Antradienį JAV vyriausybė apkaltino Sudano sukarintą grupuotę RSF vykdant genocidą Darfūre ir paskelbė sankcijas. Jungtinių Tautų (JT) duomenimis, tenykštis konfliktas tarp RSF ir de facto vadovo Abdelo Fattaho al-Burhano dalinių sukėlė didžiausią pasaulyje pabėgėlių bangą – dėl mūšių savo namus paliko per 12 mln. žmonių, pasitraukusių į kitus šalies regionus arba kaimynines valstybes.
„Tai, ką matome Sudane, yra genocidas“, – kalbėjo J. Kirby‘is. Padėtis ten esą iš esmės skiriasi nuo situacijos Gazos Ruože. „Nėra taip, kad Izraelio kariuomenės kareiviai kasdien atsibunda, padeda koją ant žemės ir sako: „Ei, eikime ir nužudykime keletą nekaltų0 žmonių, nes jie yra palestiniečiai“, – kalbėjo J. Kirby‘is.
Kartu jis pripažino, kad civilių aukų skaičius Gazos Ruože yra „nepriimtinai didelis“. J. Kirby‘is pridūrė: „Kokie pragaištingi bebūtų civiliniai nuostoliai ir žala infrastruktūrai, kokios žiaurios buvo kai kurios operacijos: jų negalima vadinti genocidu“.
Izraelio kariuomenės veiksmus Gazos Ruože užsienis vertina labai prieštaringai. Kadangi JAV karinėmis priemonėmis remia Izraelį, savo vyriausybę kritikuoja ir dalis amerikiečių. Priešininkai reikalauja nutraukti ginklų tiekimą šaliai.
Be kita ko, „Amnesty International“ pareiškė, kad Izraelis Gazos Ruože vykdė genocidą. Beveik 300 puslapių ataskaitoje žmogaus teisių organizacija gruodžio pradžioje teigė, kad Izraelio kariuomenė ten vykdė karo nusikaltimus ir sąmoningai sukėlė civilių gyventojų kančias ir sugriovimus. Izraelio vyriausybė atmetė ataskaitą kaip „visiškai neteisingą“.
Po beprecedentės „Hamas“ ir kitų ekstremistinių grupuočių atakos prieš Izraelį 2023 m. spalio 7 d., per kurią žuvo 1 200 žmonių ir apie 250 buvo pagrobti, Izraelis pradėjo plataus masto karinę operaciją Gazos Ruože. Nuo tada čia, palestiniečių duomenimis, žuvo per 45 900 žmonių ir daugiau kaip 109 200 buvo sužeisti. Nepriklausomai patikrinti šių duomenų nėra galimybės.