Šiaurės Amerikos aerokosminės gynybos vadovybė (NORAD) stebi visus žmogaus paleistus kosminius objektus, nesvarbu, ar tai yra taikus orų, ar karinės paskirties palydovas, ar pilotuojamas erdvėlaivis. Juolab kad niekada negali žinoti, ar paskirtis nebus užmaskuota.
Būtent todėl amerikiečiai su dideliu susidomėjimu ir neslepiamu nerimu stebi vieną Rusijos palydovą. Gegužės mėnesį Rusija į orbitą iškėlė tris žvalgybinius palydovus.
Bet pastebėtas ir dar vienas – ketvirtas objektas, kuris atsiskyrė nuo raketos nešėjos. Iš pradžių nejudrus objektas susidomėjimo nekėlė ir buvo įvardytas tik kaip kosminė šiukšlė. Bet kai jis kosminėje erdvėje pradėjo daryti keistus manevrus, stebėjimo prietaisai nukrypo būtent į jį.
Objektu 2012-28E arba, pagal amerikiečių klasifikaciją, 39765 vadinamas kosminis aparatas gali būti ir civilinis. Jo spėjama paskirtis – nuo kosminės degalų papildymo stotelės iki kosminio dulkių siurblio, kuris surenka kosmines šiukšles.
Tačiau vien faktas, kad Rusija nepranešė apie šio palydovo paleidimą, ir pastarojo keisti ir itin tikslūs manevrai kosmose netaupant degalų priminė mokslininkams prieš kelis dešimtmečius matytą braižą.
Taip kosmose elgdavosi vadinamieji palydovai žudikai, kurių paskirtis – naikinti priešininkų palydovus.
Dėl karo Ukrainoje pablogėjus Vašingtono ir Maskvos santykiams ekspertai vis dažniau kalba, kad daugėja kibernetinių atakų ne tik iš Kinijos, bet ir iš Rusijos. Šios šalies ginkluotosios pajėgos rengia vis daugiau pratybų, provokacijų, o karinių pajėgumų kosmose stiprinimas yra dar vienas nerimą keliantis ženklas.
Šiuo metu įtariamas Rusijos palydovas žudikas skrieja nuo 1 tūkst. iki 1,4 tūkst. km orbitoje ir teoriškai gali kelti pavojų JAV ir NATO kariniams ryšių bei žvalgybos palydovams.
Vieno ar kelių palydovų netekimas galėtų pakenkti žvalgybinėms operacijoms, pavyzdžiui, Ukrainoje ar kitur esančių Rusijos pajėgų sekimui. Šaltojo karo laikais tiktai JAV turėjo priešpalydovines raketas, bet vėliau jų atsisakė. Šiuo metu panašias raketas kuria Kinija, gebanti numušti žemoje ar vidutinėje orbitoje skriejančius palydovus.