Garsiajame Tutanchamono kape – nauji ir sensacingi radiniai

2016 m. kovo 17 d. 10:54
AFP, BNS, CNN ir lrytas.lt inf
Senoviniame Karalių slėnio nekropolyje netoli Luksoro esančiame faraono Tutanchamono kape archeologai beveik neabejoja rasiantys dar neaptiktų kriptų, nes skenavimas radaru parodė „90 proc. tikimybę“, kad ten yra dar dvi paslėptos patalpos, ketvirtadienį paskelbė Egipto senienų apsaugos ministras.
Daugiau nuotraukų (4)
Archeologai atliko kapo tyrimus geofiziniu radaru, tikėdamiesi rasti kriptų, kuriose, kaip skelbia kai kurios teorijos, gali būti palaidota karalienė Nefertitė – legendinė Senovės Egipto gražuolė ir Tutanchamono tėvo žmona, kurios mumija niekada nebuvo rasta.
Amžinoji Nefertitės paslaptis
Paslaptingas Nefertitės likimas ilgai nedavė pasauliui ramybės ir jau kelis dešimtmečius patys gabiausi archeologai svarstė, kas galėjo nutikti nuostabaus grožio Egiptą valdžiusiai karalienei.
Pasak britų archeologo Nicolaso Reeveso sukurtos teorijos, Nefertitė galėjo būti palaidota menėje, kuri glūdi iš karto už karaliaus Tutanchamono kapo. Be abejonės tokia hipotezė žaibiškai apskriejo visą pasaulį ir sukėlė aistringas diskusijas egiptologų gretose.
Be dviejų paslėptų patalpų radaras aptiko ir metalo bei organinių medžiagų, ketvirtadienį paskelbė teigė ministras Mamdouhas El-Damati.
Pasak ministro mėnesio pabaigoje yra ketinama dar kelis kartus kapą skenuoti radaru, kad būtų įmanoma nustatyti patalpų dydį ir sienų storį.
Lauks 100 proc. patvirtinimo
M.El-Damati nurodė, kad jokiu būdu negalima bus pradėti kasti iki kol nebus šimtu procentų įsitikinta, kad paslėptosios menės iš tiesų egzistuoja.
N.Reevesas ilgai analizavo pernai išspausdintas aukštos kokybės nuotraukas ir kapo sienose pastebėjo įskilimus, kurie galėjo reikšti, kad ten glūdi paslėpti tarpduriai.
Nuomonę, kad galima rasti paslėptų menių palaiko faktas, kad karaliaus Tutanchamono kapo dydis yra „mažesnis nei priimtinas“ turint galvoje, koks svarbus jis buvo asmuo.
N.Reevesas spėjo, kad keistas kapo dydis ir struktūra galėjo atsirasti dėl to, kad iš pradžių karalienei statyto kapo paskirtis galėjo pasikeisti, kai Tutanchamonas mirė būdamas vos 17 metų.
Atkaklūs archeologai
Nuo rugsėjo N.Reevesas ir jo komanda naudojo aukščiausio lygio technologijas ir šiaurinėje kapo sienojo ieškojo paslėpto tarpdurio, kuris vestų į dar neatrastas patalpas.
Istorikai teigė, kad karalienė Nefertitė kartu su savo vyru Amenhotepu IV Egiptą valdė XIV a. prieš Kristų. Tačiau po 12 metų valdymo karalienė pradingo. Kai kurie egiptologai tiki, kad Nefertitė pasikeitė vardą ir toliau valdė, o dar kiti mano, jog ji mirė.   Nefertitės kapo paieškos buvo ilgas ir sekinantis procesas, daugiausiai dėl to, kad archeologams reikia elgtis ypatingai atsargiai, kad nepažeistų ir nesugriautų istorinių vietų bei pastatų.
„Mes privalome rasti būdą apsaugoti Tutanchamono kapą, – spalį aiškino M.El-Damati. – Ar tai reiškia, kad kasimės į vidų iš viršaus, apačios ar šono? Kol kas mes to nežinome“.
Šimtmečio atradimas?
Karaliaus Tutanchamono kapą 1922 metais atrado Howardas Carteris. Nors Tutanchamonas buvo vienas mažiau svarbių faraonų, jo kapas archeologams ir įvairiems tyrėjams suteikė daugybę žinių apie gyvenimą senovės Egipte. Ši karaliaus laidojimo vieta vis dar laikoma mažiausiai žmonių paliestu kapu.
Tačiau tarp egiptologų sklando dar ir kitos teorijos, kas galėtų būti palaidotas paslaptingose užslėptose menėse. Kai kurie tyrėjai tiki, kad slaptose patalpose gali būti rasta Tutanchamono motina Kia arba kiti karališkosios šeimos nariai.
Tačiau jei paaiškės, kad buvo rastas Nefertitės kapas, tyrėjų nuomone šis atradimas būtų stulbinančiai svarbus pasauliui.
„Kai mes rasime Nefertitę, tai bus svarbesnis radinys, nei suradus patį karalių Tutanchamoną“, – tikino M.El-Damati.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.