Kas Maskvoje laukia iš Sirijos pabėgusio B. al-Assado: laisvėje ir prabangoje nesimaudys

2024 m. gruodžio 14 d. 16:14
Lrytas.lt
Po sukilėlių pergalės Sirijoje diktatorius Basharas al-Assadas ir jo šeima pabėgo į Maskvą, kur Kremliaus šeiminkas Vladimiras Putinas jiems suteikė politinį prieglobstį. Portalas „The Guardian“ atskleidė, kas laukia buvusio despoto Rusijoje.
Daugiau nuotraukų (9)
Naujienų portalas teigia, kad nuverstas Sirijos diktatorius Basharas al-Assadas ir jo šeima negyvens ekstravagantiško gyvenimo būdo Rusijoje – jų laukia tikra nežinomybė.
„The Guardian“ manymu, Assadų šeima tikriausiai bus pasislėpusi nuo visuomenės akių ir gyvens nuošalioje valdoje.
B. al-Assadas iš Sirijos buvo išgabentas nepranešus jam artimiausiems žmonėms, o lėktuvo atsakiklis buvo sąmoningai išjungtas, kad nebūtų aptiktas, kai jis pakilo iš oro bazės Sirijoje.
Operacija buvo vykdoma taip slaptai, kad nebuvo informuotas net diktatoriaus brolis.
Prieš dešimtmetį būtent Rusijos karinė galia išgelbėjo Basharo al-Assado režimą Sirijoje. Dabar, kai sukilėlių pajėgos užėmė Damaską, Maskva diktatoriui suteikė asmeninį pabėgimo kelią.
Agentūros „Bloomberg“ duomenimis, Rusijos žvalgybos agentai organizavo B. al-Assado pabėgimą į Maskvą, tačiau prieš išvykstant diktatoriui prireikė Kremliaus įtikinimų.
B. al-Assado pabėgimo galimybės buvo ribotos – jį galėjo priimti tik artimiausios sąjungininkės Rusija ir Iranas.
Apžvalgininkai mano, kad pasirinkdamas Maskvą B. al-Assadas pasirinko gerai pažįstamą vietą, kuri atitiko jo prabangius įpročius. Jis taip pat pasirinko šalį, pasižyminčią santykiniu geopolitiniu stabilumu.
„Basharas ir jo šeima yra pasaulietiški <..>, todėl Rusija šia prasme visada buvo patrauklesnė už Iraną“, – portalui „The Guardian“ aiškino Teksaso Trejybės universiteto Sirijos ekspertas Davidas Leschas.
Tikėtina, kad Rusija patirs mažesnį spaudimą ar paskatas išduoti B. al-Assadą valstybėms, kurios baudžiamojon atsakomybėn siekia patraukti ir patį V. Putiną.
„B. al-Assado nuomone, Rusija ir V. Putinas gali geriau apsaugoti jo šeimą nuo ekstradicijos ar bet kokių kitų tarptautinės bendruomenės bandymų patraukti jį atsakomybėn“, – sakė D. Leschas.
Pasak D. Lescho, Rusija greičiausiai užtikrins geresnę medicininę priežiūrą B. Assado žmonai Asmai, kuriai gegužės mėn. buvo diagnozuota leukemija.
Didžiojoje Britanijoje gimusi ir užaugusi Asma buvo kaltinama tuo, kad pasinaudodama savo britišku išsilavinimu ir vakarietišku stiliumi bando užmaskuoti savo vyro žiaurų susidorojimą su disidentais.
Rusijos ryšiai su Assadų šeima siekia praėjusio amžiaus septintąjį dešimtmetį, kai B. al-Assado tėvas Hafezas. sutvirtino Sirijos vietą Sovietų Sąjungos sferoje.
2015 m. abiejų šalių santykiai gavo naują postūmį po V. Putino įsikišimo į Sirijos pilietinį karą.
Vėlesniais metais B. al-Assado vaikai atostogas leisdavo vasaros stovyklose Rusijos aneksuotame Kryme, tuo tarpu diktatoriaus vyriausiasis sūnus Hafezas buvo išsiųstas studijuoti į prestižinį Rusijos MGIMO universitetą.
Be to, artimi B. al-Assado pusbroliai ir kiti giminės nariai pamažu supirkinėjo dešimčių milijonų dolerių vertės nekilnojamąjį turtą prestižiniame Maskvos dangoraižių rajone.
Tačiau nepaisant didėjančios Sirijos priklausomybės nuo Maskvos, B. al-Assado ir V. Putino asmeniniai santykiai visada buvo šalti.
Nors atrodo, kad V. Putinas, užmezgė nuoširdžią draugystę su kai kuriais kitais pasaulio lyderiais, Kremliaus šeimininkas neprisileido B. al-Assado. Abu lyderiai visus tuos metus buvo atsargūs vienas kito atžvilgiu.
Maskva dažnai buvo nusivylusi tuo, kad, jos nuomone, B. al-Assadas atsisakė padaryti net menkiausių nuolaidų reformuojant savo šalį ar bendradarbiaujant su opozicijos grupėmis.
Kai žlugo B. al-Assado režimas, Rusijos žiniasklaida ir valstybės pareigūnai suskubo atrodyti drąsūs, pabrėždami, kad dėl pralaimėjimo kaltas būtent Sirijos diktatorius.
Vis dėlto Kremlius pabrėžė, kad B. al-Assado evakuacija buvo asmeninis V. Putino sprendimas.
Vienas buvęs Rusijos diplomatas portalui „The Guardian“ teigė, kad Libijos lyderio Muammaro Gaddafio nužudymas minioje, šalies pilietinio karo metu, paliko rimtą įspūdį Rusijos pareigūnams ir pačiam V. Putinui.
„Net jei V. Putinui nepatiko B. al Assadas, jis niekada neleis, kad jį prarytų sukilėliai“, – sakė buvęs diplomatas.
Tikimasi, kad tapęs nereikšmingu Rusijos sostinėje B. al-Assadas gyvens saugų, bet patogų gyvenimą tol, kol V. Putinas liks valdžioje.
B. al-Assado likimas labiausiai primena buvusio Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus situaciją. Jis nuo 2014 m. Maidano revoliucijos gyvena daugiamilijoninėje rezidencijoje elitiniame Maskvos priemiestyje.
„The Guardian“ mano, kad tikimybė jog B. al-Assadas ir jo šeima Maskvoje gyvens viešą ir ekstravagantišką gyvenimo būdą yra ganėtinai maža.
Vietoje to jie tikriausiai bus pasislėpę nuošalioje, nuo visuomenės akių apsaugotoje valdoje, o juos griežtai prižiūrės Rusijos saugumo pareigūnai.
Siekdamas išlaikyti savo buvimą Rusijoje, B. al-Assadas tikriausiai galės pasinaudoti kai kuriais iš jo turimų 2 mlrd. dolerių. Manoma, kad jie yra paslėpti ofšorinėse sąskaitose ir fiktyviose bendrovėse.
Savo ruožtu Maskva tylės ir nekomunikuos informacijos apie savo naująjį svečią.
Rusija vengs priminti pasauliui, kad ji rėmė B. al-Assado režimą, o vėliau priėmė lyderį, kuriam pavyko padaryti didžiausią politinę nuodėmę: būti brutaliai nesėkmingu diktatoriumi.
Rusijos valstybinė žiniasklaida dar nepaskelbė jokių B. al Assado nuotraukų iš šalies – tai aiškus ženklas, kad Maskva siekia, jog jis nepatektų į pirmuosius laikraščių puslapius, kol Kremlius mezga ryšius su naujaisiais Sirijos vadovais.
„Manau, kad basharas išliks labai nepastebimas, galbūt iki gyvenimo pabaigos. Nemanau, kad jis galėtų kaip nors politiškai grįžti į Siriją ar kur nors kitur“, – sakė D. Leschas.
Parengta pagal „The Guardian“ inf.
Basharas al-AssadasSirijaMaskva
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.