Atskleidė, kaip Sirijos sukilėliai pasiekė pergalingą operaciją prieš B. al-Assado režimą: ruošėsi ne vienerius metus

2024 m. gruodžio 14 d. 18:00
Lrytas.lt
Karinį puolimą, per kurį buvo nuverstas diktatoriaus Basharo al-Assado režimas, Sirijos sukilėliai pradėjo planuoti prieš metus. Jie vykdydė itin disciplinuotą operaciją, pasitelkdami naujų dalinių ir profesionalios kariuomenės kūrimą, praneša portalas „The Guardian“.
Daugiau nuotraukų (12)
Pasiruošimo metu buvo dislokuotas naujas bepiločių orlaivių padalinys. Be to, buvo glaudžiai koordinuojama opozicijos grupių veikla visoje šalyje, atskleidė pagrindinės sukilėlių grupės vyriausiasis karinis vadas.
Savo pirmajame interviu užsienio žiniasklaidai sukilėlių grupuotės „Hayat Tahrir al-Sham“ (HTS) karinio sparno vadovas Abu Hassanas al-Hamwis papasakojo, kaip jo grupuotė, įsikūrusi šalies šiaurės vakaruose, bendravo su sukilėliais šalies pietuose.
Jie siekė pradėti vieningą karo veiksmų koordinaciją, kurios tikslas – galiausiai apsupti Damaską iš abiejų pusių.
H. al-Hamwis teigė, kad nors B. al-Assado nušalinimo operacijos, pavadintos „Agresijos atgrasymas“, planavimas prasidėjo prieš metus. Grupuotė tam ruošėsi ne vienerius metus.
Nuo 2019 m. HTS kūrė karinę doktriną, kurią naudojo siekdama iš skirtingų, neorganizuotų opozicijos ir džihadistų grupuočių kilusius kovotojus paversti drausmingais kariais.
„Po paskutinės kampanijos (2019 m. rugpjūtį – red. past.), per kurią praradome nemažai teritorijos, visos revoliucinės grupuotės suprato kritinį pavojų.
Esminė problema buvo vieningos vadovybės ir mūšio kontrolės nebuvimas“, – portalui „The Guardian“ pasakojo A. al-Hamwi, kuris penkerius metus HTS prižiūrėjo karinį sparną.
Sirijos režimas 2019 m. pradėjo operaciją prieš opozicijos pajėgas Sirijos šiaurės vakaruose ir sėkmingai išstūmė mažai susijusias grupuotes į Idlibo provinciją šalies šiaurėje.
Po paskutinio mūšio, po kurio 2020 m. pavasarį Turkija opozicijos pajėgų vardu vedė derybas dėl paliaubų, sukilėliai buvo apriboti nedideliu žemės lopinėliu Sirijos šiaurės vakaruose.
Grupuotės susijungė po HTS globa
Norint nugalėti B. al-Assado režimą HTS vadovybė suprato, kad turi įvesti tvarką į Idlibą nustumtų opozicinių grupuočių aljanse.
HTS pasiūlė kitoms grupuotėms susijungti po jos globa, o kai jos atsisakė, privertė jas susivienyti.
HTS kovojo su tokiomis grupuotėmis, kaip su „al Qaeda“ susijusia „Hurras al-Din“, kuri atmetė pragmatiškesnį HTS islamistinį požiūrį.
Netrukus HTS tapo dominuojančia jėga šiaurės vakarų Sirijoje. Politinei vadovybei pamažu vienijantis, H. al-Hamwi ėmėsi rengti grupuotės kovotojus ir kurti išsamią karinę doktriną.
„Kruopščiai studijavome priešą, analizavome jo taktiką tiek dieną, tiek naktį ir naudojomės šiomis įžvalgomis kurdami savo pajėgas“, – aiškino jis.
Iš sukilėlių sudaryta grupuotė pamažu tapo drausminga kovine jėga. Buvo sukurtos karinės šakos, daliniai ir saugumo pajėgos.
Sukūrė triuškinantį ginklą
HTS taip pat pradėjo gaminti savo ginkluotę, transporto priemones ir šaudmenis.
Persekiojama B. al-Assado režimo, kuris turėjo oro pajėgas ir Rusijos bei Irano palaikymą, grupuotė žinojo, kad turi būti kūrybinga, kad kuo geriau išnaudotų ribotus išteklius.
Buvo sukurtas bepiločių orlaivių padalinys, kuriame dirbo inžinieriai, mechanikai ir chemikai.
„Suvienijome jų žinias ir nustatėme aiškius tikslus: mums reikėjo žvalgybinių, atakos ir savižudžių dronų, daugiausia dėmesio skiriant nuotoliui ir ii patvarumui“, – aiškino H. al-Hamwi.
Naujausia HTS dronų iteracija buvo naujo modelio savižudžių dronas, kurį pats H. al-Hamwi pavadino „Shahin“ dronu, „simbolizuojančiu jų tikslumą ir galią“.
Sukilėlių puolimo dronas „Shahin“ pirmą kartą buvo panaudotas prieš režimo pajėgas, ir jo veiksmingumas buvo triuškinantis. Pigus, bet veiksmingas orlaivis išvedė iš rikiuotės artilerijos sistemas.
Vieningas kario veiksmų koordinavimas
Grupuotė prieš metus išsiuntė pranešimus sukilėliams pietuose ir ėmė juos konsultuoti, kaip pradėti vieningą karo veiksmų koordinavimą.
Pietų Siriją režimas kontroliavo nuo 2018 m. ir, nepaisant kartkartėmis vykstančių kovų, sukilėlių grupės buvo priverstos slėptis pogrindyje.
Didelė dalis pietų opozicijos karinės vadovybės buvo tremtyje Jordanijoje, kur palaikė ryšius su savo grupėmis.
Taigi, Sirijoje buvo įkurtas bendras operacijų kambarys, į kurį susibūrė maždaug 25 sukilėlių grupių vadai pietuose. Jie koordinavo savo kovotojų judėjimą tarpusavyje ir su šiaurėje esančia HTS.
Buvo siekiama, kad HTS ir jos sąjungininkai Damasko link artėtų iš šiaurės, o pietų operatyvinis kambarys – iš pietų, abiem atvejais susitinkant sostinėje.
Grupė visų pirma norėjo sustabdyti regiono valstybių, pavyzdžiui, Jungtinių Arabų Emyratų ir Saudo Arabijos, tendenciją normalizuoti santykius su B. al-Assado režimu po daugelį metų trukusios diplomatinės izoliacijos.
Ji taip pat norėjo sustabdyti intensyvėjančias oro atakas prieš šiaurės vakarų Siriją ir jos gyventojus.
Tinkamas laikas puolimui
Galiausiai HTS pastebėjo, kad tarptautiniai B. al-Assado sąjungininkai yra užimti, todėl atsirado strateginė galimybė.
Rusija, kuri teikė didžiąją dalį paramos iš oro, buvo įstrigusi Ukrainoje. Iranas ir „Hezbollah“, kurių kovotojai buvo aršiausios B. al-Assado sausumos pajėgos, buvo atsitraukę dėl kovos su Izraeliu.
Lapkričio pabaigoje grupė nusprendė, kad atėjo tinkamas laikas puolimui. HTS pradėjo savo operaciją ir lapkričio 29 d. įžengė į Alepą.
„Hezbollah“ kovotojai bandė ginti miestą, bet netrukus atsitraukė. Greitas antro pagal dydį Sirijoje miesto, kurio atplėšimui iš sukilėlių kontrolės 2016 m. B. al-Assado režimui prireikė ketverių metų, kritimas pribloškė grupuotę.
„Mes buvome įsitikinę, paremti istoriniu precedentu, kad Damaskas negali žlugti, kol nežlugs Alepas.
Sirijos revoliucijos jėga buvo sutelkta šiaurėje, todėl tikėjome, kad išlaisvinus Alepą, galėsime judėti į pietus Damasko link“, – kalbėjo H. al-Hamwi.
Po Alepo žlugimo sukilėlių veržimasis į pietus atrodė nesustabdomas.
Po keturių dienų opozicija užėmė Hamą, gruodžio 7 d. sukilėliai pradėjo Homso puolimą. Jie užėmė miestą per kelias valandas.
Pasak Damasko išlaisvinimo operacijų kambario vadovo Abu Hamzeho, sukilėliai pietuose turėjo laukti, kol kris Homso miestas, ir pradėti savo sukilimą pietuose, tačiau iš susijaudinimo jie pradėjo anksčiau. Sukilėliai greitai išstūmė Sirijos kariuomenę iš Daros ir pasiekė Damaską anksčiau nei HTS.
Gruodžio 8 dieną Basharas al-Assadas pabėgo iš šalies.
H. Al-Hamwi teigė, kad pereis dirbti į naująją civilinę vyriausybę.
Naujos šalies kūrimo perspektyva nėra lengva užduotis – tai pripažino ir H. al-Hamwi. Religinės mažumos baiminasi, kad islamistų grupuotė gali primesti savo dogmą.
„Mes patvirtiname, kad mažumos Sirijoje yra tautos dalis ir turi teisę praktikuoti savo apeigas, mokytis ir teikti paslaugas kaip ir kiekvienas kitas Sirijos pilietis.
Režimas pasėjo susiskaldymą, o mes, kiek įmanoma, stengiamės šį susiskaldymą įveikti“, – apibendrino H. al-Hamwi.
Parengta pagal „The Guardian“ inf.
Sirijasirijos sukilėliaiAlepas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.