Manoma, kad ryškių spalvų geometrinių raštų mozaika, atidengta netoli Veronos esančiame Negraro di Valpoličelos priemiestyje, priklausė vienai vilai, kurios archeologai pradėjo ieškoti dar 1922 metais.
„Labai įspūdinga buvo pamatyti šią mozaiką dėl jos kokybės, gerai išsilaikiusių spalvų, pačios mozaikos išsilaikymo“, – naujienų agentūrai AFP sakė priemiesčio meras Roberto Grisonas.
Vietos gyventojai jau daug metų žinojo apie senovės romėnų paveldą jų vynuogynais garsėjančiame regione. Tyrimai ir prieš šimtmetį pradėti pradiniai kasinėjimai jiems leido suprasti, kas slepiasi po žemės sluoksniu. Teritorija, kurioje buvo surasta mozaika, nuo seno yra vadinama Vila, paaiškino R. Grisonas.
Tačiau iki šiol ten nepasitaikė jokių reikšmingų archeologinių radinių.
Pasak Veronos savivaldybės archeologo Gianni de Zuccato, tą akimirką, kai kasinėtojai giliai po žeme aptiko raudonos, rudos, pilkos ir baltos spalvų mozaikos plyteles, jis pasijuto „lyg įžengęs į laiko mašiną“.
„Tai buvo nuostabus jausmas – turiu prisipažinti, kad negalėjau išlikti abejingas“, – AFP sakė G. de Zuccato. Pasak jo, šios mozaikos buvo sukurtos maždaug 250–400 metais prieš Kristų.
„Pasijutau kaip vaikas po kelionės (laiku) atgal laiko mašina. Įsivaizdavau tą laikotarpį, tuos žmones, kurie ten buvo, kurie gyveno šioje pasislėpusioje ir išsilaikiusioje viloje“, – kalbėjo jis.
Pasak archeologo, manoma, kad pati vila turėtų užimti maždaug 300 kvadratinių metrų plotą.
„Bet mes taip pat aptikome ir kitų dalių, (vilos) aptarnavimui skirtų sričių; ten galėjo būti pastatų, kurių bendras plotas užima maždaug 1 000 kv. metrų, be to, dar yra žalieji plotai, sodas“, – sakė jis.
Dabar, pasak G. de Zuccato, tyrėjų tikslas – kuo daugiau paviešinti šią vilą, kad „ji būtų matoma visiems, kas tuo domisi“.
Ekspertai šiuo metu bando nustatyti vilos komplekso užimamą plotą.
„Rezultato greitai nesulauksime. Reikės didelių išteklių“, – nurodė Nigraro di Valpoličelos savivaldybė.