178 pasaulio šalys buvo įvertintos atsižvelgiant į 12 socialinių, politinių ir ekonominių rodiklių, tarp kurių buvo demografinės problemos, pabėgėlių skaičius, protų nutekėjimas, netolygus ekonominis vystymasis, skurdo lygis, valstybės legitimumas, žmogaus teisės ir kiti kriterijai.
Sąrašo apačioje nebe pirmus metus liko stabiliausiomis ir stipriausiomis laikomos Skandinavijos valstybės ir Šveicarija. Lietuva reitinge užėmė 149 vietą ir pirmauja tarp kaimynių Baltijos valstybių Estijos (147 vieta) ir Latvijos (142 vieta).
Įdomu, kad Šiaurės Korėja, kuri laikoma despotiškiausia ir uždariausia valstybe, tarp 25 silpniausių valstybių nepateko. O JAV rezultatai buvo prastesni lyginant su 2013 m. ir reitinge ji pakilo į viršų.
Tiesa, visi reitingui naudoti duomenys surinkti 2013 metais, todėl dar teks palaukti, kol galėsime pamatyti, kaip Rusijos įsivežimas į Ukrainą paveikė abi valstybes.
Toliau pateikiama „Business Insider“ atlikta 25 pažeidžiamiausių ir nestabiliausių šalių apžvalga.
Kuo aukštesnė vieta reitinge- tuo nestabilesnė ir silpnesnė yra valstybė.
24-25. Liberija (lygus rezultatas su Mianmaru): maža šalis Afrikos vakariniame krante. Pastaraisiais metais Liberija po truputį pereina prie demokratijos ir mėgina atkurti valstybės infrastruktūrą, todėl kiek pagerino rodiklius. Šalis vis dar kovoja su pabėgėlių ir perkeltų asmenų problema, kurią sukėlė 14 metų trukęs ir 2003 m. pasibaigęs žiaurus civilinis karas.
24-25. Mianmaras: šalis, įsikūrusi pietryčių Azijoje, nuo praėjusių metų nestabiliausių šalių reitinge pakilo per dvi vietas aukštyn. Mianmaras yra viena iš blogiausiai mažumas saugančių valstybių pasaulyje, joje gyvenanti musulmonų rohingų atšaka gyvena neįtikėtinai sunkiomis sąlygomis. Mianmaro valdžia taip pat patiria legitimumo krizę, nes vyksta perėjimas nuo dešimtmečius trukusio karinės chuntos valdžios prie parlamentinės sistemos.
23. Eritėja: nedidelė valstybė Somalio pusiasalyje nuo praėjusių metų reitinge taip pat pakilo per dvi vietas. Nuo 1993 m., kai atsiskyrė nuo Etiopijos, šalis yra vadovaujama diktatoriaus. Eritrėjai buvo skirta ne viena JT Saugumo tarybos rezoliucija, kurioje buvo numatytos ekonominės ir karinės sankcijos, nes valdžia remia visame regione siautėjančias ginkluotas grupes.
22. Uganda: valstybės vadovai atsakingi už prastą šalies padėtį, demografinius sunkumus ir pabėgėlių problemą. Šalies viduje veikia daugybė sukilėlių judėjimų, kurie siekia nuversti prezidentą Yoweri Museveni, kuris pareigas eina nuo 1986 m. Žymiausia iš šių pasipriešinimo grupių yra Viešpaties pasipriešinimo armija, kurios vadovas yra Josephas Kony.
21. Burundis: nors ši valstybė pagerino savo padėtį ir peršoko per vieną vietą žemyn, ji vis dar paralyžiuojama problemų. Beveik 48 tūkst. Burundžio pabėgėlių gyvena Tanzanijoje ir apie 140 tūkst. žmonių turėjo būti perkelti šalies viduje dėl dešimtmetį trukusio pilietinio karo, kuris baigėsi 2005 m. Mažiau nei 2 procentai Burundžio gyventojų turi elektrą, 1 iš 5 suaugusiųjų serga AIDS ir tik pusė vaikų eina į mokyklą.
19-20. Etiopija (lygus rezultatas su Nigeriu): susiduria su dideliais demografiniais sunkumais. 64 proc. žmonių yra jaunesni nei 25 m. Šalyje yra vienas didžiausių vaikų mirtingumo rodiklių pasaulyje.
19-20. Nigeris: ši vakarų Afrikos valstybė taip pat susiduria su labai sunkiomis demografinėmis problemomis. Čia didžiulis gimstamumas: vienai moteriai tenka 7 vaikai. 68 proc. žmonių yra jaunesni nei 25 m. ir šalis yra septinta pagal vaikų mirtingumą pasaulyje. Nigeryje užsitęsęs nestabilumas dėl konfliktų persiliejančių per sienas su Libija, Maliu ir Nigerija. Čia taip pat aktyviai veikia Al-Qaedos teroristinė grupuotė.
18. Kenija: šalyje susidariusi sudėtinga demografinė situacija. Čia glaudžiasi virš 400 tūkst. pabėgėlių iš Somalio, dar dešimtys tūkstančių yra iš Pietų Sudano, Etiopijos ir Ugandos. Šalyje yra 40 proc. nedarbas. Taip pat auga džihadistų teroristinės grupuotės al Shabaab keliama grėsmė.
17. Nigerija: šalis kenčia dėl netolygaus ekonominio vystymosi, korupcijos, religinių įtampų, Boko Haram grupuotės teroristų ir brutalaus, nevaldomos teisėsaugos aparato. Daugiau nei 62 proc. Nigerijos žmonių gyvena dideliame skurde.
16. Bisau Gvinėja: šios mažos vakarų Afrikos valstybės klestėjimą stabdo politinių institucijų legitimumo trūkumas ir susipriešinęs politinis elitas. 2012 m. karinio perversmo metu buvo sustabdytas šalies konstitucijos galiojimas. Valstybė labai priklausoma nuo užsienio paramos. 69 proc. žmonių gyvena skurde,o vidutinė gyvenimo trukmė tėra 54 metai.
15. Sirija: Trejus metus trukęs pilietinis karas nusinešė 150 tūkst. šalies gyventojų gyvybių. Rodos, Sirijoje padėtis nuolat blogėja. Beveik 4,5 mln. žmonių buvo perkelti iš savo gyvenamosios vietos, 3 mln. žmonių pabėgo už šalies ribų. Sirijos saugumo aparatas vertinamas labai prastai dėl cheminių ginklų ir kasetinių bombų taikymo prieš civilius.
14. Dramblio Kaulo Krantas: Nuo 1999 m. ši vakarų Afrikos tauta išgyveno 2 pilietinius karus ir susidūrė su daug politinių sunkumų. Šalyje dirba tūkstančiai JT taikdarių ir Prancūzijos karių. Dramblio kaulo krantas prastai užtikrina mažumų grupių apsaugą, turi stipriai susiskaldžiusį politinį elitą ir be kitų šalių įsikišimo sunkiai tvarkosi kylančias problemas.
13. Irakas: nuo tada, kai JAV ginkluotosios pajėgos 2011 m. išvyko iš šalies, saugumo situacija ėmė prastėti. Intensyvus sektantizmas, karinio patronažo sistema ir neveiksminga vidaus politika lemia kritinę situaciją šalyje.
12. Gvinėja: gamta apdovanojo šalį gausiais turtais, bet iš jais pasinaudoti nepavyksta dėl politinio nestabilumo ir įsišaknijusios korupcijos. Šalyje veikusios chuntos ir perversmai atbaidė visus užsienio investuotojus, o politinė situacija iki šiol yra nepastovi.
11. Zimbabvė: didžiausios valstybės problemos - suskilusi ir despotiška politinė sistema ir nykstantis šalies legitimumas. Diktatorius Robertas Mugabe buvo vienintelis valstybės vadovas nuo pat 1980 m. Bendras vidaus produktas gyventojui per metus tėra 600 dolerių.
10. Pakistanas: šalyje susiduria su nemenkais iššūkiais. Beveik 1 mln. pakistaniečių buvo priverstinai perkelti, čia atkeliavo beveik 3 mln. pabėgėlių iš Afganistano, auga islamo veikia nepaklusni kariuomenė ir tęsiasi niekaip neišsprendžiami konfliktai su Indija dėl sienų.
9. Haitis: tai - vargingiausia Vakarų pusrutulio valstybė. 80 proc. jos gyventojų yra atsidūrę žemiau skurdo ribos. 2010 m. žemės drebėjimas sunaikino šalies infrastruktūrą ir nužudė beveik ketvirtadalį milijono gyventojų. Atsigauti Haičiui greitai nepavyko, nes 2012 m. šalį nusiaubė du uraganai. Haitis yra tranzitinis taškas kokaino pervežimo iš Pietų Amerikos į JAV ir Europą kelyje. Ši valstybė dar ir centrinis prekybos žmonėmis šaltinis.
8. Jemenas: viena vargingiausių Viduriniųjų Rytų valstybių - beveik 45% gyventojų yra žemiau skurdo ribos. Jemene ir jo laukinėse nekontroliuojamose dykumose veikia didelis Al-Qaedos padalinys, kuris, manoma, yra pagrindinis Vakarų pasaulyje vykdomų atakų organizatorius. Jemene intensyviai vykdoma prekyba žmonėmis.
7. Afganistanas: po daugiau nei dešimtmetį trukusios užsienio valstybių intervencijos ir JAV vykdytos šalies atstatymo programos, Afganistanas liko nuvargintas Talibano grėsmės ir viešųjų paslaugų trūkumo. Šalies saugumo aparatas yra silpnas, ją visuomet gynė užsienio pajėgos.
6. Čadas: šalyje vidutinė gyvenimo trukmė yra tik apie 49,5 metų – tai mažiausias skaičius pasaulyje. Čade visiškai neišvystyta infrastruktūra. Maža to, jai užkrauta 500 tūkst. pabėgėlių iš Sudano ir Centrinės Afrikos Respublikos našta.
5. Sudanas: nuo 2007 m. taikdariai siųsti Afrikos Sąjungos ir Jungtinių Tautų mėgina stabilizuoti besitęsiantį konfliktą Darfure. 2013 m. 16 taikos misijos dalyvių buvo nužudyti. Beveik 3 mln. šalies žmonių buvo perkelti, o šalies autokratinė ir karingai nusiteikusi valdžia nesiėmė nieko, kad sustabdytų intensyviai vykstančią prekybą žmonėmis.
4. Kongo Demokratinė Respublika: šalyje nuolatos vyravo nesantaika ir pilietinis karas. 1994 m. šalyje buvo pabėgėlių iš Ruandos ir Burundžio antplūdis. Kasmet šalyje dėl vykstančių konfliktų nužudomi dešimtys tūkstančių žmonių. Vidutiniškai Kongo gyventojas uždirba 400 dolerių, o 71 proc. gyvena žemiau skurdo ribos.
3. Centrinės Afrikos Respublika: praėjusiais metais šalies situacija vertinta geriau. Nuo to laiko, valstybėje vykstant perversmams ir etniniams - religiniams susipriešinimams, reitinge ji pakilo per 6 vietas. JT Saugumo Taryba vienbalsiai nutarė į šalį siųsti taikdarių misiją, nes bijo, kad šalyje vykstantis smurtas gali peraugti į genocidą. CAR turi beveik žemiausią saugumo aparato įvertinimą tarp visų šalių.
2. Somalis: šalis kentėjo dėl pilietinio karo ir 1991-2013 m. net neturėjo veikiančios valdžios. Vaikų mirtingumas čia siekia virš 10 proc., o vidutinė gyvenimo trukmė tėra 51,5 metų. Somalis tarp visų valstybių užima blogiausią poziciją vertinant pabėgėlių ir perkeltų žmonių faktorius.
1. Pietų Sudanas: pasaulio jauniausia ir silpniausia valstybė. Nuo nepriklausomybės paskelbimo 2011 m. besitęsiantis vidinis konfliktas 2013 m. peraugo į pilietinį karą. Daugiau nei milijonas žmonių kovų metu buvo perkelti, dar 250 tūkst. pabėgo į kaimynines šalis.