Olandas Arthuras Brandas – užkietėjęs meno seklys. Jis lengvai nepasiduoda. Seklys pasakoja, kad tiria du galimus scenarijus, kurie, anot jo, gali atvesti iki meno kūrinių vagių. Be to, vyras tikisi, kad ši byla pagaliau bus atskleista, nes į ją įsitrauks daugiau susidomėjusių žmonių, kuriuos vilioja piniginė premija.
Mat neseniai atlygio suma buvo padvigubinta: už naudingos informacijos, kuri padėtų surasti 13 meno kūrinių, suteikimą siūloma 10 mln. dolerių (8,8 mln. eurų).
Prizą įsteigė Isabellos Stewart Gardner muziejus, iš kurio šie kūriniai, kurių bendra vertė siekia 500 mln. dolerių (438,4 mln. eurų), prieš 27 metus buvo pavogti.
Tačiau šios įstaigos vadovų žodžiai rodo, kad jie, antraip nei seklys A.Brandas, jau pamažu praranda viltį susigrąžinti meno vertybes. Jie teigia, kad visos paieškos pasiekė aklavietę ir iš jos išėjimo neras net entuziastingasis olandas.
Dabar arba niekada
Apie 10 milijonų dolerių prizą muziejus pranešė šių metų gegužę. Bet toks dosnus apdovanojimas nebus siūlomas amžinai – tik iki šių metų pabaigos. Nuo 2018-ųjų vėl bus grįžtama prie 5 mln. dolerių pasiūlymo.
„Uždegtos visos žalios šviesos, – teigė A.Brandas, kurio ankstesni meno vagysčių tyrimai atvedė jį iki Ukrainos kariškių ir nacistinės Vokietijos suvenyrų kolekcininkų. – Jeigu žmonės negrąžins pavogtų skulptūrų ir paveikslų šįmet, to jau niekada neįvyks.“
Įspūdinga vagystė Bostono muziejuje buvo suplanuota labai paprastai, bet tiksliai. Du vyrai, persirengę policininkų uniformomis, pasakė pastato apsauginiams, jog atvyko reaguodami į iškvietimą, ir taip gavo leidimą įeiti.
Patekę į muziejaus vidų vagišiai antrankiais surakino du budinčius sargus ir uždarė juos rūsyje.
Tuomet nuėjo į muziejaus sales ir pasigriebė vertingiausius menininkų darbus: iš paveikslo rėmų išsipjovė Rembrandto, Johanneso Vermeerio, Edouard’o Manet ir kitų genijų kūrinius.
Tarp dingusių vertybių yra vienintelis žinomas Rembrandto nutapytas jūros peizažas „Kristus audroje Galilėjos jūroje“ bei šio dailininko „Juodai apsirengusi dama ir džentelmenas“. Taip pat E.Manet „Pas Tortoni“ bei J.Vermeerio „Koncertas“. Pastarasis dailininkas, kūręs XVII a., nutapė mažiau nei 40 paveikslų.
Pėdsakai visai pranyko
2015-aisiais Federalinis tyrimų biuras (FTB) pranešė, kad du pagrindiniai įtariamieji, Bostono nusikaltėliai, turintys ryšių su organizuotomis gaujomis, nebegyvi.
Tačiau meno kūriniai taip ir nebuvo surasti, o jų paieška – nenutraukta.
FTB agentai įtarė, kad visa kolekcija buvo perduota iš vienos organizuotų nusikaltėlių gaujos kitai, keliavo iš rankų į rankas per įvairias valstijas, tačiau pėdsakų iki galutinės jų stotelės nerasta iki šiol.
A.Brandas tikisi, kad klajones palengvins žmonės, kurie susivilios padidinta premija.
Pats meno seklys gali pasigirti rekordiniais laimėjimais: jis padėjo Vokietijos policijai surasti visą kolekciją meno kūrinių, tarp kurių buvo ir 2 bronzinės Adolfo Hitlerio skulptūros.
Jis taip pat padėjo surasti meno kūrinius, kurie buvo pavogti iš vieno Nyderlandų muziejaus, – aptiko juos Ukrainoje.
A.Brandas vadovauja Nyderlandų agentūrai, kuri padeda išsiaiškinti meno kūrinių kilmę ir gali patvirtinti jų autentiškumą.
Seklys numatė du kelius
Dabar A.Brandas pasinėręs į JAV muziejaus prarastų vertybių paieškas. Vienas iš dviejų kelių, kuriuo seklys bando eiti, veda į Nyderlandus.
Vienas olandas nusikaltėlis esą turėjo pavogtų meno kūrinių nuotraukas ir bandė juos parduoti Antverpene praėjusio amžiaus paskutinį dešimtmetį.
A.Brandas pats tų nuotraukų nėra regėjęs akyse, tačiau jo šaltiniai pasakojo, jog kadrai padaryti iškart po vagystės.
Jis tikisi sužinoti, iš kur olandas gavo tas nuotraukas, ir viliasi atsekti, kas jas padarė.
Kitas tyrimo kelias yra tas, kuriuo bandė sekti JAV teisėsauga, tačiau niekur nenuėjo. A.Brandas mano, kad buvęs Airijos respublikos armijos narys arba nariai gali turėti informacijos apie dingusius meno kūrinius.
Anthony Amore’as, Isabellos Stewart Gardner muziejaus apsaugos vadovas, sekliu nepasitiki.
„Niekada iki šiol nebuvo pateikta svarių įrodymų, kad meno kūriniai paliko Jungtinių Valstijų teritoriją,“ – sakė A.Amore’as.
Tikimybę atrasti meno kūrinius didina ne tik solidi premija, bet ir tai, jog žmogus, dabar turintis paveikslus, bus atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės.
Bylai, kuri pradėta daugiau nei prieš 20 metų, suėjo senatis, todėl vagys nebegali būti teisiami.
„Jeigu turėtumėte ką nors savo namuose, net pavogtą, ir kas nors jums pasiūlytų 10 milijonų dolerių, teisinį imunitetą ir anonimiškumą, ar susilaikytumėte? – provokuoja A.Brandtas, o išgirdęs klausimą, kaip pagal dešimtbalę sistemą galėtų įvertinti savo sėkmės tikimybę, jis nesikuklina. – Manau, kad 10 balų. Tačiau meno pasaulis nėra logiškas.“