Mažas gimstamumas – egzistencinė Azijos šalių problema: 2024-aisiais palikuonių turėtų ryžtis milijonu daugiau žmonių nei įprastai

2024 m. balandžio 28 d. 09:16
Jau daug metų Rytų Azijos šalyse gyventojų maldaujama susilaukti daugiau vaikų, nes gimstamumas čia katastrofiškai mažas. Tačiau šiais metais itin raginti netgi nereikia, nes į pagalbą atskubėjo Drakono Zodiako ženklas.
Daugiau nuotraukų (3)
Azijoje visi nori vaiko-drakono. Tai reiškia – gimusio Drakono metais, nes šis kinų Zodiako ženklas esą lemia sėkmingiausią gyvenimą. Vasarį prasidėjus Naujiesiems Mėnulio Drakono metams Azija artimiausiais mėnesiais tikisi kūdikių bumo.
Nuo Kinijos ir Taivano iki Japonijos ir Pietų Korėjos – šalių vyriausybės stengiasi įtikinti moteris turėti daugiau vaikų, nes mažas gimstamumas tampa egzistencine problema.
Prognozuojama, kad iki 2050 m. Kinija pritrūks rankų, reikalingų jos ekonomikai, orientuotai į gamybą, – šalis neteks net 200 mln. darbuotojų.
Pastangos žlunga – gimstamumas Kinijoje toliau mažėja. Bet 2024-aisiais laukiama pagausėjimo, nes daugybė žmonių nuoširdžiai tiki beveik dviejų tūkstantmečių senumo kinų astrologija. Ji teigia, kad drakonas yra palankiausias Zodiako gyvūnas.
Laukia naujagimių bangos
Drakonas – vienintelė mitinė būtybė iš 12 kinų Zodiako ženklų, tad ji laikoma dieviška ir galinga. Daugelis tiki, kad vaikai, pasaulį išvydę Drakono metais, visą gyvenimą bus lydimi sėkmės ir laimingi.
Kiekvienam gyvūnui šioje sistemoje priskiriamos tam tikros savybės, ir kai kurie metai yra mažiau populiarūs. Pavyzdžiui, Tigro, nes jie pernelyg nuožmūs. Ožkos, nes jos pernelyg baikščios. Gyvatės, nes jos manipuliatyvios ir gudrios.
Kūdikių bumas būna ir Auksinės Kiaulės metais, bet jų reikia laukti dešimtmečiais. Pastarąjį kartą jie atėjo 2007-aisiais.
Sakoma, kad vaikai-auksinės kiaulės visą gyvenimą džiaugiasi komfortu ir turtais.
Vis dėlto niekas neprilygsta Drakono metams. Jie siejami su protu, pasitikėjimu ir ambicijomis. Kad vaikas gimtų laiku, poros renkasi apvaisinimą mėgintuvėlyje arba planuoja cezario pjūvio operacijas. Kartais net prašo gydytojų atidėti gimdymą.
Mokyklose mokinių skaičius padidėja tose klasėse, kur daugiausia vaikų-drakonų. Todėl dažnai prireikia papildomų klasių.
Manoma, jog šiais Drakono metais susilaukti palikuonių turėtų ryžtis milijonu daugiau žmonių nei įprastai.
Sekasi visai ne dėl ženklo
Vakariečiams tai gali skambėti kaip prietarai, bet Azijoje netgi valstybių vadovai pasisako šiuo klausimu.
Singapūro ministras pirmininkas Lee Hsien Loongas oficialiai ragino piliečius savo šeimas papildyti „mažuoju drakonu“.
Šis prietaras nėra visiškai nepagrįstas. Remiantis 2019 m. atliktu tyrimu, kuriame buvo naudojami Kinijos duomenys, gimusieji Drakono metais dažniau gaudavo aukštesnius stojamųjų egzaminų į universitetus balus ir įgydavo aukštąjį išsilavinimą. Studijoje tirtos mergaitės pasižymėjo aukštesniu ūgiu.
Tačiau išvadose teigiama, kad priežastys neturi nieko bendro su žvaigždėmis.
Lemiamas veiksnys – didesnės tėvų investicijos į savo vaikus laiko ir pinigų prasme.
„Žmonės mano, kad drakoniukai yra ypatingi, ir visiems norisi turėti ypatingų vaikų. Susilaukę jų būtent tais metais į juos investuoja ir iš jų tikisi daugiau. Dėl to jiems labiau sekasi, o šis ciklas kartojasi, – sakė Luizianos valstijos universiteto ekonomikos profesorius ir vienas tyrimo autorių Naci Mocanas. – Todėl tai tęsiasi šimtmečius ir per kartų kartas.“
Pataria, kada pastoti
Kinijoje, kur Naujieji metai pagal Mėnulio kalendorių yra svarbiausia metų šventė, valdžios institucijos tikisi, kad šis senas tikėjimas paskatins reikiamą gimstamumo augimą.
Ligoninės visoje Kinijoje išsiuntinėjo tvarkaraščius ir patarimus, kuriuose poroms nurodoma, kada pastoti, kad susilauktų kūdikio-drakono.
„Paskubėkite ir pasinaudokite šiais keliais mėnesiais, kad moksliškai pasiruoštumėte kūdikiui“, – rašoma viename pranešime iš Huantai motinystės ir vaikų sveikatos priežiūros ligoninės Šandongo provincijoje.
Nacionalinės sveikatos ir šeimos planavimo komisijos patarėjas Zhai Zhenwu Kinijos leidiniui „Times Finance“ sakė, kad dėl labai aiškių Kinijos piliečių astrologinių pageidavimų yra vilties, jog šiais metais gimstamumas bus didesnis.
Antroji pagal dydį pasaulio ekonomika atsidūrė ties gyventojų skaičiaus krizės riba, kurią sukėlė dešimtmečius trukęs šeimų skaičiaus ribojimas.
Nors Kinija sušvelnino kontrolę, kai 2021 metais visoms susituokusioms poroms pradėta leisti turėti tris vaikus, ir pasiūlė subsidijas bei paskatas, jaunesnės kartos vengia santuokos ir vaikų.
2023 m. gimstamumas smuko jau septintus metus iš eilės – iki 9,02 mln. Šis skaičius yra maždaug perpus mažesnis nei 2017 m. Prognozuojama, kad tokiu tempu Kinijoje iš 1,4 mlrd. gyventojų 2100 metais liks vos daugiau nei pusė milijardo.
Pandemija padarė įtaką
2023-iaisiais Kinijoje įvyko 4,5 proc. daugiau santuokų nei prieš metus, lyg visi lauktų būtent Drakono metų vaikui gimdyti.
Kitas įdomus faktas buvo tai, kad pernai daugiau kinų nei įprastai kreipėsi į vaisingumo centrus. Kaip pasakojo Sherry Yang, padedanti kinėms važiuoti į vaisingumo centrus Kazachstane, viena pora norėjo susilaukti trijų drakoniukų. Jie atliko apvaisinimą mėgintuvėlyje ir rugpjūtį turėtų susilaukti trynukų.
Tačiau didžiąją dalį paklausos Sherry Yang aiškino pandemija, kuri buvo privertusi daugybę žmonių stabdyti savo gyvenimą.
„Trejus metus dėl sveikatos kodeksų ir taisyklių buvo per daug vargo lauktis vaikų“, – sakė Sherry Yang turėdama galvoje griežtus Kinijos „nulinio COVID-19“ apribojimus, pagal kuriuos gyventojų sveikata ir buvimo vieta buvo stebima jų telefonais.
Daugiau darbo aiškiaregei
Viltys dėl naujagimių bumo Drakono metais panašios ir kitose Azijos šalyse.
Teresa Tan turi kompaniją, kuri rūpinasi motinomis ir vaikais iš karto po gimdymo. Iki pat rugsėjo Singapūre ir Malaizijoje jos grafikas užpildytas 40 proc. labiau nei praėjusiais metais: „Poveikis neabejotinai juntamas.“
Taivano sostinės Taibėjaus priežiūros po gimdymo centre „Infacix“ dirbanti Cathy Tsai sakė, kad prieš kelis mėnesius klientės pradėjo rezervuoti kambarius jau nuo septynių ar aštuonių nėštumo savaičių. Nors įprastai moterys neskuba ir sulaukia maždaug 12 nėštumo savaitės.
Garsioji Honkongo aiškiaregė Mak Ling-ling pasakojo, kad šiais metais ją taip pat pasiekė daugiau užklausų apie vaikų gimdymą, tarp jų ir iš įžymybių, kurių nenorėjo įvardyti.
„Visi šiek tiek skuba norėdami susilaukti kūdikio-drakono, – sakė aiškiaregė. – Zodiakas vis dar daro didelę įtaką kinų gimstamumui, tačiau dabartinė problema yra prasta ekonomikos situacija.“
Iš tiesų ekonomika gimstamumą lemia labiau nei Zodiakas.
Dramatiško kūdikių bumo tikėtis neįmanoma, jei neatsigaus lėtėjanti Kinijos ekonomika ir šalyje neįvyks rimtų permainų.
Mokslininkai dėsto skirtingas nuomones
„Tyrimai rodo, kad gimdymas pagal Zodiako kalendorių daro įtaką žmonių sprendimui, kada susilaukti vaiko, bet ne atžalų skaičiui. Todėl tai negali išspręsti mažo gimstamumo problemos“, – sakė Singapūro nacionalinio Lee Kuan Yew universiteto mokslininkė Poh Lin Tan.
Pekine dirbantis demografas Huang Wenzhengas teigė, kad Kinijos politikai veikia neambicingai: „Šalyje nėra didelių paskatų nacionaliniu lygmeniu. Vietos valdžios institucijos suteikia subsidijas, bet tai mažos pinigų sumos, kurios neduoda apčiuopiamos naudos.“
Vis dėlto senų įsitikinimų, susijusių su astrologija, atsikratyti sunku. Net Memfio universiteto ekonomistas Yu Hanas, kuris dirbo prie 2019 m. tyrimo, siejančio tėvų lūkesčius ir vaikų-drakonų pasiekimus, norėtų susilaukti vaiko būtent šiais metais.
Yu Hanas šiek tiek šališkas, nes pats gimė Drakono metais ir prisimena, kad augdamas jautėsi kiek ypatingas: „Tiesiog manau, kad šaunu turėti vaiką-drakoną, ypač jei tėvas taip pat yra drakonas.“
Parengta pagal „Washington Post“ inf.
KinijaTaivanasdrakonai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.