Pagalvojus apie milžiniškus moliūgus pirmiausia į galvą nešaus Belgijos pavadinimas, tačiau būtent šios šalies daržininkas pernai rudenį užaugino daugiau nei 1190 kilogramų sveriančią oranžinę daržovę.
Belgas 24-erių Mathias Willemijnsas pagerino didžiausio pasaulyje moliūgo rekordą ir teigė, kad šių augalų auginimas iš pradžių buvo „laisvalaikis, kurio nepavyko suvaldyti – jis išsikerojo“.
Dvejus iš trejų pastarųjų metų didžiausi pasaulio moliūgai buvo užauginti Europoje, o ne Amerikoje, iš kur šie augalai kilę.
„Europiečiams iš tikrųjų gerai sekasi. Lenkiuosi prieš juos“, – sakė Rod Ailande gyvenantis Ronas Wallace’as, 2006 metais tapęs pirmuoju sodininku, kurio moliūgas svėrė daugiau nei 680 kg.
Moliūgai geriausiai auga esant vėsesniems orams, todėl daugelis mano, jog JAV esantis Naujosios Anglijos regionas tam tobulai tinka. Čia moliūgai rugpjūtį pradeda pampti labai greitai: kas valandą jie pasunkėja iki 1 kg ir kasdien laistant milžinus prireikia beveik 400 litrų vandens.
„Moliūgėlis gali būti rutuliuko dydžio birželį, tačiau iki rugsėjo išpamps ir taps tikru milžinu“, – teigė Niujorko valstijos milžiniškų moliūgų augintojų asociacijos pirmininkas Andy Wolfas.
Beveik visus JAV moliūgus milžinus užaugina daržininkai mėgėjai. Šie žmonės pasiryžę išbandyti bet ką, kad laimėtų.
Antai kai kurie ūkininkai sukuria unikalius batus, kad nesuplūktų dirvos, kurioje auga daržovės. Aplinkui pripila trąšų ir prisodina grybų, kad moliūgai gautų kuo daugiau vandens ir maistingųjų medžiagų.
Kai kurių moliūgų čempionų sėklos aukcionuose vienetais parduodamos net už 1,5 tūkst. eurų.
Europoje moliūgų konkursai prasidėjo 2000 metais, kai į Vokietiją atvyko vienas entuziastingas šių augalų augintojas iš JAV. Netrukus Europoje išpopuliarėjo ir Helovinas. Tačiau kodėl europiečiams pavyko ne tik pavyti, bet ir pralenkti Amerikos daržininkus? Viena priežasčių – europiečiai naudoja šiltnamius.
Neretai sunkiausius moliūgus užauginantys europiečiai yra profesionalūs augalų tyrėjai ir turi priėjimą prie pažangiausių sodininkystės technologijų, kurios leidžia sukurti tobulas sąlygas augimui.
Priešingai, amerikiečiai viską daro lauke. Šiemet Naujosios Anglijos regione pavasaris buvo debesuotas ir moliūgai augo beveik perpus lėčiau nei įprastai.
Be to, JAV moliūgų augintojai visuomet nuogąstauja, ar pasivaišinti jų daržovėmis neatstraksės elniai ar kiti gyvūnai.
Sunkiausių moliūgų čempionatai nėra tokie reti, kaip galima pamanyti. Antai vien Niujorke rudenį vyksta mažiausiai šeši oficialūs konkursai, kuriuose laimėtojams žadamas kelių tūkstančių dolerių prizas.
Pernai pasaulio čempiono titulą pelnęs belgas M.Willemijnsas teigė, kad ir šiemet bandys užauginti sunkiausią moliūgą, tačiau nesitiki stebuklų.
„Nesitikiu pagerinti dar vieno pasaulio rekordo. Spėju, kad šiemet mano moliūgas svers vos 900 kg. Čempionatuose dalyvauju jau devynerius metus ir esu ne tik pasaulio, bet ir Belgijos rekordininkas“, – teigė M.Willemijnsas.
Belgas atskleidė, kad milžiniškų moliūgų dažniausiai žmonės nevalgo, nes juose per daug vandens ir mažai skonio: sėklos yra surenkamos, o minkštimas atiduodama gyvūnams.
Parengė Jonas Grinevičius