Kinijos vyriausybė buvo priversta sureaguoti į pranešimus, kai zambietė Barbaros Akosua Aboagye socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalino istorija, kaip kinų mėsa esą atsiduria Zambijos parduotuvėse. Šiuo jos įrašu buvo pasidalinta 26 tūkst. kartų, o vėliau ši informacija pasiekė ir Afrikos žiniasklaidą.
B.A.Aboagye „Facebook“ ragino nepirkti jautienos, nes ji esą yra kinų lavonų mėsa. Pasak moters, Kinijos jautienos įmonės surenka žmonių lavonus, juos marinuoja, supakuoja į sūdytos jautienos skardines ir galiausiai produktą išsiunčia į Afrikos parduotuves.
Žiniasklaida elgėsi neatsakingai
Pietų Afrikos Respublikos portalai „Msanzi Live“ ir „Daily Post“ net buvo pradėję spėlioti, kad Kinija tariamai užsiėmė tokia prekyba, nes tokiu būdu siekė išspręsti per didelio gyventojų skaičiaus problemą.
Portalai taip pat svarstė, kad Kinija nebeturėjo, kur laidoti velionių, todėl nusprendė juos parduoti ir taip užsidirbti pinigų. Tokie žiniasklaidos svarstymai greitai sulaukė Kinijos atsako.
„Šiandien vietos laikraštis pradėjo atvirai skleisti gandus, kad Kinija žmonių mėsą pateikia kaip sūdytą jautieną ir ją parduoda Afrikoje“, – pareiškė Kinijos ambasadorius Zambijoje Yangas Youmingas.
„Tai yra piktybiškas šmeižtas ir reputacijos juodinimas, o tai mums nėra priimtina, – nurodė ambasadorius. – Mes išreiškiame pyktį ir smerkiame tokius veiksmus.“
Gina investicijas?
Kinija yra investavusi daug pinigų į Zambiją, ypač į šalies kalnakasybos pramonę. Tačiau neseniai įvykęs ekonominis nuosmukis Kinijoje sugebėjo paveikti ir Afrikos žemyną.
Dalis kalnakasių Zambijoje neteko darbo, nes pradėjo užsidarinėti kinų investuotojų gamyklos. Kai kurios Kinijos įmonės Zambijoje taip pat sulaukė kaltinimų dėl to, kad išnaudoja vietinius darbuotojus.
Abiejų šalių vyriausybės nuogąstavo, kad žalingi gandai – pavyzdžiui, apie eksportuojamą žmogieną – sukurs dar daugiau įtampos tarp zambiečių ir Kinijos verslininkų.
„Zambijos vyriausybė gailisi, kad pasklido šie gandai, nes tarp Zambijos ir Kinijos vyrauja šilti santykiai, – teigė Zambijos gynybos ministro pavaduotojas Christopheris Mulenga. – Mes pasirūpinsime, kad atitinkamos vyriausybės institucijos pradėtų tyrimus ir parengtų išsamų pranešimą dėl paskleistų gandų.“