Senovinė lentelė buvo perduota Irako kultūros ministrui Hassanui Nazimui per ceremoniją Vašingtone.
„Man tai reiškia savigarbos ir pasitikėjimo sugrąžinimą Irako visuomenei“, – sakė jis.
Nors labai nedidelis, šis senovinis artefaktas turi didžiulę kultūrinę ir istorinę vertę. Lentelėje matomas Gilgamešo epo, laikomo vienu seniausių literatūros kūrinių žmonijos istorijoje, fragmentas. Epas pasakoja apie legendinio šumerų valdovo Gilgamešo nemirtingumo paieškas.
„Tai pasakojimas, padaręs įtakos visoms didžiosioms monoteistinėms religijoms, jo pėdsakų palikta ir „Iliadoje“ bei „Odisėjoje“, – sakė Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO) vadovė Audrey Azoulay, pavadinusi šį epą „lobiu mūsų bendražmogiškumui“.
Ji pridūrė, kad lentelės sugrąžinimas į jos namus yra „svarbi tarptautinės bendrijos pergalė prieš paveldo niokotojus“.
„Pats jos sugrąžinimas yra epinio masto pasakojimas“, – sakė JAV generalinio prokuroro pavaduotojas Kennethas Polite'as.
Manoma, kad ši molinė lentelė su akadų kalba dantiraščiu užrašytu Gilgamešo epo fragmentu buvo pavogta iš muziejaus Irake 1991 metais, pirmojo Persijos įlankos karo metu.
Pasak K. Polite'o, 2001 metais lentelė pasirodė Didžiojoje Britanijoje.
2003 metais vienas amerikietis prekiautojas meno kūriniais įsigijo ją Londone iš jordaniečių šeimos ir nusiuntė lentelę į Jungtines Valstijas nedeklaravęs, koks tai daiktas.
2007 metais lentelė už 50 tūkst. JAV dolerių buvo parduota prekiautojams senoviniais daiktais pateikus suklastotą kilmės sertifikatą.
2014-aisiais lentelę už 1,67 mln. JAV dolerių įsigijo amatų parduotuvių tinklą „Hobby Lobby“ valdanti Greenų šeima – uolūs krikščionys, norėję eksponuoti ją Vašingtono Biblijos muziejuje, skirtame ankstyvajai krikščionybės istorijai.
2017 metais muziejaus kuratoriui kilo klausimų dėl lentelės kilmės ir jos dokumentų. Galiausiai 2019-aisiais ji buvo konfiskuota.
Irako kultūros ministerija paragino kitas organizacijas nuodugniai patikrinti visus artefaktus, kurių kilmė kelia klausimų, siekiant surasti kitas dingusias senovines vertybes.
„Raginame visus universitetus, muziejus, institutus ir senovinių daiktų kolekcininkus kovoti su neteisėta artefaktų kontrabanda ir taip parodyti, kad jiems rūpi, jog iš kilmės šalies neteisėtai išgabenti senoviniai daiktai būtų sugrąžinti“, – nurodė ministerija.
Liepą iš Jungtinių Valstijų į Iraką buvo grąžinta maždaug 17 tūkst. senovinių artefaktų, dauguma jų – šumerų civilizacijos laikotarpio.
Irako archeologinės vietovės ir muziejai buvo plėšiami ištisus dešimtmečius.