Dėl B. al-Assado, kuris kartu su savo mirusiu tėvu, buvusiu prezidentu Hafezu al-Assadu, buvo sudaręs glaudų aljansą su Maskva, nuvertimo kilo abejonių dėl Rusijos bazių – Hmeimimo oro pajėgų bazės Latakijoje ir Tartuso karinio jūrų laivyno bazės – ateities.
Penktadienį per palydovą nufilmuotoje medžiagoje matyti, kad Hmeimimo bazėje stovi mažiausiai du lėktuvai „Antonov AN-124“, vieni didžiausių pasaulyje krovininių lėktuvų, su atidarytais nosies kūgiais, kurie, matyt, ruošėsi krauti krovinius.
Šeštadienį bent vienas krovininis lėktuvas iš skrido į Libiją, sakė prie bazės stovintis Sirijos saugumo pareigūnas.
Sirijos kariniai ir saugumo šaltiniai, palaikantys ryšius su rusais, agentūrai „Reuters“ sakė, kad Maskva atitraukia savo pajėgas nuo fronto linijų ir išveda dalį sunkiosios įrangos bei aukšto rango Sirijos karininkus.
Tačiau šaltiniai, kalbėję su anonimiškumo sąlyga teigė, kad Rusija nesitraukia iš savo dviejų pagrindinių bazių ir šiuo metu neketina to daryti.
Į Maskvą siunčiama atgal tam tikra įranga, taip pat labai aukšto rango B. al-Assado kariuomenės karininkai, tačiau šiuo metu siekiama persigrupuoti ir perskirstyti pajėgas, atsižvelgiant į įvykius vietoje, „Reuters“ sakė aukštas Sirijos kariuomenės karininkas, palaikantis ryšius su Rusijos kariuomene.
Naujajai laikinajai administracijai artimas aukšto rango sukilėlių pareigūnas sakė „Reuters“, kad klausimas dėl Rusijos kariuomenės buvimo Sirijoje ir ankstesnių B. al-Assado vyriausybės ir Maskvos susitarimų nebuvo svarstomas.
„Tai būsimų derybų klausimas, o galutinį žodį tars Sirijos žmonės“, – sakė pareigūnas ir pridūrė, kad Maskva sukūrė ryšių kanalus.
„Mūsų pajėgos dabar taip pat yra netoli Rusijos bazių Latakijoje“, – pridūrė jis, nepateikdamas detalių.
Kremlius yra sakęs, kad Rusija dėl bazių tariasi su naujaisiais Sirijos valdovais.
Rusijos šaltinis, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga, sakė, kad diskusijos su naujaisiais Sirijos valdovais vyksta ir Rusija nesitraukia iš savo bazių.
Agentūrai „Reuters“ nepavyko iš karto išsiaiškinti, kaip Sirijos sukilėlių lyderis Ahmadas al-Sharaa, geriau žinomas kaip Abu Mohammedas al-Golani, mato ilgalaikę Rusijos bazių ateitį.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, kurio 2015 m. intervencija į Sirijos pilietinį karą padėjo palaikyti B. al-Assadą, kai Vakarai ragino jį nuversti, suteikė B. al-Assadui prieglobstį Rusijoje po to, kai sekmadienį Maskva padėjo jam pabėgti.
Rusijos bazės
Maskva remia Siriją nuo Šaltojo karo pradžios ir 1944 m. pripažino jos nepriklausomybę, kai Damaskas siekė atsikratyti Prancūzijos kolonijinio valdymo. Vakarai ilgą laiką laikė Siriją Sovietų Sąjungos satelite.
Bazės Sirijoje yra neatsiejama Rusijos pasaulinės karinės veiklos dalis: Tartuso karinio jūrų laivyno bazė yra vienintelis Rusijos remonto ir aprūpinimo centras Viduržemio jūroje, o Hmeimimas yra pagrindinis karinės ir samdinių veiklos Afrikoje etapas.
Pasak Sirijos karinių ir Vakarų žvalgybos šaltinių, Rusija taip pat turi pasiklausymo postų Sirijoje, kurie veikė kartu su Sirijos signalų stotimis.
Tartuso objektas įkurtas 1971 m., o Rusijai įsikišus į pilietinį karą, kad padėtų B. al-Assadui, 2017 m. Maskvai buvo suteikta neatlygintina 49 metų nuoma.
Stambule dirbantis geopolitikos analitikas Yorukas Isikas, vadovaujantis portalui „Bosphorus Observer“, sakė, kad Rusija tikriausiai siunčia krovininius lėktuvus iš Sirijos per Kaukazą, o tada į Al Chadimo oro bazę Libijoje.
Greitkelyje, jungiančiame Hmeimimo oro pajėgų bazę su baze Tartuse, buvo matyti Rusijos pėstininkų kovos mašinų ir logistikos transporto priemonių kolona, važiuojanti oro pajėgų bazės link, sakė „Reuters“ žurnalistas.
Konvojus sustojo dėl vienos iš transporto priemonių gedimo, o kariai stovėjo prie transporto priemonių ir stengėsi pašalinti gedimą.
„Nesvarbu, ar tai būtų Rusijos, Irano, ar ankstesnė vyriausybė, kuri mus engė ir atėmė iš mūsų teises... mes nenorime jokios Rusijos, Irano ar bet kokios kitos užsienio intervencijos“, – „Reuters“ sakė Ali Halloumas, kilęs iš Latakijos ir gyvenantis Džabloje.
Hmeimimo bazėje „Reuters“ matė įprastai po bazę vaikštinėjančius rusų karius ir angaruose stovinčius reaktyvinius lėktuvus.
Gruodžio 9 d. „Planet Labs“ padarytose palydovinėse nuotraukose matyti mažiausiai trys Rusijos Viduržemio jūros laivyno laivai – dvi valdomų raketų fregatos ir naftos laivas – prisišvartavę maždaug už 13 km į šiaurės vakarus nuo Tartuso.