Vištų fermose lietuvius kankinę darbdaviai gavo per nagus

2015 m. gruodžio 5 d. 20:08
Šešių lietuvių vergiškomis sąlygomis dirbusių vištų gaudytojais skundai buvo išklausyti. Iš Jungtinės Karalystės kompanijos, kurią lietuviai padavė į Aukščiausiąjį Teismą, buvo atimta licencija samdyti darbuotojus ir neleista išduoti naujos.
Daugiau nuotraukų (3)
Vis dėlto vergiškomis sąlygomis žmones vertę dirbti britai nusikaltimo savo veiksmuose neįžvelgia.
Jungtinės Karalystės Samdytojų licencijavimo agentūra (GLA), prižiūrinti ar darbuotojai neišnaudojami žemės ūkio sektoriuje, po lietuvių skundų atėmė įmonės „DJ Houghton Catching Services Ltd“ leidimą samdyti darbuotojus. Taip pat viešai ją pavadino „baisiausia visų laikų Jungtinės Karalystės įmone“.
Tačiau įmonės savininkai Darrelas Houghtonas ir Jacquelline Judge teikė paraišką agentūrai dėl naujos licencijos.
Kai ši nebuvo porai išduota, pora pateikė apeliaciją. Tačiau GLA apeliacinės institucijos lapkričio pabaigoje nutarė, kad licencija neišduota ne veltui ir patvirtino, kad paukščių gaudytojus samdanti įmonė naujo leidimo negaus.
Dėl išnaudojimo nesigaili
GLA atstovai teigė, kad poros pateikti įrodymai, kodėl leidimas iš jų atimtas neteisėtai, buvo „toli gražu nenuoširdūs ir nesąžiningi“.
„Jie parodė mažai arba išvis jokio supratimo, kokiomis sąlygomis išduodamos licencijos ir kokie yra jų pačių įsipareigojimai. Jų ( D. Houghtono ir J.Judge) įrodymai atspindėjo visišką nesuvokimą apie licencijos sąlygas arba jų pačių įvykdytus pažeidimus“, – kalbėjo apeliaciją svarstęs teisėjas.
Tokį GLA sprendimą pasveikino advokatė Shanta Martin, atstovaujanti šešis lietuvius byloje, iškeltoje Jungtinės Karalystės Aukščiausiame Teisme.
„Mūsų klientai prašo kompensacijos už neįprastai ilgas darbo valandas be adekvataus darbo užmokesčio. Taip pat už gyvenimą baisiomis sąlygomis ir siaubingą prižiūrėtojų, kurie dirbo Houghtonų įmonėje, elgesį“, – sakė Sh.Martin.
Lietuvių advokatė teigė, kad GLA žinojo apie Houghtonų nusižengimus ir pasielgė teisingai atimdama jų licenciją samdyti darbuotojus. Tačiau pažymėjo, kad užuot pripažinę savo sąmoningas klaidas, pora „kaltino visus, bet ne save“.
Pora neigė nelegaliai samdę lietuvius darbuotojus ar įdarbinę tarpininkus, kurie apgaule samdė ir ieškojo vištų gaudytojų iš Lietuvos. Tiesa, J.Judge vėliau pripažino, kad 2000-2012-aisiais mokėjo lietuviui Edikui Mankevičiui, kad šis ieškotų darbuotojų.
Badavo ir kentė baisias sąlygas
Dabar teisme teisybės ieškantys šeši lietuviai vištų fermose dirbo kartu su dar 24-iais žmonėmis. Jie buvo įdarbinti įmonėje „DJ Houghton Catching Services Ltd“, kuri tiekdavo fermoms vištų gaudymo paslaugas.
Visi lietuviai kentė nežmoniškas darbo sąlygas. Darbininkai buvo vežiojami į fermas visoje Jungtinėje Karalystėje, kurioje dirbdami petys į petį, beveik be jokių pertraukų praleisdavo po aštuonias valandas gaudydami vištas.
Lietuviai kentė prižiūrėtojų smurtą, gyveno prigrūstuose miegamuosiuose, nakvodavo su čiužiniuose besiveisiančiais parazitais ir kartais jausdavosi tokie alkani, kad darbe valgydavo žalius kiaušinius.
Darbininkų užmokestis dažnai buvo atimamas. Kaip pasakojo lietuviai, kartu su jais fermose dirbęs prižiūrėtojas E.Mankevičius užgauliodavo ir išnaudodavo darbininkus, pjudydavo juos koviniais šunimis ir grasindavo iškeldinti iš būsto, jei šie pasiskųsdavo.
 Darbo tempas buvo toks nežmoniškas, kad darbininkai kartais  ant savo čiužinių prisnūsdavo tik po keletą valandų. Daugiausiai miegodavo kelionių metu, kai būdavo vežami į kitą fermą gaudyti vištų.
 “Net nespėdavome grįžti atgal. Tačiau mes džiaugdavomės – galvojome, kad kuo daugiau pagausime vištų, tuo daugiau uždirbsime. Bet kas iš to, jeigu atlyginimą atimdavo?“ – pasakojo fermoje dirbęs lietuvis Stanislovas.
 Iš tautiečio vergovės Stanislovas vėliau pabėgo kartu su draugu. Gavę dalį užmokesčio jie spruko į jau surastą naują darbo vietą pas anglą ūkininką.
„Reikėjo pabėgti, o kaip kitaip? Jeigu nebūtume pabėgę, nebūtume gavę jokio užmokesčio. Dabar turiu gerą darbą. Čia atsivežiau ir savo šeimą. Praeities patirtis – nelabai džiugi. Bet ką padarysi“, – sakė Stanislovas.
E.Mankevičius gyvena Lietuvoje 
Lietuvį prižiūrėtoją E.Mankevičių „Lietuvos ryto“ žurnalistai šių metų rugsėjį surado Lietuvoje. Šį žmogų, kurį britai prašo surasti, „Lietuvos rytas“ aptiko netoli Gargždų.
 “Ar aš juos skriaudžiau? O kodėl jūs neklausiate, kiek lietuvių sulaukė mano pagalbos, kiek aš padėjau? To niekas nenori girdėti“, – susinervinęs žurnalistams tada kalbėjo E.Mankevičius.
E.Mankevičius tvirtino, kad tai, kas yra rašoma spaudoje ir ką kalba šeši nukentėję lietuviai, esą prasilenkia su tiesa. Jis žino ir tai, kad yra ieškomas Jungtinės Karalystės pareigūnų.
„Žinau, kad ten manęs ieško. Tačiau aš gyvenu Lietuvoje ir niekam netrukdau. Nesislapstau, juk štai ir jūs mane suradote“, – dėstė E.Mankevičius.
Tačiau pasiteiravus, ar kada nors bandė susisiekti su britų teisėsauga ir bent jau paprašyti paaiškinimų dėl viešai apie jį paskelbtos informacijos, E.Mankevičius ėmė karščiuotis: „Ne aš jų turiu ieškoti!
Parengė Jorūnė Kazlauskaitė 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.