Ėjo 2018-ieji. 38-erių Megan Bhatia pusantro dešimtmečio buvo mylėjusis tik su savo bendraamžiu vyru Marty. Šiedu amerikiečiai žengė keliu, kurį seksologai vadina santykių eskalatoriumi: susipažino studijuodami Ilinojaus universitete, 2004 m. susituokė, o vėliau su paskola įsigijo namą, kurį vargiai galėjo sau leisti.
Megan per trejus metus buvo atlikti trys dirbtiniai apvaisinimai, kol pora galiausiai susilaukė dvynių Kiros ir Sabastiano.
Kai per 2008 metų ekonominę krizę bankrutavo sutuoktinių nekilnojamojo turto įmonė, Marty įkūrė skaitmeninių technologijų mokymo platformą, bet galiausiai šis darbas jį nuvylė.
O kol Megan keliavo po visas Jungtines Valstijas rengdama lyderystės mokymus, šeimos auklė su vaikais praleisdavo net 50 valandų per savaitę.
Dabar Megan sako, kad ji su vyru patikėjo amerikietiška svajone: susituokti, susilaukti vaikų, padaryti gerą karjerą. Bet tradiciniai darbuotojos, žmonos ir motinos vaidmenys gniuždė šią moterį: „Rutinoje mes pradedame bėgti nuo savęs. Gyvenimas, kuris prasidėjo kaip didelė tuščia lenta, susispaudė iki adatos paliktos skylutės.“
Šeimos kasdienybė privertė Megan ir Marty pamiršti savo maištingą prigimtį, kuri juos suvedė.
Marty vaikystė klostėsi sunkiai, jo velionė motina buvo alkoholikė, tad ir vaikinas dažnai lankydavosi vakarėliuose, nuolatos įsiveldavo į kokius nors nuotykius. Megan buvo tikra klajoklė: būdama 17-os metus praleido Belgijoje, o studijų Ilinojaus universitete laikotarpiu metus mokėsi Ispanijoje. Čia ji susitikinėdavo su kitais vyrais, kai trumpam išsiskirdavo su Marty.
„Jaučiausi tokia laisva. Aš tyrinėjau. Mokiausi naujų kalbų, susipažindavau su naujais žmonėmis, – prisimena moteris. – Tada atrodė, kad viskas įmanoma.“
Vėlesniais gyvenimo metais ši nepažabojama jos asmenybės dalis išblėso į retai pasirodančią „antrąją aš“. Kadangi abiejų sutuoktinių tėvai buvo išsiskyrę, Megan ir Marty įsipareigojo tiktai vienas kitam, o gimus jųdviejų vaikams pasižadėjo likti kartu visą gyvenimą.
Pasuko pas svingerius
Ironiška, bet būtent šis ištikimybės pažadas ir tapo viena pagrindinių priežasčių atverti jų santykius. Maždaug 2018-aisiais Marty pradėjo pastebėti, kad Megan „širdis pasikeitė“.
Pasiryžęs atgaivinti apmirusią žmonos dvasią vyras ėmėsi įvairiausių naujovių.
Jie pradėjo vaikščioti į pasimatymus, kuriuose ištisas valandas apsimesdavo, kad vienas kito nepažįsta. „Tai leido man į jį pasižiūrėti kaip į kitą žmogų“, – atviravo Megan.
Pora niekada neslėpdavo savo simpatijų: „Abu puikiai supratome, kad tai, jog esame susituokę, dar nereiškia, kad negalime jausti potraukio kitiems žmonėms“, – aiškino moteris.
Tada jie pradėjo fantazuoti apie kitų – tiek nepažįstamų, tiek pažįstamų – pakvietimą į savo lovą. Tai vadinama svingu. „Tikriausiai labiausiai mus traukė tas atvirumas“, – prisimindama jų pokalbius sakė Megan.
Šios svajonės tapo realybe, kai Marty sužinojo apie vietinės svingerių grupės rengiamą privatų vakarėlį. Judviem buvo labai nedrąsu: Marty netgi paprašė savo žmonos leidimo pabučiuoti kitą moterį. Megan leido, o galiausiai pati pradėjo su ja bučiuotis.
Pirmoji naktis trise
Svingas į sutuoktinių gyvenimą atnešė naujovių, tačiau jie norėjo kai ko daugiau nei tik vienos nakties nuotykių.
Megan papasakojo Marty apie savo slegiantį potraukį prie jų naujo vienišo draugo Henry, kurio mąslumas, moters nuomone, puikiai papildytų Marty kilniaširdiškumą.
Pora su Henry susipažino per draugų organizuotą vakarėlį Čikagoje, kur trijulė prakalbėjo ištisas valandas. Vėliau Megan išėjo su juo pasivaikščioti po šventiškai išpuoštą Lincolno parko zoologijos sodą.
„Juk negali būti visu pasauliu kitam žmogui.
Buvo akivaizdu, kad vien manęs jai neužteko, – Megan kuriamoje tinklalaidėje „Amory“ vėliau pasakos Marty. – Kažko trūko. Kažko, ko aš suteikti negaliu.“
Vieną vakarą pora pasikvietė Henry į svečius ir Marty tiesmukai padrąsino jį su Megan pasibučiuoti. Visa tai galiausiai baigėsi seksu trise, kai abu vyrai buvo sutelkę savo dėmesį tik į Megan. Ši patirtis pakeitė sutuoktinius.
„Vėl pasijutau smalsi kaip paauglė“, – sakė moteris neslėpdama, kad santuokos sukurtų apribojimų sulaužymas leido jai vėl pamėgti savo kasdienybę.
Megan pasijuto pilna jaudulio ir energijos, o kalbėdama apie šį jausmą tikino, kad jai tai buvo lyg sugrįžimas į savo kūną – tarsi prieš tai buvo sustingusi, o dabar vėl gali judėti.
„Pamenu, pažiūrėjau į juos, o jie abu žiūrėjo į mane, – apie savo pirmąją naktį trise pasakojo Megan. – Tada supratau, kad manęs laukia visai naujas pasaulis.“
Požiūris greit keičiasi
Anot Megan, jų santykių atvėrimas porai iškėlė daugybę egzistencinių klausimų: „Kieno gyvenimą mes gyvename? Ko norime?“
Abejonių kėlė ir kitos seniai įsitvirtinusios normos. „Gyvename laiku, kai pradedame abejoti tokiomis institucinėmis sistemomis kaip sveikatos apsauga, švietimas ir monogamija“, – tikino ji, galvoje turėdama vis populiarėjančius visuomeninius judėjimus, reikalaujančius milžiniškų struktūrinių pokyčių.
Moteris įsitikinusi, kad stiprus impulsas mesti iššūkį nusistovėjusiam status quo įsiskverbė ir į jos lytinį gyvenimą bei santykių stilių: „Žmonės yra nusivylę dabartiniu gyvenimu, todėl pradeda kurti savo taisykles.“
Būtent taip prasidėjo poros vingiuotas kelias į nemonogamiją su abiejų partnerių sutikimu (anglų k. – „consensual non-monogamy“ – CNM). Šis modernus terminas apibūdina santykius, kai abu partneriai sutinka atsiverti seksualinėms patirtims, o kai kuriais atvejais – rimtiems romantiniams santykiams su kitais žmonėmis.
Priešingai nuo 7-ojo dešimtmečio „laisvos meilės“ judėjimo arba 8-ojo dešimtmečio vakarėlių kultūros, šiais laikais nemonogamija su abiejų partnerių sutikimu yra gerai apgalvota ir psichologų pripažįstama praktika.
„CNM pagrįsta atvirais santykiais, kai abi pusės siekia nieko neslėpti, laikytis tam tikrų taisyklių ir išlikti patikimos“, – teigė Kanados Sekso informacijos ir švietimo tarybos seksualumo ir santykių tyrėja, psichologijos mokslų daktarė Jessica Wood, kuri CNM tyrinėja nuo 2018 m.
Bet Megan ir Marty nėra unikalūs: 2020 m. JAV atlikta nacionalinė apklausa parodė, kad tik 56 proc. gyventojų įvardijo monogamiją kaip idealų santykių stilių. Palyginus su 2016-aisiais, šis skaičius sumažėjo 5 proc. Maždaug 23 proc. respondentų tikino, kad jų santykiai jau nėra monogamiški.
Tai tik patvirtina 2017 metais žurnale „Journal of Sex & Marital Therapy“ paskelbtą tyrimą, kad daugiau nei vienas iš penkių tyrime dalyvavusių vienišų amerikiečių jau yra išmėginę CNM.
„Galite nueiti į bet kokį prekybos centrą, užsimerkti ir pirštu parodyti į bet kurį žmogų.
Jeigu toje parduotuvėje yra bent penki asmenys, tikėtina, kad vienas iš jų yra išbandęs nemonogamiją“, – tvirtino viena tyrimo autorių Amy Moors, Čapmano universiteto psichologijos docentė.
Pandemija darė įtaką
Pasak Kimberly Rhoten, organizacijos „Polyamory Legal Advocacy Coalition“ įkūrėjos, Jungtinėse Valstijose CNM bendruomenė yra ne ką mažesnė už LGBTQ populiaciją.
Be to, monogamija seniai nebėra vienintelė visuomenės priimama norma: paklausus žmonių apie jų santykių idealą – nuo visiškai atvirų iki visiškai monogamiškų – respondentų, atsakiusių „nežinau“, skaičius išaugo nuo 5 proc. 2016 m. iki 12 proc. 2020 m.
„Vis daugiau žmonių nebijo suabejoti, – sakė nemonogamiją tyrinėjanti Niujorko universiteto žmogaus seksualumo profesorė Zhana Vrangalova. – Įvyko keli kultūriniai pokyčiai, dėl kurių monogamija – visiška, griežta ir trunkanti visą gyvenimą – tapo sunkiai įgyvendinama.“
Nors pandemija iš pirmo žvilgsnio atrodė kaip pats nepalankiausias metas susitikimams su naujais partneriais, „Feeld“ – atviriems santykiams skirta pažinčių programėlė, pradėjusi veikti 2014 m., pasak šios įmonės direktorės Anos Kirovos, koronaviruso pandemijos metu smarkiai išpopuliarėjo.
Nuo 2020 metų sausio aktyvių „Feeld“ vartotojų skaičius visame pasaulyje padvigubėjo, o vartotojų skaičius JAV nuo 2021 m. sausio iki rugsėjo išaugo 41 proc.
A.Kirova teigia, kad pandemija sukėlė tam tikrą pasaulinę tapatybės krizę: „Tai nutiko staigiai – lyg kažkas būtų paspaudęs kokį mygtuką. Nėra jokių garantijų, kad gyvensi ilgai. Nereikia atidėlioti to, kas padarytų tave laimingą. Ir būtent kiti žmonės suteikia prasmę tavo gyvenimui.“
Kartu su rimtais pamąstymais apie karjerą ir darbą bei migraciją iš miestų į priemiesčius pandemija paskatino ir kultūrinį poslinkį miegamuosiuose.
„Gal noriu pasimylėti ir su kitais žmonėmis, – tikino A.Moors. – Kodėl aklai tikiu šiomis nerašytomis taisyklėmis? Juk jos diktuoja ir monogamiją, ir tai, kaip žmonės žiūri į savo lytinį gyvenimą.“
Tinai, 33-ejų produktų dizainerei iš Anglijos, 2020-ieji buvo nelengvi: „Patys sunkiausi metai, jei kalbame apie galimybes susipažinti su naujais žmonėmis. Bet tais metais aš kartu su savo ilgamečiu partneriu nutarėme išbandyti abipusę nemonogamiją.“
Ši pora, kuri visus savo nuotykius įrašo į jų bendrą „Excel“ lentelę, jau anksčiau mąstė apie santykių atvėrimą.
„Bet pandemija pakeitė mūsų rutiną. Nebevaikščiojome į biurą, tad pagaliau turėjome laiko susipažinti su naujais žmonėmis ir užmegzti su jais ryšį, – prisimena Tina. – Šeši karantino mėnesiai padėjo ir mano introvertui partneriui nebebijoti naujų pažinčių.“
Renkasi įvairias formas
CNM kultūra atsispindi ir miestiečių migracijoje į užmiestį – nauji draugai ir kaimynai bando nugalėti nuobodulį jaudinančiomis kalbomis apie svingerius, o priemiesčiuose sklinda gandai, kad sutuoktinių norą užmegzti ryšius su kitais žmonėmis gali išduoti įvairūs slapti ženklai, pavyzdžiui, du raudoni krėslai verandoje arba ananasai, simbolizuojantys svetingumą.
CNM nagrinėjantys sekso tyrėjai neseniai iškėlė hipotezę, kad nemonogamijos noras galimai yra santykių orientacija ar net asmens seksualinės orientacijos dalis.
Anot A.Moors, norint sukurti išsamesnį seksualinės orientacijos apibrėžimą, galimai teks iškelti tokius klausimus: ar nenorite turėti jokių partnerių, ar norite emocinio bei seksualinio ryšio su vienu žmogumi, o gal norite atvirų santykių su keliais partneriais?“
Kaip tikino Z.Vrangalova, kaip ir su lytimi bei seksualine orientacija, santykių rūšys taip pat apima platų spektrą: „Pasaulis nėra tik juodas ir baltas, kad galėtum sakyti: „O, tu visiškai monogamiškas“ arba „Tu visiškai atviras“.
Tarp šių dviejų polių yra daugybė skirtingų poreikių.“
Vieni gali trokšti svingerių gyvenimo, o kiti – tiktai leidimo flirtuoti. „CNM yra lyg bufetas, kuriame gali rinktis, ką nori“, – teigė Z.Vrangalova.
Anot jos, poliamorija, kurią galiausiai priėmė ir Megan su Marty, yra daugiausia iššūkių kelianti forma, nes leidžia įsimylėti kitus žmones ir su jais pradėti romantinius santykius.
Paaiškinimai vaikams
Po jaudinančios pirmosios nakties Henry tapo antruoju Megan partneriu.
Dabar jis, Marty, Megan bei jųdviejų 7-mečiai dvyniai gyvena Kosta Rikoje – žinoma, skirtinguose namuose – po to, kai sutuoktiniai metė savo darbus, kad galėtų keliauti po pasaulį.
Kai poros vaikai buvo mažesni, jie mėgo vadinti Henry dėde.
Marty taip pat turi antrą partnerę, kuri nenori apie šiuos santykius kalbėti viešai.
Megan mano, jog poliamorija leido jai būti geresne motina, nes ji tapo šiltesniu žmogumi. Ji su Marty savo sūnui ir dukrai pateikė jų amžiui tinkantį savo netradicinės santykių struktūros paaiškinimą.
„Vienu metu, kai gyvenome Naujojoje Zelandijoje, Henry apie pusmetį buvo apsistojęs kartu su mumis. Vaikai žinojo, kad galiu būti jo arba tėčio miegamajame, – pasakojo moteris. – Mes kalbame apie tai, kad mama myli Henry ir tėtį, o tėtis myli mamą ir savo partnerę. Jie dar nežino, kad tai neįprasta.“
Megan sako, kad tai jos vaikams atrodo taip pat priimtina, kaip ir šeimos LGBTQ draugų santykiai.
Bręsta dideli pokyčiai?
Sąsajų tarp CNM ir LGBTQ bendruomenių yra daug. A.Moors įsitikinimu, kai 2015 m. JAV aukščiausiasis teismas įteisino tos pačios lyties asmenų santuokas, ėmė kisti nuostata, kad vyras ir žmona yra vienintelis deramas šeimos pagrindas: „Tai leido pradėti diskusijas apie skirtingas šeiminio gyvenimo transformacijas.“
Be to, remiantis tyrimais, palyginus su heteroseksualiais asmenimis, gėjų, lesbiečių ir biseksualios poros dažniau praktikuoja CNM.
Bet ryšys tarp CNM ir LGBTQ kovojant už santuokų įteisinimą nebuvo sureikšminamas.
Kaip tikina A.Moors, tai buvo sąmoningas nutylėjimas – dėl to, kad šio judėjimo pagrindinis tikslas buvo santuokos tarp tos pačios lyties asmenų įteisinimas, o ne santuokos konvencijų kritika.
2020 m. birželį liberalusis Masačusetso valstijos miestas Somervilis, esantis netoli Bostono, priėmė, kaip manoma, pirmąjį JAV savivaldos lygio potvarkį, kuriuo pripažįstami poliamoriški santykiai tarp trijų arba daugiau asmenų, suteikiant jiems tokias pat teises kaip ir susituokusioms monogamiškoms poroms.
Tokį pat sprendimą netrukus patvirtino ir du kaimyniniai Somervilio miestai: 2021 metų kovą poliamoriškus santykius įteisino Kembridžas, o tų pačių metų balandį – Arlingtonas.
Psichologijos mokslų daktaras, knygos „Pasakyk man, ko nori: mokslas apie seksualinius troškimus“ autorius Justinas Lehmilleris teigė, kad šie viešosios politikos žingsniai yra ankstyvas labai didelio visuomenės požiūrio ir nuomonės pasikeitimo rodiklis.
Patyrę nemažai baimių
Tačiau socialinė stigma išlieka. CNM bendruomenės nariai nerimauja, kad gali būti atstumti savo šeimų, gali sulaukti kritikos kaip tėvai arba net būti atleisti iš darbo, nes įstatymai vis dar nesaugo poliamoriškų asmenų nuo diskriminacijos.
Koe Creation užaugo Siatle su poliamoriškais tėvais 10-ajame dešimtmetyje.
„Mane užaugino gentis“, – tikino 31 metų aktyvistė. Namuose gyveno 5 žmonės, kuriuos ji laiko tėvais: biologiniai tėvai, jų partneriai bei kiti „tetos“ ir „dėdės“.
„Kuris nors visuomet man galėjo padėti išmokti naujų įgūdžių, kaskart atsirasdavo žmogus, galintis suteikti reikiamą patarimą“, – prisimena K.Creation.
Bet ji taip pat prisimena stresą, kurį patyrė mokykloje: „Man atrodė, kad kažką darau ne taip. Taip jaučiausi ne dėl savo elgesio ar dėl to, kokia buvau, o dėl savo šeimos.“
K.Creation bijojo, kad jos šeima neturi saugumo, kurį jaučia monogamiškos šeimos. Aktyvistė pamena, jog vaikų teisių apsauga jos aplinkoje buvo laikoma piktadaryste baiminantis, kad ši institucija neatsižvelgs į šeimos norus.
Pavydas ir malonumas
Pavydas taip pat kelia susirūpinimą tarp CNM bendruomenės narių. Su nemonogamiją praktikuojančiais klientais dirbantis sekso terapeutas Kelvinas Pace’as mano, kad giliai įsišakniję monogamijos papročiai atsiliepia ir nemonogamiškuose santykiuose: „Pavyzdžiui: „Tu man priklausai. Man priklauso tavo seksualumas. Man priklauso tavo meilė.“
Su tuo susidūrė ir Megan bei Marty. Kai Marty išėjo į pirmąjį pasimatymą, Megan jautėsi siaubingai: „Tarsi kažkas bandė išplėšti mano širdį.“
Kai kurie etapai buvo ypač sudėtingi. Ji ilgus mėnesius nebendraudavo su Henry, norėjo atsiriboti nuo Marty susidūrus su vedybinio gyvenimo sunkumais.
Savo santykių tipą jie vadina „virtuvine poliamorija“ – tai reikalauja partnerių bendravimo. Henry gyrė Marty, vadindamas jį mentoriumi ir geru pavyzdžiu. Bet vyrai neslepia, kad pasitaikė atvejis, kai jie net pusmetį nesikalbėjo, – reikėjo pailsėti vienam nuo kito.
Kiti patiria pavydo priešingybę – jaučia malonumą galvodami apie savo partnerių patiriamą pasitenkinimą.
O štai Joli ir Kenui Hamiltonams pavydas ir skatinimas nėra nesuderinami dalykai. Joli papasakojo apie vieną Keno pasimatymų. Tą kartą moteris jautė daug nerimo ir pykčio, tačiau vyrui grįžus namo Joli paprašė jo viską papasakoti, kol pati masturbavosi.
„Aš noriu pavydėti, nes mane tai jaudina“, – neslėpė moteris.
Galima teigti, kad CNM yra paprasčiausia evoliucijos dalis. Lygiai taip, kaip pelekai pavirto rankomis, kinta ir žmonių įsipareigojimo suvokimas siekiant prisitaikyti prie abejonių ir pokyčių eros. K.Hamiltonas tvirtino: „Monogamijos diktuojamų taisyklių nepaisymas tiktai sustiprino mūsų santuoką.“
Praėjusią vasarą jis tapo svarbiausiu ramsčiu savo žmonai, kai ji patyrė net keturis išsiskyrimus su moterimis. „Taip mokomės pasitikėti vienas kitu, dėl to mūsų ryšys tik stiprėja, – sutinka J.Hamilton. – Nevertiname savo santykių pagal tai, kiek jie tęsis. Savo santuoką vertiname atsižvelgdami į tai, kiek ji padeda mums augti ir keistis. O mes keičiamės nuolatos.“
Garsenybių porai santuoka nėra kalėjimas
Pirmosios įžymybės, tapusios nemonogamijos veidais, buvo JAV aktoriai bei dainininkai Willas ir Jada Pinkett Smithai (nuotr.) – pora, kurios 24 metus trukę santykiai žavėjo daugelį. Smithai pradėjo viešai kalbėti apie laikotarpį, kai jų santuokoje atsirado vietos nemonogamijai.
W.Smithas žurnalui „GQ“ pripažino, kad tradicinės santuokos spąstai vertė abu jaustis beviltiškai: „Mes vienas kitam suteikėme pasitikėjimą ir laisvę tikėdami, kad kiekvienas turi surasti tai, kas jam tinka. Mums santuoka negali tapti kalėjimu.“
Jųdviejų biseksuali dukra Willow Smith 2021 m. pripažino, kad taip pat yra poliamoriška: „Tai suteikia laisvę sukurti tokius santykius, kokių nori. Nereikėtų aklai pasitikėti monogamija vien todėl, kad aplinkiniai sako, jog taip turi būti.“
Jeigu Smithų atvirumas ir atrodė kaip netikėtas pokytis, jų išdėstytos mintys nebuvo naujos. Praktikuojantys nemonogamiją dažnai įvardija laisvę kaip pagrindinį tokių santykių privalumą: „Tai padeda išlikti laisvam pagarbiausiu būdu. Aš nenoriu riboti savo partnerio galimybių tirti jį supantį pasaulį, bet ir nenoriu, kad jis ribotų mane.“
Parengta pagal „Vogue“ inf.