Tualetus žymintys simboliai mums tokie įprasti, kad kasdien nė nesusimąstome, ką jie reiškia, iš kur kilę ir kaip juos mato užsieniečio akis.
Viešieji vyrų ir moterų tualetai buvo atskirti Industrinės revoliucijos metais. Tiesa, tuomet ant durų kabėdavo užrašai, nurodantys, kur kas turi eiti.
Simboliai, piešinėliai ir piktogramos atsirado vėliau, kaip universali nuoroda, kai XX a. prasidėjo aktyvus žmonių judėjimas iš vienos šalies į kitą ir ėmė plėtotis turizmas. Ženklai, simbolizuojantys moteris ir vyrus, buvo tam tikra universali kalba.
Dažniausiai pasaulyje sutinkamuose tualetų ženkleliuose vaizduojami vienspalviai žmogeliukai. Vis dėlto, vieningo šios kasdieną lankomos vietos žymėjimo pasaulyje nėra. Kiekviena kultūra turi skirtingus simbolius, o kavinėse ir baruose stengiamasi įėjimus papuošti kuo originaliau.
Vienur durų puošmena tampa meno kūriniai, žinomi fantastiniai veikėjai. Kitur reikiamas duris galima atskirti pagal seksualines užuominas ir subtiliai arba kaip tik - labai atvirai vaizduojamus lytinius organus.
Antropologai dažnai teigia, kad toks kasdienis dalykas, kaip tualeto žymėjimas atskleidžia daugiau, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio. Šiuose simboliuose gali būti užkoduota šalies kultūra, liaudies menas ir istorija.
Tarkime, Lenkijoje moterų tualeto durys žymimos apskritimo, o vyrų - trikampio ženklu. Manoma, kad toks žymėjimas pasirinktas pagal senas taro kortas, kuriose taip buvo žymimos lytis.
Labai dažnai visais simboliais piktinasi feministės, kurioms atrodo neteisinga, jog moterys visuomet vaizduojamos su sijonais. Dar labiau jas erzina paveikslėliai, kuriose išryškinami moterų apvalumai ar liemuo ir platus raumeningas vyrų torsas.
Subtilūs, provokuojantys, suprantami ir gluminantys - nuotraukose sudėti įdomiausi viešųjų tualetų simboliai.
Parengė Jorūnė Kazlauskaitė