Lietuvių ypač pamėgtame kurorte – tikri turistų karai: vietiniai lieja įtūžį, o atvykę atsikerta pinigais

2024 m. birželio 29 d. 07:20
Lrytas.lt
Lietuvių pamėgtame Maljorkos kurorte prasidėjo tikras turistų ir vietinių gyventojų konfliktas – pastarieji sako, kad jų gyvenamąją vietą kolonizuoja užsieniečiai, tuo tarpu į kurortą atvykę britai nevengia atrėžti, kad padeda vietos ekonomikai..
Daugiau nuotraukų (11)
Kurortas dažnai primena konflikto zoną – joje išklijuoti lipdukai su užrašais:, „Stop turizmui“ ir „Turistai eikite namo – jūs čia nepageidaujami“.
Maljorkoje atostogaujanti Zoe Kemp atmetė prieš turizmą nukreiptas demonstracijas, kaip „visiškai veidmainiškas“, rašo britų naujienų portalas „The Sun“.
„Jų išgyvenimas priklauso nuo turistų. Jei apsižvalgysite aplink, viskas paremta turistais, – aiškino ji. – Tokios vietos kaip Magalufas reklamuojamos kaip pigios atostogos su alkoholiu. Mes padedame ekonomikai.“
Magalufo kurortas yra vakarinėje Maljorkos pakrantėje, kuri iš turizmo gauna apie 40 proc. pajamų.
Nepaisant didžiulių pajamų iš turizmo, gegužės mėnesį 15 tūkst. žmonių šturmavo salos sostinę Palmą, šaipydamiesi iš lankytojų, kai šie pietavo restoranuose.
Praėjusią savaitę daugiau kaip 300 protestuotojų užblokavo „Instagram“ išgarsėjusią Calo des Moro įlanką salos pietuose, neleisdami užsieniečiams patekti į 130 pėdų smėlio ruožą.
Liepos 21 d. planuojama surengti mitingą keturiose pagrindinėse Balearų salose – Maljorkoje, Menorkoje, Ibizoje ir Formenteroje – kaip tik tuo metu, kai daugelis Jungtinės Karalystės mokyklų baigia vasaros atostogas.
25 metų britė Zoe tikino, kad pirmąją dešimties dienų atostogų naktį Magalufo mieste, garsėjančiame naktiniu gyvenimu, ji susidūrė su nemandagia padavėja.
„Atrodė, kad jai tiesiog nerūpėjome. Ji buvo nemandagi ir elgėsi su mumis taip, tarsi neturėtume čia būti. Atrodė, kad ji tiesiog nemėgsta anglų turistų, bet mes jam uždirbome pinigų“, – pyko turistė.
Ispanijoje plintančios demonstracijos prieš turizmą kelia grėsmę, kad vasarą į šalį norinčių atvykti poilsiautojų lauks chaosas. Protestuotojai laikraščiui „The Sun“ sakė, kad jų naujausia akcija yra tik pradžia, ir teigė, kad tęs savo kampaniją tol, kol poilsiautojai liks nuošalyje.
Plintantis judėjimas
Britų vasaros atostogas gali sugadinti ir Jungtinės Karalystės teritorijoje vykstantys protestai. Klimato aktyvistų grupė „Just Stop Oil“ pagrasino, kad atostogų piko metu protestai bus nukreipti į oro uostus.
Tai reiškia, kad dėl protestų skrydžiai į JK ir iš jos gali vėluoti ar net būti atšaukti. „Just Stop Oil“ visą mėnesį rinko lėšas savo kampanijai „Skrydžių nutraukimas“, kuri, jos nuomone, padarys pasaulį ekologiškesnį.
„The Sun“ žurnalistai išsiaiškino, kad tokios kampanijos planuojamos ne tik JK, bet ir Balearų ir Kanarų salose.
Čia aktyvistai planuoja sustabdyti salų veiklą didžiausio britų keliautojų sezono metu, visiškai uždarydami oro uostus.
Aktyvistai pyksta dėl būsto ir pragyvenimo kainų krizės ir kaltina masinį turizmą ir Ispanijos vyriausybę, leidžiančią viešbučių ir poilsio namų plėtrą.
Maljorkoje mitingus koordinuojančios aktyvistų grupės „SOS gyventojai“ atstovė spaudai Alicia Aguilo laikraščiui „The Sun“ sakė, kad šis judėjimas sparčiai plinta visoje Ispanijoje.
„Jis prasidėjo Kanarų salose. Dabar matau, kad žmonės pradeda mobilizuotis ir Ibizoje, – aiškino ji. – Tai tik pradžia. Mes tęsime, kol politikai panorės imtis pokyčių. Maljorką kolonizuoja užsieniečiai, o godūs vystytojai pavertė salas turistams skirtu pramogų parku.“
Anot A. Aguilo, kurorto vaikai neturi jokių galimybių tapti nepriklausomi, nes nuomos kainos gerokai viršija jų galimybes, net jei jie gauna vidutinį atlyginimą.
„Mes tampame vargšais darbininkais be paslaugų. Negalime leisti, kad kai kurių godumas pasmerktų mūsų vaikus emigruoti, kad jie galėtų oriai gyventi. Keliai, paplūdimiai, barai ir ligoninės yra prisotinti.
Atliekų tvarkymas yra katastrofiškas. Taršūs kruiziniai laivai yra puolimas, kuris daro įtaką Palmos oro kokybei“, – pyko aktivistė.
Masinis turizmas
Viena iš aktyvistų organizacijų „SOS gyventojai“ pardavinėja prieš turistus nukreiptą atributiką, lipdukus ir plakatus, kuriuos vietiniai gyventojai gali iškabinti visoje saloje.
Viename plakate, užkabintame ant kelių balkonų, pavaizduotas poilsiautojų su lagaminais siluetas, kurį vejasi kirviu ginkluota figūra, o ant jo užrašyta: „Miestas tiems, kurie jame gyvena. Ne tiems, kurie jame lankosi.“
Šią savaitę saloje apsilankę britai sako jau pastebėję vietinių gyventojų priešiškumą. 36 metų britė Sally Smith pyko dėl atkaklaus ir pikto vietinių gyventojų elgesio. Anot jo, jie netgi daužo daiktus ant stalo.
Tuo tarpu 44 m. Pal Kelly Butterworth pridūrė, kad Maljorkos rajone tikrai yra šiek tiek turistų, tačiau, jos teigimu, jie atnešame daug pinigų.
„Jei viskas užsidarytų, iš kur jie gautų pinigų?“, – rėžė ji.
Palmoje gyvenanti 32 metų amerikietė Jules Seo tikino, kad, palyginti su kitomis Europos šalimis, Maljorkos gyventojai turistams rodo didesnį priešiškumą.
„Atrodo, kad žmonės čia mažiau mandagūs, jie labai aštriai elgiasi su turistais.“, – aiškino J. Seo.
Ispanijos nacionalinio statistikos instituto duomenimis, Balearų salos praėjusiais metais buvo antras pagal turistų susidomėjimą Ispanijos regionas po žemyninės Katalonijos, į kurią atvyko 14,4 mln. poilsiautojų.
52 metų Palmos gyventojas Jose Mercaderis buvo priverstas palaikyti protestus, nors dirbdamas oro uosto bagažo tvarkytoju yra priklausomas nuo turizmo pramonės.
„Aš manau, kad protestai bus vis didesni ir išplis po visą Ispaniją. Kitur problemos yra dar didesnės nei čia, – tikino jis. – Neįmanoma nusipirkti namo, o nuoma labai brangi. Mano mama turi tik vieną kaimynę iš Maljorkos, visi kiti yra iš kitų šalių.“
„Prieš turistams atvykstant visi saloje turėjo namus ir žemės. Galbūt dirbti buvo sunkiau, bet gyventojai turėjo visus pagrindinius dalykus. Gyvenimas be turistų nebūtų pragaras“, – pridūrė J. Mercaderis
Jose sakė, kad vietiniai gyventojai taip pat pavargo nuo „nemandagių“ turistų, ir pridūrė, kad jis yra ypač nepatenkintas turistų manieromis.
Dideli nuomos mokesčiai
30-metė turgaus prekeivė Martina Salerno taip pat prisijungs prie demonstracijų, nors didžiąją dalį jos pardavimų sudaro lankytojų iš užsienio pardavimai.
„Šioje saloje tiek daug turistų. Neturime vietos nueiti į paplūdimius, nes ten per daug žmonių, – pyktį liejo ji. – Visi restoranai ir barai pilni turistų, dėl to kyla kainos, todėl vietiniai gyventojai negali sau to leisti.“
Anot jos, nuomos kainos regione yra labai didelės, todėl daug žmonių turi gyventi pas tėvus.
„Prieš dešimt metų už butą mokėjau 170 eurų per mėnesį, o dabar už kambarį bendrame bute moku 400 eurų“, – buto kainomis skundėsi M. Salerno
Nekilnojamojo turto kainos Maljorkoje per dešimt metų išaugo daugiau nei dvigubai.
Ketvirtadienį nekilnojamojo turto agentė Adela Kovacs klientams aprodė trijų miegamųjų butą Palmos centre, kuris įvertintas 4,9 mln. eurų.
Ji sakė, kad agentūra sulaukė susidomėjimo iš Anglijos, Vokietijos, Švedijos ir Rusijos, bet ne iš Maljorkos, nes vietiniai gyventojai niekada gyvenime negalėtų sau leisti įsigyti ką nors panašaus.
„Yra šeimų, kurios čia gyvena iš kartos į kartą, bet jos negali užlipti ant nekilnojamojo turto laiptų, – teigė prieš penkerius metus į salą emigravusi 41 metų velsietė Rhiannon Lewis. – Tai neteisinga. Manau, kad jie protestuos tol, kol vyriausybė ko nors imsis. Jei žmonės negali išlaikyti stogo virš galvos, jie nesiruošia pasiduoti.“
Kirtis vyriausybei
Tačiau nepaklusnūs britai neketina atsisakyti atostogų – 44 metų Philas Moody su šeima išvyko atostogų į Magalufą.
„Protestai mūsų neatbaidys, aš mielai čia gyvenčiau. Tiesą sakant, turiu planą čia persikelti“, – planus atskleidė britas.
Kai kurie salos gyventojai sako, kad aktyvistai kaltina ne tuos žmones.
43 m. Lory Lithriu, kuriam priklauso „El Gordito“ restoranas Magalufo pakrantėje, aiškino, kad aktyvistų keliamas klausimas yra svarbus, tačiau tikino, kad vietiniai gyventojai džiaugiasi turistų antplūdžiu.
„Protestuotojai kaltina anglus, bet problema yra ne jie. Kalta vyriausybė“, – pyko jis.
Tuo tarpu ledų pardavėjas Claudio Garlantas atskleidė, kad aštuoniasdešimt procentų jo verslo sudaro turistai.
„Aš nesutinku su vietiniais. Tai graži sala, bet be turizmo ji būtų tiesiog pilna ožkų“, – rėžė jis.
Paruošta pagal „The Sun“ inf.
MaljorkaIspanijaprotestai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.