Niekas nežino, iš kur atsirado šios naujos aguonų sėklos. Aguonų augintojai teigia, kad jas jiems metų pradžioje atvežė tie patys vyrai, kurie kasmet sugrįžta nupirkti derliaus, sumoka už trąšas, nuperka ūkio padargų.
Afganistano aguonų derliaus vertė kasmet sudaro 3 mln. dolerių (2,69 mln. eurų). Opiumo produkcijos apimtys Afganistane kasmet didėja ir tai kelia didelių sunkumų šalies saugumui, teisėtvarkai ir vystymuisi. Už opiumą gauti pinigai finansuoja organizuotas nusikalstamas grupes ir Talibaną.
Ekspertų teigimu, Talibanas, kuris kovoja su Kabulo vyriausybe beveik dešimtmetį, 40 proc. savo finansavimo gauna iš opiumo. Taigi, opiumo produkcija iš dalies susijusi ir dėl šalyje vyraujančių neramumų.
Paskutiniais mėnesiai regionuose, kur auginamos aguonos vyksta aršūs susirėmimai, kurie įrodo, kaip talibams svarbu išlaikyti savo augalų pasėlį ir platinimo kelius, kuriais ir atkeliavo naujos, tobulesnės sėklos.
Afganistano valdžia susirūpinusi – nauji pasėliai leis talibams gauti dar daugiau pajamų, nes kils ir produkcijos kiekiai. Tai kelia didelę grėsmę visiems.
Auginti aguonas opiumui Afganistane draudžia įstatymai ir dominuojanti religija – Islamas. Tačiau Afganistano ūkininkai teigia, kad jie neturi jokio kito pasirinkimo. Valstybė prašė jų pereiti prie javų, vaisių ar šafrano auginimo, tačiau tai neįvyko. Policija ne kartą važiavo naikinti aguonų laukų, tačiau pastangos buvo bevaisės.
Dabar, atėjus pavasariui, afganistaniečiai renka pirmąjį derlių. Iš viso šįmet bus užauginti trys opiumo derliai.
Aguonas auginantis ūkininkas Abdulas Baqi teigia žinantis, kad tai nelegalu, tačiau teigia, kad „vaikų oru nemaitins“, todėl turi kažkaip verstis.
Jis teigia, kad Talibanas palengvina ūkininkams opiumo auginimą, tačiau jei šie atsisako aguonas auginti, kyla didelė grėsmė ūkininkų saugumui ir net gyvybei.
Ūkininkams auginti aguonas apsimoka labiau nei valstybės finansuojamus pasėlius, nes talibų valdžia viskuo pasirūpina – atveža sėklas, išveža derlių ir iš anksto duoda taip reikalingų pinigų.
Tarptautinės organizacijos ir Afganistano vyriausybė mėgina atrasti išeiti šiai šalies problemai, tačiau kol kas jaučiasi atsidūrę aklavietėje.
Daugiau nuotraukų galite pasižiūrėti čia.