Narkotikų karteliuose plinta nauja narkotikų rūšis: tai galvos skausmas ir J. Bidenui

2023 m. rugpjūčio 5 d. 21:44
Narkotikų prekeiviams fentanilis – pelningas verslas. Jų grupuotės, pavyzdžiui, Sinaloa kartelis Meksikoje, dabar prekybą grynuoju heroinu arba kokainu pakeitė fentaniliu.
Daugiau nuotraukų (4)
Tyrėjų teigimu, pagrindinės šio sintetinio narkotiko medžiagos pirmiausia gaunamos iš Kinijos.
Fentanilio pranašumas: gamyba daug pigesnė negu kokaino ar heroino, nes nereikia sodinti augalų plantacijų. Iš kelių saujų fentanilio, padidinus jo apimtį kitais kvaišalais, gatvės prekybai galima pagaminti dešimtis tūkstančių dozių.
Narkotikų kartelių laboratorijose kasmet pagaminama milijonai tablečių su fentaniliu. Jos labai panašios į žinomus Amerikos farmacijos gaminius: skausmo slopinimo priemonę „Percocet“ arba vaistą „Xanax“, kuris paprastai skiriamas nerimo ir baimės būsenoms slopinti.
„Apie 98 proc. visų piliulių, kurias JAV galima nusipirkti juodojoje rinkoje, suklastotos ir į jas įmaišyta fentanilio. Neįmanoma plika akimi nustatyti skirtumo su originalais“, – pažymėjo prokurorė iš Kalifornijos Lisa Botwinik.
Nelegaliai pagaminto fentanilio vis dažniau aptinkama ir kitose pasaulio dalyse, pavyzdžiui, Europoje.
Bet atrodo, jog jo populiarumas iki šiol pirmiausia yra amerikietiškas fenomenas, – dėl to, kad visų narkotikų rūšių vartojimo JAV lygis aukštas, ir dėl geografinio artumo su pagrindiniais Lotynų Amerikos šalių kvaišalų eksportuotojais.
Narkotikų prekybos karteliams 340 mln. gyventojų turinčios Jungtinės Valstijos – iki šiol neabejotinai didžiausia rinka, į kurią jie sutelkia savo jėgas.
Vaistai lengvai prieinami
Svarbus faktas, kad amerikiečiai visada greičiau griebiasi tablečių nei, pavyzdžiui, vokiečiai, kai reikia slopinti skausmą arba praskaidrinti nuotaiką. JAV jau daugelį metų stengiasi įveikti opiatų krizę, kurios tęsinys – fentanilio bumas.
Visai neseniai JAV buvo visiškai normalu, kad gydytojai gana laisvai skirdavo pacientams stiprių opiatų. Gamintojai, pavyzdžiui, farmacijos milžinas „Perdue“, labai prisidėjo prie šios problemos.
Bendrovė pateikė rinkai skausmą malšinantį preparatą „OxyContin“, kurį dar ir klaidinamai reklamavo, – esą priklausomybės nuo šio vaisto rizika mažesnė nei nuo kitų opiatų.
O pacientai, tapę priklausomi nuo preparato, ėjo nuo vieno gydytojo pas kitą, kad gautų vis daugiau „OxyContin“. Dabar tokiam apsipirkimui kelią užkerta politikai, naudodamiesi pacientų duomenų palyginimo sistemomis.
JAV federalinės valdžios institucijos uždraudė „OxyContin“, bendrovei „Perdue“ teko skelbti bankrotą. Savininkų Sacklerių šeima įsipareigojo sumokėti milijardines baudas.
Tačiau didžiulis daugelio amerikiečių poreikis vartoti nuskausminamuosius, nuotaikos gerinimo preparatus ar narkotikus niekur nedingo.
Košmaras Filadelfijoje
Liguistas potraukis prie kvaišalų paplitęs tiek JAV didmiesčiuose, tiek provincijoje. Jeigu dozė neskiriama pagal receptą, vaistais pasirūpinama nelegaliai ir greitai užkimbama už fentanilio. Viena didžiausių Amerikos narkotikų rinkų po atviru dangumi įsikūrusi šiaurinėje Filadelfijos dalyje.
„Kiladelfijoje“ (sudurtinis žodis iš „killer“ – žudikas ir Filadelfija), kaip šis miestas vadinamas, vidury dienos iš prekeivių galima įsigyti bet kokios rūšies kvaišalų. Čia klientai dažnai atvyksta iš toli.
4 kilometrų ilgio Kensingtono aveniu verslai jau seniai nutraukė savo veiklą. Namai apgriuvę, dažnai kaukia policijos sirenos ir aidi susišaudymai tarp konkuruojančių narkotikų prekeivių gaujų.
Kensingtono aveniu kadaise buvo filmuota įžymioji Holivudo juosta apie boksininką Rokį. Dabar kiekvieno namo įėjime sėdi arba guli išsekusios, nuo kvaišalų apsvaigusios būtybės, kelios svirduliuoja per gatvę.
Daugelis narkomanų yra benamiai, jie šildosi prie ugnies, užkurtos šiukšlių dėžėse. Tvyro sudeginto plastiko, išmatų ir šlapimo kvapai.
„Faktiškai nebėra nė vieno narkotiko, kurio sudėtyje nebūtų fentanilio. Tai pragariškas preparatas“, – teigė Meghan Cohen.
30-metė dar prieš keletą metų buvo priklausoma nuo kvaišalų, jais prekiavo, dėl vagystės sėdėjo kalėjime. Kol kas jai pavyko išsiveržti iš narkomanų, susibūrusių Kensingtono aveniu.
Moters įsteigta labdaros organizacija „The Grace Project“ kartą per savaitę narkomanus aprūpina maistu ir drabužiais.
Vis daugiau narkomanų, aiškina M.Cohen, vartoja ne heroiną, o miltelius, kuriuose yra ir fentanilio, – ne tik stipresnis poveikis, bet ir pigiau. Nedidelis fentanilio pakelis kainuoja 5, didelis – 10 dolerių. Pastarojo pakanka kelioms dozėms.
Būdama Kensingtono aveniu tarp narkomanų M.Cohen krepšyje visada turi naloksono. Šis nosies purškalas fentanilio perdozavimo atveju gali apsaugoti nuo mirties.
Jei šalia M.Cohen sukniumba koks nors narkomanas, ji nedelsdama papurškia jam į nosį naloksono. Tokiu būdu moteris su bendraminčiais išgelbėjo dešimčių narkomanų iš Kensingtono aveniu gyvybę. Anksčiau ir M.Cohen nekart taip buvo gelbėjama nuo perdozavimo. Bet kai kuriais atvejais nebepakanka ir šio medikamento.
Siekdamos sustiprinti fentanilio poveikį ir padidinti savo klientų priklausomybę nuo kvaišalų narkotikų gaujos dabar jau įmaišo ir ksilazino.
Šį nejautrai sukelti skirtą vaistą, narkomanų vadinamą „Tranq“, veterinarijos gydytojai naudoja arkliams ar galvijams. Perdozavusius fentanilio ir ksilazino mišinio dažnai gali išgelbėti tik dirbtinis kvėpavimas.
Pavartojus ksilazino gali atsiverti žaizdų, tose vietose ima nykti audiniai, kartais net tenka amputuoti galūnes.
Iššūkiai JAV vyriausybei
J.Bidenas ir jo Demokratų partija supranta, kad dėl fentanilio sukeltos krizės reikėtų kuo skubiau imtis priemonių.
Prezidentas nenori iki būsimos prezidento rinkimų kampanijos sudaryti įspūdžio, kad jo veiksmai, nukreipti prieš narkotikų prekeivių gaujas ar nusikaltėlius, nepakankamai ryžtingi.
Atremdamas respublikonų kritiką J.Bidenas pranešė apie bausmių sugriežtinimą narkotikų prekeiviams.
Be to, pažadėjo pasienyje sustiprinti konteinerių ir sunkvežimių kontrolę. O gyvybę galintį išgelbėti purškalą naloksoną imta pardavinėti visur be recepto.
JAV aktyviai grumiasi su narkomafija. Išskirtinis dėmesys nukreiptas į Amerikos kalėjime sėdinčio Meksikos narkotikų barono Joaquino Guzmano-El Chapo plačiai išsikerojusį patikėtinių, kurie toliau kontroliuoja Sinaloa kartelį, ratą.
Tačiau tikrai veiksmingai kovai su fentanilio gamyba ir kontrabanda per sieną amerikiečiams ypač reikalinga Kinijos ir Meksikos pagalba.
„Mes mažai bendradarbiaujame su Kinija“, – pareiškė Tarptautinės narkotikų prekybos ir teisėsaugos reikalų biuro atstovas Toddas Robinsonas per fentanilio sukeltos krizės nagrinėjimą Kongrese.
DEA vadovė A.Milgram aiškino: „Manome, kad Meksika privalo dėti daugiau pastangų.“
Kinijos ir Meksikos vyriausybės kratosi atsakomybės dėl šios problemos. Oficialusis Pekinas neseniai pareiškė, kad nėra jokios nelegalios prekybos fentaniliu tarp Kinijos ir Meksikos. Meksikiečiai taip pat pasipiktino Vašingtono kritika.
„Mes negaminame jokio fentanilio ir nevartojame jokio fentanilio“, – tvirtino Meksikos prezidentas Andresas Manuelis Lopezas Obradoras.
Jo požiūriu, fentanilis į JAV pirmiausia atkeliauja iš Kinijos, o Meksika – nebent tiktai tarpinė eksporto stotelė, jeigu iš viso tokia yra.
A.M.Lopezo Obradoro teigimu, jo šalis su tuo neturi nieko bendra, o su narkotikais kovojančią DEA Meksikos prezidentas kaltino užsiimant šnipinėjimu jo šalyje.
Vis dėlto spaudžiama J.Bideno vyriausybės Meksika galiausiai pritarė, kad pasienyje būtų sustiprintos karinės pajėgos.
Atsilygindami už tai amerikiečiai žada griežtesnius veiksmus dėl nelegalios prekybos šaunamaisiais ginklais Meksikos kryptimi.
Tik ar tai padės, sunku pasakyti. Meksikos prezidento nuomone, krizė dėl fentanilio pirmiausia yra visuomenės nuosmukio rezultatas. Gal tame yra dalis tiesos?
NarkotikaiJoe BidenasJAV
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.