Po sukilimo bangos Sirijoje – sulaikytas kvėpavimas Europoje: Vokietijos pavyzdžiu žengia ir kitos šalys

2024 m. gruodžio 11 d. 10:49
Lrytas.lt
Basharas al-Assadas pabėgęs į Maskvą, sukilėliai paskelbė, kas taps laikinosios vyriausybės vadovu, ekspertai svarsto, į kurią pusę pakryps Sirija, o Vakarai situaciją stebi ir su dideliu atsargumu.
Daugiau nuotraukų (17)
Tai išduoda ir jau žengti keletas žingsnių, kurių vienas pagrindinių – per Europą nusiritę sprendimai dėl prieglobsčio prašymų.
Jungtinė Karalystė ir kitos didžiosios Europos valstybės jau paskelbė, kad stabdo Sirijos piliečių prieglobsčio prašymų nagrinėjimą, o Austrija jau rengia repatriacijos ir deportacijos programą, rašo „The Guardian“.
Jungtinės Karalystės vidaus reikalų ministerija nurodė, kad laikinai sustabdė visų sprendimų dėl prieglobsčio prašymų iš Sirijos priėmimą, o toks sprendimas galios „kol bus įvertinta dabartinė padėtis“.
„Mes nuolat peržiūrime visas su prieglobsčio prašymais susijusias šalies gaires, kad galėtume reaguoti į kylančias problemas“, – teigė ministerijos atstovas.
Jungtinė Karalystė griežtą sprendimą skubiai priėmė dėl Siriją užklupusios nežinomybės.
Viena pirmųjų Europoje sureagavo ir vieną didžiausių Senajame Žemyne sirų diasporą – beveik milijoną žmonių – turinti Vokietija.
Vokietijos vidaus reikalų ministrė Nancy Faeser paskelbė, kad B. al-Assado žiaurios tironijos pabaiga suteikė didelį palengvejimą.
„Daugelis pabėgėlių, kurie rado apsaugą Vokietijoje, dabar pagaliau turi viltį grįžti į savo Sirijos tėvynę ir atkurti savo šalį“, – pridūrė ji.
Tačiau N.Faeser pabrėžė – situacija Sirijoje šiuo metu yra ypač neaiški ir nestabili. Būtent dėl šios priežasties federalinė migracijos ir pabėgėlių tarnyba sustabdė sprendimus dėl prieglobsčio procedūrų.
Vokietijoje yra neišnagrinėta daugiau nei 47 tūkstančiai sirų prieglobsčio prašymų.
Šiuo pavyzdžiu greitai žengė ir daugelis kitų Europos valstybių.
Švedijos migracijos agentūra pranešė, kad sustabdys visus sprendimus dėl Sirijos prieglobsčio prašymų ir deportacijų. Prancūzijos vyriausybė teigė, kad taip pat svarsto galimybę sustabdyti šiuo metu nagrinėjamas prieglobsčio bylas ir sprendimą priims artimiausiomis valandomis.
Graikija taip pat sustabdė apie 9 000 prieglobsčio prašančių sirų prašymų, o Suomija, Norvegija, Italija, Nyderlandai ir Belgija, kaip pranešama, ėmėsi panašių priemonių.
Austrijoje laikinoji vyriausybė žengė dar toliau ir nurodė sustabdyti sirų prieglobsčio prašymų nagrinėjimą ir peržiūrėti visus atvejus, kai prieglobstis buvo suteiktas. Sirijos piliečiai yra didžiausia prieglobsčio prašytojų grupė šalyje – nuo šių metų lapkričio pateiktas 12 871 prašymas.
„Nurodžiau ministerijai parengti tvarkingos repatriacijos ir deportacijos į Siriją programą“, – teigė Austrijos vidaus reikalų ministras Gerhardas Karneris.
Pirmadienį JT pabėgėlių agentūros vadovas paragino šalis palaukti ir pažiūrėti, kas toliau vyks Sirijoje.
„Reikės kantrybės ir budrumo, tikintis, kad įvykiai vietoje klostysis teigiama linkme ir pagaliau bus sudarytos sąlygos savanoriškam, saugiam ir tvariam grįžimui – pabėgėliai galės priimti pagrįstus sprendimus“, – sakoma Filippo Grandi pareiškime.
Vokietijos federalinės migracijos ir pabėgėlių reikalų tarnybos atstovas elektroniniame laiške teigė, kad dar per anksti prognozuoti, „ar dabartiniai įvykiai paskatins pabėgėlių judėjimą į regioną ar iš jo“ ir kokį poveikį tai turės „Sirijos pabėgėlių galimybėms grįžti į savo šalį“.
Nepaisant to, kai kurie Vokietijos gyventojai suskubo užsiminti, kad sirai dabar galėtų grįžti namo. Centro dešiniųjų krikščionių demokratų (CDU) atstovas Jensas pasiūlė Berlynui užsakyti užsakomuosius skrydžius į Siriją ir pasiūlyti 1000 eurų (830 svarų sterlingų) „kiekvienam, kuris nori grįžti į Siriją“.
Lietuva priemonių kol kas nesiima
Kaip LRT radijui trečiadienio rytą sakė Migracijos departamento vadovė Evelina Gudzinskaitė, šiuo metu Lietuvai įšaldyti sirų prieglobsčio prašymų poreikio nėra.
„Kol kas poreikio stabdyti prašymų nagrinėjimą kaip kitose šalyse pas mus nėra. (...) Priešingai nei visoje Europoje, kur sirai sudaro didžiąją dalį prieglobsčio prašytojų, Lietuvoje šiuo metu turime tik vieną sirą, dėl kurio prašomasi prieglobsčio. Jeigu padaugėtų prieglobsčio prašymų, stebėtume situaciją Sirijoje. (...)
Kol kas ji yra labai nestabili. Reikia pažiūrėti, koks režimas nusistovės – ar bus bandoma gyventi taikiai, ar neatsiras grupių, kurios ir toliau liks persekiojamos. Jeigu šalyje įsivyraus taika ir bus saugu sugrįžti gyventi į tą šalį, tada bus galima įvertinti ir peržiūrėti jau suteiktą prieglobstį kai kuriems asmenims“, – sakė E.Gudzinskaitė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.