Nepriklausomas Jungtinės Karalystės (JK) terorizmo teisės aktų apžvalgininkas Jonathanas Hallas KC įspėjo, kad besivystanti krizė sudaro galimybę kilti naujai terorizmo bangai.
Jis sakė „Sky News“, kad sulaikymo įstaigose Sirijos šiaurės rytuose „laikomi vieni pavojingiausių „Islamo valstybės“ kovotojų“.
J. Hallas teigė, kad „jei šie žmonės kada nors būtų paleisti, jie, be abejonės, sudarytų branduolį“ kitai teroristinės grupuotės atmainai.
IV užgrobė Irako ir Sirijos teritorijas per kruviną siautėjimą, kuris prasidėjo 2014 m. Įvedusi teroro režimą, grupuotė kankino ir žudė visus, kurie priešinosi jų kraštutinei sunitų islamo interpretacijai.
Savo iškreiptai doktrinai skleisti jie naudojo šmaikščius propagandinius vaizdo įrašus ir pritraukė daugybę užsienio kovotojų ir kitų pasekėjų, tarp jų ir iš JK bei kitų Vakarų šalių, į savo gretas.
Atkakliai skleidžiamos IV žinios taip pat įkvėpė vietinius teroristus vykdyti žiaurumus savo šalyse.
JAV, JK ir kitos Vakarų valstybės kartu su Irako kariuomene, taip pat Sirijos sukilėlių kovotojais, įskaitant galingas kurdų kovotojų grupes, susivienijo kovai su terorizmo grėsme ir galiausiai 2019 m. sunaikino IV paskelbtą kalifatą.
Nuo to laiko tūkstančiai paimtų į nelaisvę kovotojų, taip pat dešimtys tūkstančių moterų ir vaikų buvo laikomi daugybėje išsiplėtusių stovyklų ir sulaikymo vietų Sirijos šiaurės rytuose, kuriuos kontroliuoja Sirijos demokratinės pajėgos (SDF) – kurdų vadovaujamas sukarintas aljansas.
Jie vis dar valdo vietovę ir yra atsakingi už stovyklų apsaugą, padedami šimtų amerikiečių karių.
Tačiau kurdų sukarintos grupuotės patiria spaudimą iš konkuruojančių sukilėlių grupuočių, kurias remia Turkija – tai reiškia, kad jų gebėjimui saugoti stovyklas gali iškilti grėsmė.
Taip pat yra tikimybė, kad bet kuri Damaske besiformuojanti pereinamojo laikotarpio vyriausybė gali siekti susigrąžinti visos šalies kontrolę.
Šiaurės rytų Sirija pastarąjį dešimtmetį nebuvo vyriausybės rankose.
Neapibrėžtas jos statusas leidžia Vakarų šalių vyriausybėms palikti savo pasų turėtojų, kurie prisijungė prie IV ir yra sulaikyti stovyklose, problemą nežinioje.
Buvęs JK ginkluotųjų pajėgų ministras Jamesas Heappey sakė, kad visa tai dabar gali pasikeisti, atsižvelgiant į pastarųjų dviejų savaičių įvykius.
Jis įspėjo, kad jei tos stovyklos „nebus tinkamai saugomos – o priežasčių, kodėl taip gali būti, yra įvairių – tuomet gali susidaryti situacija, kai stovyklos paprasčiausiai išsiverš į laisvę, o sargybiniai bus pergudrauti ir visa ši IV ugnies galia išsisklaidys po visą regioną“.
„Kitas dalykas, kuris gali nutikti, yra tai, kad nauja demokratiškai išrinkta Sirijos vyriausybė, turinti įgaliojimus valdyti, gali apsisukti ir pasakyti: kodėl Sirija vis dar yra vieta, kurioje laikomi visi šie užsienio kovotojai?
Ir jie, teisėta vyriausybė Damaske, dalyvaujanti su savo Vakarų sąjungininkais, gali atsigręžti ir pasakyti: „Užteks. Laikas jums atsiimti savo užsienio kovotojus“, – svarstė J. Heappey.
Paklaustas, ar nerimauja dėl galimo IV atgimimo Sirijoje, JK premjeras Keiras Starmeris daugiausia dėmesio skyrė viltims dėl taikaus valdžios perdavimo naujai vyriausybei.
„Kai jūs man sakote, kad yra visokių pavojų, aš sutinku, kad jų yra. Štai kodėl mes turime intensyviai susitelkti į šį (valdžios) perdavimą“, – K. Starmerį cituoja „Sky News“.
Parengta pagal „Sky News“ inf.