Nepaisant to, kad per pirmuosius trejus platesnio karo su Ukraina metus žuvo ir buvo sužeista daugiau kaip 800 tūkst. Rusijos karių, okupacinei kariuomenei vis dar pavyko išlaikyti ne mažiau kaip 600 tūkst. karių pajėgas Ukrainoje ir vakarų Rusijoje. Tai pakankamai žmonių, kad Rusijos lauko kariuomenė turėtų gyvybinį pranašumą prieš Ukrainos pajėgas visuose svarbiausiuose platesnio karo sektoriuose.
Tačiau tai nereiškia, kad Kremliui nėra sunku surinkti naujų karių. Bent viena desperatiška Rusijos vadovybė, 20-oji jungtinė ginkluotųjų pajėgų armija, suformavo šturmo grupes iš šlubuojančių sužeistųjų – įskaitant sužeistuosius, vaikštančius su ramentais, – ir pasiuntė jas į mūšį, kurio rezultatai, kaip galima nuspėti, buvo tragiški. Apie tai rašo „Forbes“ žurnalistas Davidas Axe'as.
Anot jo, prieš kelis mėnesius pasklido gandai, kad kai kurie rusų vadai įsako sužeistiems vyrams grįžti į mūšį. Bene pirmieji aiškūs „ramentų batalionų“ įrodymai pasirodė praėjusią savaitę socialiniuose tinkluose. Ukrainiečių dronas pastebėjo rusų puolamąją grupę, kurią daugiausia sudarė vyrai su ramentais, šlubčiojančią į pozicijas pulti ukrainiečių pozicijų aplink Pokrovską – miestą tvirtovę Rytų Ukrainoje, kuris šiuo metu yra Rusijos karo veiksmų rytuose židinys.
Bombas mėtantys bepiločiai orlaiviai greitai susidorojo su užpuolikais ir negailestingai juos išžudė, nepaisant jų sužeidimų ir akivaizdžiai riboto puolimo potencialo, rašo D. Axe'as.
Pasak žurnalisto, tai, kas iš pradžių galėjo atrodyti kaip anomalija – keistas gyvybių švaistymas, kurį galimai įsakė vienas žiaurus Rusijos vadas, – dabar atrodo labiau sisteminis reiškinys.
Antradienį rusų kareivis iš 20-osios jungtinės ginkluotųjų pajėgų armijos nufilmavo vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip sužeistieji pėsčiomis renkasi į puolimą miškuose, matyt, netoli Pokrovsko. „Žmogus misijai naudoja ramentus“, – kalbėjo karys vaizdo įraše. „Kas per nesąmonė?“ – klausė jis.
„Ramentų batalionų“ paplitimas bent viename Rusijos karo su Ukraina fronte paneigia didžiulį Rusijos pajėgų Ukrainoje dydį, rašo D. Axe'as: „Taip, Rytų ir Pietų Ukrainoje, taip pat aplink nedidelę kišenę, kurią ukrainiečių kariai užėmė ir laiko vakarinėje Rusijos Kursko srityje, yra 600 tūkst. rusų. Ne, ne visi iš tų 600 tūkst. karių yra tikrai tinkami kovai.“
Įtampa Kremliaus pajėgų sistemai tik didėja, nes plečiantis Ukrainos dronų korpusui ir Rusijai netekus 15 tūkst. kovinių mašinų, Rusijos vadai priversti sulaikyti nedidelį skaičių išlikusių modernių tankų ir kovos mašinų, o vietoj jų siųsti pėstininkus – pėsčiomis ir dažnai be didelės paramos.
Pėstininkų puolimai veikia, vertina „Forbes“: „Pavieniai kariai, išsibarstę nelygioje vietovėje, yra sunkesnis taikinys visur esantiems Ukrainos bepiločiams lėktuvams nei mechanizuotos grupės su dideliais, lengvai pastebimais tankais ir kovos mašinomis.“
Kiekvieną kartą, kai rusų pulkai bando pulti transporto priemonėmis, „rezultatas būna nulinis“, – apgailestavo vienas rusų tinklaraštininkas neseniai „WarTranslated“ išverstoje žinutėje. Tačiau „pėstininkai, padedami artilerijos ir bepiločių lėktuvų, lėtai, bet užtikrintai užima medžių liniją po medžių linijos“.
Tačiau pėstininkų kaina yra stulbinanti. Kasdienės rusų aukos išaugo, nes Rusijos doktrina evoliucionavo taip, kad pirmenybė teikiama pėstininkams, o ne transporto priemonėms. Pasak vyriausiojo Ukrainos vado generolo Oleksandro Syrskio, 2024 m. Rusija patyrė 434 tūkst. nuostolių, įskaitant 150 tūkst. žuvusiųjų. Tai daugiau žuvusių ir sužeistų Rusijos karių nei per ankstesnius dvejus metus kartu sudėjus.
Pasak Ukrainos prezidento Volodymiro Zelenskio, Ukrainos nuostoliai daug mažesni: 43 tūkst. žuvusiųjų ir 370 tūkst. sužeistųjų. Šie skaičiai apima visą Rusijos plataus masto invaziją, pradėtą 2022 m. vasario 24 d.
Puolimas pėstininkais, o ne transporto priemonėmis, išnaudoja Rusijos privalumą – gyvąją jėgą, tačiau rizikuoja šį privalumą iššvaistyti dėl palyginti kuklaus teritorinio prieaugio, kurį rusai užfiksavo per pastaruosius metus.
Žmonės yra atsinaujinantys ištekliai, bet ne greitai ir ne lengvai atsinaujinantys. Tai, kad vis daugiau rusų į mūšį žygiuoja su ramentais, yra aiškus ženklas, kad Kremlius savo žmogiškuosius išteklius išnaudoja greičiau, nei juos atnaujina.
Parengta pagal „Forbes“ inf.