„Net jeigu artimiausiomis savaitėmis ir mėnesiais mes matysime kiek aprimusį V.Putiną, neturime pamiršti jo arsenalo dydžio ir ambicijų masto“, – rašo buvęs CŽV direktoriaus pavaduotojas prezidento George`o W. Busho laikais Johnas E.McLaughlinas straipsnyje, kuris buvo paskelbtas gruodžio 4 dieną tarptautinio internetinio žurnalo „Ozy Media“ svetainėje.
J.E.McLaughlinas, 2004 metais laikinai ėjęs CŽV direktoriaus pareigas, teigia, kad dabartiniai veiksmai, kuriais siekiama apsaugoti Rytų Europą nuo Rusijos karinės agresijos, „gali būti pernelyg šabloniški, kad galėtų sugriauti V.Putino „hibridinio karo“ strateginius planus, kuriuose specialiosios pajėgos ir kibernetinės atakos subtiliai derinamos su propaganda, žiniasklaidos kontrole, reguliariosios kariuomenės daliniais ir manipuliavimu viešais pareiškimais“.
Reaguodama į Rusijos įvykdytą Ukrainos Krymo pusiasalio aneksiją 2014 metų kovą B.Obamos administracija sėkmingai vadovavo mėginimams paskelbti JAV ir Europos Sąjungos ekonomines sankcijas Maskvai – taktikai, kurios tikslas darant spaudimą atgrasyti V.Putiną nuo vadinamosios hibridinės strategijos siekiant apimti dar didesnę Ukrainos teritoriją", – teigiama straipsnyje.
J.E.McLaughlino teigimu, ekonominėms sankcijoms „pradėjus žnaibyti jos ekonomiką“ įdomiausia yra tai, kad V.Putino „agresija Ukrainoje atnešė jam neregėtą populiarumą – apie 85 proc. šalies piliečių jam yra palankūs“.
„Jis neturi didelės politinės paskatos keisti savo kurso“, – rašo savo straipsnyje buvęs aukštas CŽV pareigūnas, samprotaudamas, kas gali slėptis už Rusijos prezidento noro užgrobti dalį Rytų Ukrainos teritorijos, kuri galėtų tapti „sausumos koridoriumi, jungiančiu Rusiją su Krymu“.
Atkreipdamas ypatingą dėmesį į kitas buvusias sovietines respublikas J.E.McLaughlinas savo straipsnyje teigia, kad „Rusija daro viską, ką gali, kad izoliuotų jas nuo Vakarų“.
„Maskva daro spaudimą Moldovai, kad ši pasitrauktų iš derybų dėl asociacijos sutarties su Europos Sąjunga (tai labai panašu į norą pakartoti Ukrainos dramą), – teigia buvęs CŽV pareigūnas. – Ir Rusija gali nueiti dar toliau, skatindama Moldovos separatistų regioną Padniestrę siekti nepriklausomybės.“
„Galima įsivaizduoti ir V.Putino kėslus, nukreiptus į Baltijos šalis, NATO ir Europos Sąjungos nares Latviją, Lietuvą ir Estiją. Pavyzdžiui, ekonomiškai nusmukusio Estijos Narvos miesto, esančio prie Rusijos sienos, 80 proc. gyventojų yra etniniai rusai, iš kurių 36 proc. jau turi rusiškus pasus“, – cituoja J.E.McLaughliną straipsnio autorius G.Tayloras.
„V.Putinui būtų nesunku įpilti alyvos į jau ir taip rusenančią gyventojų nepasitenkinimo ugnį (jie, norėdami gauti pilietybę ar dirbti valstybinėse įstaigose, turi mokytis estų kalbos) ir pareikšti apie būtinybę „padėti“ jiems humanitariniais sumetimais“, – teigiama J.E.McLaughlino straipsnyje.Parengė Leonas Grybauskas