Kai apkabina Rusijos valdžia, net žmoniškai numirti neįmanoma

2016 m. kovo 20 d. 17:29
Aleksandras Procenka („Lietuvos rytas“)
Buvusio Kremliaus propagandos barono Michailo Lesino mirtį JAV sostinėje Vašingtone gaubia vis daugiau įtarimų. Širdies smūgis? Taip skelbia Maskva. Bet kodėl ant jo kūno buvo rasta smurto žymių?
Daugiau nuotraukų (2)
„Ryšiai su dabartine valdžia neužtikrina normalaus gyvenimo – tenka įsislaptinti.
Kitaip uždaromi keliai vykti į užsienį arba bet kuriuo metu gali būti sušertas miniai neaiškinant priežasčių.
Tai nenuspėjamas gyvenimas apsuptoje tvirtovėje be aiškių pranašumų ir su miglotomis perspektyvomis, didėjant tautos niurnėjimui. Šito nekompensuos jokie pinigai, juolab kad jų nebėra ir kur slėpti.
Tačiau dabar paaiškėjo, kad šio rato žmonės ne tik neturi deramo gyvenimo, bet ir nenusipelno mirties su bent šiokia tokia pagarba“, – neseniai svarstė populiarus Maskvos žurnalistas ir literatas Dmitrijus Bykovas.
Buvęs Rusijos spaudos ministras M.Lesinas ir priklausė prie itin Vladimirui Putinui artimų žmonių. Jis atliko prezidento valios vykdytojo vaidmenį žiniasklaidos priemonėse, o dėl opozicijai taikytų metodų pelnė Buldozerio pravardę.
Smaugė ir mėgavosi
Būtent M.Lesinas padarė kone viską, kad Rusijoje būtų sunaikinta nepriklausoma žiniasklaida.
Buvęs pirmojo šalies privataus televizijos kanalo NTV vadovas Jevgenijus Kiseliovas, šiuo metu dirbantis Kijeve, puikiai prisimena dramatiškus įvykius.
„Kai putinizmo pradžioje Kremlius nusprendė užvaldyti senąjį NTV, man teko ne kartą bendrauti su M.Lesinu. Tuo metu jis buvo pagrindinis atsakingas asmuo, turėjęs atimti turtines teises iš žiniasklaidos magnato Vladimiro Gusinskio.
M.Lesinas visiškai neslėpė savo didžiulio priešiškumo. Jis tiesiai šviesiai pasakė: padarysiu viską, kad nei tavęs, nei V.Gusinskio, nei Igorio Malašenkos (tuomečio NTV vadovo. – Red.), nei visos jūsų NTV gaujos nebeliktų mūsų televizijos rinkoje“, – teigė J.Kiseliovas.
Televizijos žurnalistas Sergejus Parchomenka pridūrė: „Su nepriklausoma žiniasklaida M.Lesinas kovojo ne tik dėl to, kad jam tai buvo pavesta. Jis akivaizdžiai jautė malonumą.
Jis baisiai nekentė žurnalistų, juos niekino, visaip stengėsi pažeminti. Ir kuo jie buvo talentingesni, kuo stipriau priešinosi kovodami už savo nepriklausomybę, tuo labiau jis jų nekentė.“
Amerikoje pasivijo skolos?
Tuo pat metu, kaip sako artimai M.Lesiną pažinoję žmonės, tarnystė valdovui V.Putinui jam buvusi tik veiksmingas verslo instrumentas.
Aukštos pareigos Kremliaus struktūrose padėjo M.Lesinui įkurti didžiausią Rusijoje reklamos agentūrą „Video International“, kuri iš esmės monopolinėmis teisėmis aprūpino reklama visus didžiuosius šalies televizijos kanalus.
Politologas Stanislavas Belkovskis, remdamasis buvusio spaudos ministro draugais, tvirtina, kad dėl tokio sėkmingo verslo M.Lesino turtas buvo vertinamas 1,5–2 milijardais JAV dolerių.
Tiesa, dabar po Maskvą klaidžioja ir neįtikima milijardieriaus mirties versija: dėl daugiamilijoninių skolų žiniasklaidos magnatui, banko „Rosija“ savininkui Jurijui Kovalčiukui.
Pastarajam vienam pirmųjų drauge su kitais artimiausiais prezidento V.Putino draugais buvo pritaikytos Vakarų sankcijos.
Bet vyriausiasis radijo stoties „Echo Moskvy“ redaktorius Aleksejus Venediktovas su šia M.Lesino mirties versija nesutinka: „Kiek žinau, jis buvo pradėjęs mokėti skolas, todėl būtų keista, jei jį nužudė tie, kurie jam paskolino pinigų.“
Galėjo išplepėti paslapčių
Kita versija – Federalinės saugumo tarnybos ranka. Buvęs Rusijos vicepremjeras Alfredas Kochas tvirtina, kad savo mįslingos mirties dieną M.Lesinas atsidūrė Vašingtone dėl susitikimo su Amerikos slaptųjų tarnybų atstovais, su kuriais neva ketino bendradarbiauti.
Dėl tokių jo planų Kremlius galėjo išsigąsti, juolab kad neseniai žurnalui „Forbes“ duotame interviu M.Lesinas užsiminė, jog ir palikęs valstybės tarnybą vis dar susitinka su V.Putinu.
Net ir be šių „pasimatymų“ turinio, M.Lesinas suinteresuotiems asmenims galėjo atskleisti nemažai Kremliaus paslapčių.
Tiesa, po Maskvą sklando kalbos, kad pačiam M.Lesinui reikėjo Amerikos „stogo“, – esą jis siekė apsaugoti šioje šalyje suslėptą asmeninį kapitalą.
Antai vien Los Andžele už 30 milijonų dolerių jis įsigijo tris namus. Du M.Lesino vaikai ir penki anūkai jau yra persikėlę nuolat gyventi į Kaliforniją.
Neseniai M.Lesinas pradėjo gyventi su jauna mergina, kuri likus pusantro mėnesio iki jo mirties pagimdė dukterį.
Pora svarstė įsigyti namą Niujorke. Atrodė, kad viskas klostosi labai gerai.
Draugai: jis buvo narkomanas
Bet šiuo atveju itin svarbu tai, kad JAV senatorius respublikonas Rogeris Wickeris iš Misisipės valstijos, jau ne vienus metus stebintis, kaip Rusijoje klesti korupcija ir pažeidžiamos žmogaus teisės, dar 2014 m. nusiuntė laišką tuomečiam Amerikos generaliniam prokurorui Ericui Holderiui.
R.Wickeris ragino E.Holderį išsiaiškinti, kokiu būdu aukštas Kremliaus valdininkas užgyveno savo turtą ir už kokias lėšas pirko namus Los Andžele.
Tyrimas dėl galimos korupcijos ar pinigų plovimo jau buvo pradėtas ir galėjo baigtis M.Lesino turto konfiskavimu ir draudimu jam įvažiuoti į JAV.
Ar V.Putino žmogus galėjo parduoti savo ankstesnį šeimininką siekdamas naujųjų – amerikiečių – palankumo? Artimi velioniui žmonės tik gūžčioja pečiais.
Kalbama, jog svetimiems M.Lesinas buvo baisus žmogus: šaltas, žiaurus, ciniškas. Saviems – plačių užmojų, linksmas, geras.
Asmeninė gerovė, turtas, patogumai, giminių ir artimųjų likimas M.Lesinui visada buvo svarbiau už įvairius valstybinius reikalus. Todėl daug jo mirties versijų siejama su jo asmenybe: nesivaldantis, ūmaus charakterio.
„Echo Moskvy“ vyriausiasis redaktorius A.Venediktovas mano, kad M.Lesino mirtis – atsitiktinumas.
„Michailas mėgdavo su kuo nors susikibti. Jis buvo boksininkas ir dažnai sakydavo: „Duosiu tam arba anam į snukį“, – prisiminė A.Venediktovas.
Pastaruoju metu M.Lesinas turėjo rimtų sveikatos problemų. Šveicarijoje jam buvo atlikta 14 operacijų – stuburo slanksteliai keičiami titano implantais, jis vartojo skausmą malšinančius preparatus.
Tad gal tikrai širdies smūgis? Įdomu ir tai, kad „The New York Times“ skelbia, jog lemtingą vakarą M.Lesinas buvo stipriai išgėręs. Tiesa, jo draugai iš Maskvos prieštarauja: esą jis jau seniai metė gerti, bet buvo narkomanas.
Ir tą vakarą tikriausiai nuėjo ieškoti dozės į netoliese esantį prastos reputacijos rajoną, bet kažkuo nepatiko vietos narkotikų prekeiviams ir jie jį žiauriai sumušė.
Būta panašių incidentų
Be to, yra bandymų M.Lesino mirtį susieti su kitomis absurdiškomis putiniškosios valdžios vertikalės funkcionierių ir jiems artimų asmenų mirtimis.
Prisimenama, kaip praėjusiais metais buvęs „Gochran“ (Rusijos Federacijos įstaigos, kaupiančios tauriųjų metalų ir brangakmenių fondus. – Red.) vadovas Vladimiras Rybkinas, ką tik išėjęs į pensiją, buvo rastas negyvas šalia savo namo Maskvos Zubovo bulvare. Jo kūną „puošė“ traumų, paprastai patiriamų krintant iš aukštai, žymės.
Visiškai nesuvokiama mirtis, kuri labai primena Sovietų Sąjungos Komunistų partijos Centro komiteto reikalų valdytojo Nikolajaus Kručinos žūtį.
Jis iškrito per savo namo langą 1991-ųjų rugpjūtį žlugus Valstybinio nepaprastosios padėties komiteto surengtam pučui, su savimi į kapą nusinešdamas partijos aukso paslaptis.
„Kraupus jų likimas: nei deramo gyvenimo, nei mirties.
Matyt, dėl to, kad jie jau ir nevisiškai žmonės“, – taip V.Putino funkcionierius apibūdino rašytojas D.Bykovas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.