „COP 21“ konferencija, mados savaitė ir Paryžiaus maratonas“, – laiške sporto gerbėjams rašė Paryžiaus merės pavaduotojas J.F.Martinsas.
„Pažvelkite, kaip Paryžiaus gyventojai grįžo prie normalaus gyvenimo po to, ką jiems teko matyti lapkritį, – tęsė merės pavaduotojas. – Paryžiečiai grįžo atgal į kavines ir terasas, jie atgavo pasitikėjimą savimi ir mes norime visą tai pasidalinti su tais, kurie mūsų atkeliaus aplankyti.“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.