Paskutinės B. al-Assado valandos Sirijoje: desperacija, apgavystės ir gėdingas pabėgimas

2024 m. gruodžio 16 d. 18:16
Lrytas.lt
Basharas al-Asadas beveik niekam nesakė apie savo planus bėgti iš Sirijos, kai tapo aišku, kad jo režimas žlunga. Vietoj to padėjėjai, pareigūnai ir net giminaičiai buvo apgaudinėjami arba laikomi nežinioje, pranešė agentūra „Reuters“, remdamasi daugiau nei dešimčia žmonių, žinančių apie šiuos įvykius.
Daugiau nuotraukų (12)
Likus kelioms valandoms iki pabėgimo į Maskvą B. al-Assadas gruodžio 7 d. Gynybos ministerijoje vykusiame maždaug 30 kariuomenės ir saugumo vadovų susitikime patikino, kad Rusijos karinė parama jau pakeliui, ir paragino sausumos pajėgas išsilaikyti, teigė vienas iš vadų, dalyvavusių susitikime ir pageidavusių anonimiškumo, kad galėtų papasakoti apie pasitarimą.
Ne ką daugiau apie tikrąją situaciją informuoti buvo ir civiliai darbuotojai.
B. al-Assadas praėjusį šeštadienį baigęs darbą savo prezidento biuro vadovui pasakė, kad eina namo, bet vietoj to išvyko į oro uostą, teigė jo artimiausios aplinkos padėjėjas.
Jis taip pat paskambino savo patarėjai žiniasklaidos klausimais Buthainai Shaaban ir paprašė, kad ji atvyktų pas jį į namus ir parašytų jam kalbą, sakė padėjėjas. Atvykusi ji pamatė, kad ten niekas neateina.
„B. al-Assadas net nepadarė paskutinio pasisakymo. Jis net nesutelkė savo karių“, – sakė regioninio analitinio centro „Arabų reformų iniciatyva“ vykdomasis direktorius Nadimas Houri. „Jis leido savo šalininkams patiems susidurti su savo likimu“, – paaiškino jis.
Agentūrai „Reuters“ nepavyko susisiekti su B. al-Assadu Maskvoje, kur jam suteiktas politinis prieglobstis. Interviu su 14 žmonių, susipažinusių su paskutinėmis jo valdymo dienomis ir valandomis, parodė, kad lyderis ieškojo pagalbos iš išorės, kad pratęstų savo 24 metus trukusį valdymą, o po to pasitelkė apgaulę ir paslaptį, kad ankstyvą sekmadienio rytą suplanuotų savo pasitraukimą iš Sirijos.
Dauguma šaltinių, tarp kurių yra buvusio prezidento artimiausios aplinkos padėjėjai, regiono diplomatai ir saugumo šaltiniai bei aukšto rango Irano pareigūnai, prašė neviešinti jų vardų, kad galėtų laisvai kalbėti apie slaptus dalykus.
Pasak trijų padėjėjų, B. al-Assadas apie savo pasitraukimo planą net neinformavo savo jaunesniojo brolio Mahero, elitinės armijos 4-osios šarvuotosios divizijos vado. Maheras sraigtasparniu išskrido į Iraką, o paskui į Rusiją, sakė vienas iš žmonių.
Pasak vieno Sirijos padėjėjo ir Libano saugumo pareigūno, B. al-Assado pusbroliai iš motinos pusės Ehabas ir Eyadas Makhloufai taip pat buvo palikti, kai Damaskas atiteko sukilėliams. Pora bandė pabėgti automobiliu į Libaną, tačiau pakeliui buvo užklupti sukilėlių, kurie nušovė Ehabą ir sužeidė Eyadą, sakė jie. Oficialaus patvirtinimo apie mirtį nebuvo.
Pats B. al-Assadas sekmadienį, gruodžio 8 d., iš Damasko pabėgo lėktuvu, skrisdamas pasislėpęs nuo radarų ir išjungęs lėktuvo atsakiklį, sakė du regiono diplomatai, išvengdamas sostinę šturmuojančių sukilėlių gniaužtų. Dramatiškas pasitraukimas užbaigė 24 metus trukusį jo valdymą ir pusę amžiaus trukusią nepertraukiamą jo šeimos valdžią bei staiga sustabdė 13 metų trukusį pilietinį karą.
Jis išskrido į Rusijos Hmeimimo oro bazę Sirijos pakrantės mieste Latakijoje, o iš ten – į Maskvą.
Pasak trijų buvusių artimiausių B. al-Assado padėjėjų ir vieno aukšto rango regiono pareigūno, artimiausi B. al-Assado šeimos nariai – žmona Asma ir trys vaikai – jau laukė jo Rusijos sostinėje.
Sukilėlių ir piliečių, kurie po jo skrydžio suplūdo į prezidentinį kompleksą, nufilmuoti ir socialinėje žiniasklaidoje paskelbti vaizdo įrašai iš B. al-Assado namų leidžia manyti, kad jis skubiai išvyko: juose matyti ant viryklės paliktas virtas maistas ir keli palikti asmeniniai daiktai, pavyzdžiui, šeimos nuotraukų albumai.
Artimiausi sąjungininkai režimo negelbės
Rusija, kurios intervencija 2015 m. padėjo pakreipti pilietinio karo eigą B. al-Assado naudai, ir kitas ištikimas jo sąjungininkas Iranas karinės pagalbos nesuteiks. Pasak „Reuters“ apklaustų asmenų, Sirijos vadovui tai buvo aiškiai pasakyta likus kelioms dienoms iki jo pasitraukimo, kai jis ieškojo pagalbos iš įvairių pusių, desperatiškai stengdamasis išlaikyti valdžią ir užsitikrinti savo saugumą.
B. al-Assadas lankėsi Maskvoje lapkričio 28 d., kitą dieną po to, kai Sirijos sukilėlių pajėgos atakavo šiaurinę Alepo provinciją ir žaibiškai veržėsi per visą šalį, tačiau jo maldavimai dėl karinio įsikišimo liko neišgirsti Kremliuje, kuris nenorėjo įsikišti, sakė trys regiono diplomatai.
Pagrindinės Sirijos opozicijos užsienyje vadovas Hadi al-Bahra sakė, kad B. al-Assadas neperteikė realios padėties savo padėjėjams namuose.
„Po kelionės į Maskvą jis savo vadams ir bendražygiams pasakė, kad bus suteikta karinė parama, – pasakoojo H. al-Bahra. – Jis jiems melavo. Žinia, kurią jis gavo iš Maskvos, buvo neigiama.“
Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas trečiadienį žurnalistams sakė, kad Rusija anksčiau dėjo daug pastangų padėdama stabilizuoti padėtį Sirijoje, tačiau dabar jos prioritetas yra konfliktas Ukrainoje.
Praėjus keturioms dienoms po šios kelionės, gruodžio 2 d., Irano užsienio reikalų ministras Abbas Araqchi Damaske susitiko su B. al-Assadu. Tuo metu islamistų grupuotės „Hayat Tahrir al-Sham“ (HTS) sukilėliai perėmė antrojo pagal dydį Sirijos miesto Alepo kontrolę ir žlungant vyriausybės pajėgoms traukėsi į pietus.
Susitikimo metu B. al-Assadas buvo akivaizdžiai nusiminęs ir pripažino, kad jo kariuomenė yra per daug nusilpusi, kad galėtų veiksmingai pasipriešinti, „Reuters“ sakė vienas aukšto rango Irano diplomatas.
Tačiau B. al-Assadas niekada neprašė Teherano dislokuoti pajėgų Sirijoje, teigė du aukšto rango Irano pareigūnai, pridurdami, kad jis supranta, jog Izraelis gali pasinaudoti bet kokia tokia intervencija kaip priežastimi atakuoti Irano pajėgas Sirijoje ar net patį Iraną.
Susitaikė su savo žlugimu
Išnaudojęs visas galimybes, B. al-Assadas galiausiai susitaikė su savo žlugimo neišvengiamumu ir nusprendė palikti šalį, taip užbaigdamas savo šeimos dinastinį valdymą, kuris prasidėjo 1971 m.
Trys B. al-Assado artimiausios aplinkos nariai sakė, kad iš pradžių jis norėjo ieškoti prieglobsčio Jungtiniuose Arabų Emyratuose (JAE), nes sukilėliai užėmė Alepą ir Homsą ir judėjo Damasko link.
Jie sakė, kad JAE atsisakė jį priimti, nes baiminosi tarptautinės reakcijos dėl to, kad jie priglaustų asmenį, kuriam taikomos JAV ir Europos sankcijos dėl tariamo cheminio ginklo panaudojimo malšinant sukilėlius – kaltinimus, kuriuos B. al-Assadas atmetė kaip išgalvotus.
Tačiau Maskva, nors ir nenorėdama įsikišti kariniu būdu, nebuvo pasirengusi atsisakyti B. al-Assado, teigė su anonimiškumo sąlyga kalbėjęs Rusijos diplomatinis šaltinis.
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, šeštadienį ir sekmadienį dalyvavęs Dohos forume Katare, vadovavo diplomatinėms pastangoms užtikrinti B. al-Assado saugumą, įtraukdamas Turkiją ir Katarą, kad šie pasinaudotų savo ryšiais su HTS ir užtikrintų saugų B. al-Assado išvykimą į Rusiją, sakė du regiono pareigūnai.
Vienas Vakarų saugumo šaltinis sakė, kad S. Lavrovas padarė „viską, ką galėjo“, kad užtikrintų saugų B. al-Assado išvykimą.
Kataras ir Turkija susitarė su HTS, kad palengvintų B. al-Assado išvykimą, teigė trys šaltiniai, nors abi šalys oficialiai tvirtino, kad jos nepalaikė jokių ryšių su HTS, kurią JAV ir JT yra įtraukusios į teroristinių organizacijų sąrašą.
Maskva taip pat derino veiksmus su kaimyninėmis valstybėmis, siekdama užtikrinti, kad iš Sirijos oro erdvės išvykstantis Rusijos lėktuvas su B. al-Assadu nebūtų perimtas arba nebūtų nukreiptas prieš jį, sakė trys šaltiniai.
Kataro užsienio reikalų ministerija iš karto neatsakė į klausimus apie B. al-Assado išvykimą, o „Reuters“ nepavyko susisiekti su HTS ir paprašyti komentarų. Turkijos vyriausybės pareigūnas sakė, kad nebuvo Rusijos prašymo pasinaudoti Turkijos oro erdve B. al-Assado skrydžiui, tačiau neatsakė į klausimą, ar Ankara bendradarbiavo su HTS, kad palengvintų pabėgimą.
Paskutinis B. al-Assado ministras pirmininkas Mohammedas Jalali sakė, kad su tuometiniu prezidentu telefonu kalbėjosi šeštadienio vakarą 22.30 val.
„Per mūsų paskutinį skambutį pasakiau jam, kokia sudėtinga padėtis ir kad vyksta didžiulis (žmonių) persikėlimas iš Homso link Latakijos... kad gatvėse tvyro panika ir siaubas“, – sakė jis šią savaitę Saudo Arabijos televizijai „Al Arabiya“.
„Jis atsakė: „Rytoj pamatysime“, – pridūrė M. Jalali. – „Rytoj, rytoj“ – tai buvo paskutinis dalykas, kurį jis man pasakė.“
M. Jalali teigė, kad sekmadienį auštant jis dar kartą bandė skambinti B. al-Assadui, tačiau niekas neatsiliepė.
Parengta pagal „Reuters“ inf.
Basharas al-AssadasSirijaMaskva
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.